Криптовалютний гаманець — це інструмент для взаємодії з криптовалютами в блокчейні. За допомогою нього можна створювати та керувати адресами для зберігання і переказів цифрових активів. По суті, це застосунок з інтерфейсом і різними функціями управління адресою і криптоактивами, які в ній зберігаються.
Що таке публічний і приватний ключ у криптогаманці?
Під час створення адреси гаманець генерує ключі — криптографічні ідентифікатори, своєрідне "посвідчення особи", за допомогою якого ви отримуєте доступ до коштів на своєму рахунку (адреси в блокчейні).
Вбудований кастодіальний гаманець є у централізованих криптобірж. Хоча в кожного клієнта окремий рахунок і баланс, усі кошти зберігають на невеликій кількості адрес, якими керує біржа. Це спрощує роботу з торговими інструментами і дозволяє не платити за транзакції всередині платформи.
Індивідуальні клієнти рідко стикаються з кастодіальними гаманцями за межами спеціальних додатків. Однак такі рішення часто використовують інституційні інвестори — компанії, які оперують великими сумами. Вони передають криптовалюти на зберігання професійній компанії з підвищеним рівнем безпеки та іншими послугами, наприклад страхуванням. Відомі кастодіани: Xapo, BitGo, Gemini та Coinbase Custody.
У чому недоліки кастодіальних криптогаманців?
Основний недолік кастодіальних криптогаманців — можливість для кастодіана отримати доступ до криптоактивів клієнтів.
Адміністрація біржі володіє приватними і публічними ключами від адрес, на яких зберігаються криптовалюти клієнтів. Централізоване зберігання великого обсягу коштів робить торгові платформи частою метою хакерських атак. У результаті зломів окремі користувачі можуть позбутися своїх криптовалют.
Крім того, криптобіржа — юридична організація, яка зобов’язана підкорятися законодавству і вимогам правоохоронних органів. За їхнім запитом вона може як надавати дані про клієнтів, так і заморожувати їхні кошти в гаманці. Наприклад, у разі санкцій або арешту майна за рішенням суду.
Неприємним моментом може також стати відсутність доступу до власних активів під час проведення технічних робіт, оскільки кастодіан може за необхідності відключити доступ для користувачів.
Що таке некастодіальний криптогаманець?
Некастодіальний криптовалютний гаманець зберігає за творцем адреси повний контроль своїх коштів, оскільки не передає будь-кому їхні приватні ключі. Такий застосунок не може заморожувати кошти користувачів або керувати ними, але водночас не несе відповідальності за їхнє збереження.
Зазвичай це додаток, який можна завантажити на ПК, мобільний пристрій або в браузер. Для створення адреси в блокчейні через некастодіальний застосунок не потрібно проходити KYC.
Додаткову надійність популярним некастодіальним гаманцям дає публікація їхнього вихідного коду. Це дає змогу незалежним експертам переконатися в тому, що додаток дійсно безпечний. Також такі проєкти часто підтримує ціла спільнота програмістів.
Яким гаманцем краще користуватися — кастодіальним чи некастодіальним?
Кошти, задіяні в торгівлі або інвестиціях (у тому самому стейкінгу), можете зберігати в кастодіальному гаманці стороннього застосунку (наприклад, на біржі). Однак вам слід посилити безпеку профілю, зокрема налаштувати двофакторну автентифікацію.
А невикористовувані цифрові активи рекомендуємо тримати у власному некастодіальному криптогаманці, доступ до якого на рівні приватного ключа маєте лише ви.
Що таке "гарячі" та "холодні" гаманці?
Усі гаманці поділяються на два види: "гарячі", що існують тільки як цифрові додатки, і "холодні", в основі яких фізичний носій.
Користувачеві-початківцю буде достатньо завести "гарячий", або програмний гаманець. Їх можна використовувати практично на будь-якій платформі та пристрої.
