Litecoin — це побудована на вихідному коді біткоїна глобальна децентралізована платіжна p2p-мережа з однойменною валютою (Litecoin, тікер LTC).
У жовтні 2011 року її запустив автор ідеї та розробник Чарлі Лі, який хотів поліпшити систему першої криптовалюти завдяки використанню іншого алгоритму майнінгу та зменшенню часу на підтвердження транзакцій. Код проєкту "цифрового срібла" було випущено з вільною ліцензією MIT/X11, тобто його можна змінювати, копіювати та поширювати у зміненому вигляді.
Нещодавно Лі розповів в інтерв’ю, що зайнявся лайткоїном просто, щоб розважитися, і не очікував від нього успіху. Він вважає його трохи менш безпечним і децентралізованим порівняно з біткоїном, але водночас цікавим завдяки меншим комісіям, високій швидкості та пропускній здатності мережі. Лі вважає, що біткоїн дедалі більше сприйматимуть як засіб збереження цінності, а лайткоїн використовуватимуть для невеликих платежів.
Чим лайткоїн відрізняється від біткоїна?
По суті лайткоїн є форком біткоїна. Легкість його мережі дає змогу підтверджувати транзакції в 4 рази швидше, ніж у блокчейні біткоїна. Обидві системи використовують алгоритм консенсусу Proof-of-Work (PoW, доказ виконання роботи), але в біткоїні використовується алгоритм хешування SHA-256, а в лайткоїні — Scrypt, який потребує більше оперативної пам’яті, але простіший у налаштуванні.
Ліміт емісії біткоїна становить 21 млн монет, а лайткоїна — 84 млн монет. Кожна біткоїн-адреса має 26-35 символів із цифрами 1 або 3 на початку рядка, а лайткоїн-адреса складається з 33 знаків, формується на основі відкритого ключа із застосуванням хешування SHA-256 і починається з літери L або цифри 3 (після активації SegWit у 2017 році цей другий вид адрес отримав початок на літеру М).
Як купити лайткоїн?
Лайткоїн можна купити на криптобіржах, з рук або в обмінниках (що менш безпечно) або за допомогою кредитної картки безпосередньо на сайті Litecoin.com.
Що таке складність майнінгу лайткоїна?
Через кожні 2016 блоків (раз на 4 дні) у мережі Litecoin автоматично коригується параметр, що відображає кількість обчислювальних процесів, необхідних для знаходження нового блоку, тобто складність майнінгу монети. Це необхідно, щоб на тлі зміни майнінгових потужностей зберегти час на створення нового блоку в межах близько 2,5 хвилини.
Як майнити лайткоїн?
До того, як у 2014 році китайський майнінговий гігант Bitmain представив ASIC-майнер, що працює на алгоритмі Scrypt, добувати лайткоїни можна було за допомогою центральних (CPU) і графічних процесорів (GPU). Добувати LTC можна за допомогою офіційного гаманця проєкту або спеціального ПЗ, що працює за алгоритмом Scrypt.
З урахуванням того, що складність обчислювальних завдань водночас буде вищою, ніж під час майнінгу біткоїна, а розмір винагороди для майнерів нещодавно знизився, без спеціальної майнінгової ферми заробити на видобутку лайткоїна в наші дні стає вкрай складно.
Що таке халвінг лайткоїна?
На початку серпня 2019 року на блоці 1680000 у мережі Litecoin відбувся другий за рахунком халвінг — скорочення розміру винагороди майнерам за видобутий блок мережі з 25 LTC до 12,5 LTC. Як пояснив Чарлі Лі, це має перешкодити розвороту ціни LTC вниз.
Наступне подібне зменшення суми винагороди заплановано на серпень 2023 року.
Хто займається розвитком мережі Litecoin?
Спочатку всю роботу, пов’язану з розвитком мережі Litecoin, виконував її творець Чарлі Лі. Одночасно з цим він працював у Google, а з 2013 року на американській криптовалютній біржі Coinbase і повністю присвятив себе проєкту тільки з літа 2017 року.
Того ж року він створив у Сінгапурі некомерційну організацію Litecoin Foundation і став її керуючим директором, розділивши місця в раді директорів із розробником і криптоінвестором Ксінксі Вангом, британським розробником Франкліном Річардсом і менеджером проєктів Зінґ Янг. Litecoin Foundation фінансово підтримує команду розробників Litecoin Core, до якої входять розробники проекту Litecoin і кілька фахівців організації.
У грудні 2017 року Чарлі Лі продав усі лайткоїни, які йому належать, на користь Litecoin Foundation, пояснивши, що таким чином хоче знизити свій вплив на спільноту, ринок і ціну криптоактиву.
Для чого в мережі лайткоїна був потрібен форк SegWit?
Технологія Segregated Witness ("відокремлений свідок", SegWit) дає змогу змінити ліміт розміру блоку за допомогою видалення даних підпису з транзакції. Софтфорк SegWit спочатку призначався для підвищення пропускної здатності мережі біткоїна. У квітні 2017 року Litecoin вирішення такої проблеми не потребував, але все ж оновлення спочатку активували в його мережі.
У результаті розмір блоку в мережі збільшився вдвічі, а крім того, на думку деяких експертів, оновлення сприяло кращій адаптації лайткоїна порівняно з біткоїном і підготувало LTC до впровадження технології Lightning Network, що дає змогу відправляти монети без сплати комісій. Як пізніше сказав Чарлі Лі, його проєкт фактично допоміг біткоїну протестувати SegWit.