Один із найпопулярніших "гарячих" криптогаманців для Ethereum і EVM-сумісних мереж — MetaMask. Також ETH і токени стандарту ERC-20 можна зберігати в MyEtherWallet. Для біткоїна часто використовують перевірене часом криптосховище — Electrum.
Є й мультивалютні гаманці, які підтримують безліч блокчейнів одночасно, наприклад Exodus, Blockchain.com або Trust Wallet.
"Холодні", або апаратні гаманці — це пристрої розміром з картку флеш-пам’яті, в яких криптоактиви зберігаються офлайн. Це дає максимальний захист від хакерських зломів. Для здійснення переказів "холодний" гаманець потрібно синхронізувати з блокчейном через комп’ютер, підключений до інтернету.
Як некастодіальні гаманці вплинули на криптоіндустрію?
Ця категорія гаманців надає користувачам швидкий доступ до протоколів децентралізованих фінансів (DeFi), Web 3.0, а також до ринків невзаємозамінних токенів (NFT). Наприклад, торговий протокол Uniswap не вимагає реєстрації та проходження процедур KYC і AML. Замість цього користувач підключається до нього через свій браузерний гаманець з підтримкою мережі Ethereum.
Некастодіальні криптогаманці безпечні?
Популярні некастодіальні криптогаманці надійні, але все ж мають свої недоліки.
Якщо приватний ключ і фраза для його відновлення загубляться — кошти також будуть безповоротно втрачені. Варто бути особливо обережним з "brainwallet", тобто зі зберіганням даних у своїй пам’яті або на папері.
З погляду безпеки найкращим рішенням є апаратні криптогаманці (Ledger, Trezor або KeepKey), хоча вони не такі прості у використанні, а ще можуть мати вразливості в коді або загубитися. Також їх можуть вкрасти. "Холодні" гаманці рекомендують для зберігання великих обсягів криптовалют.
Як налаштувати некастодіальний гаманець?
Реєстрація та налаштування криптовалютного гаманця займає кілька хвилин. Потрібно тільки завантажити додаток на мобільний пристрій або підключити як розширення для браузера (наприклад, для Google Chrome). Потім потрібно ввести пароль і назву. Також додаток згенерує сід-фразу, яку потрібно зберегти в безпечному місці. Після цього, за рідкісними винятками, ви можете почати користуватися гаманцем.
Як убезпечити свій криптовалютний гаманець?
- Подбайте про те, щоб секретна фраза (сід-фраза) для відновлення криптогаманця була в безпечному місці. Не повідомляйте її будь-кому, запишіть на папері або вигравіюйте на металевій пластині.
- Не рекомендується робити цифрову копію конфіденційних даних, таких як сід-фраза або пароль від криптогаманця. Небезпечно робити знімок екрана телефону, надсилати копію секретної фрази електронною поштою або зберігати в застосунку на мобільному пристрої, який під’єднано до інтернету. Інформація може бути вкрадена за допомогою шкідливого ПЗ.
- Остерігайтеся фішингу. Це вид шахрайства, за якого скамери отримують логін і пароль до гаманця через імітацію сайту якогось популярного криптосервісу. Фішингові посилання дуже схожі на URL реального додатка, але все ж відрізняються від нього 1 або 2 символами. Тому уважно перевіряйте адреси сайтів (а краще зберігайте їх у закладках), на яких ви вводите дані для доступу до своїх коштів.
- Будьте уважні з електронними листами. Якщо вас просять повідомити конфіденційну інформацію про криптогаманець, просять перейти на невідомі вебсайти або надіслати активи, — не переходьте за посиланням.
- Не зберігайте криптовалюту лише на одному гаманці. Визначте заздалегідь, для яких цілей вам потрібні активи і розділіть монети. Ті, які знадобляться для швидкого проведення операцій, — можна залишити в кастодіальному криптогаманці, ті, які збираєтеся зберігати, — краще зберігати в некастодіальному.
Якщо ви вирішили залишити активи на кастодіальному гаманці криптобіржі, — налаштуйте безпеку облікового запису: підключіть двофакторну автентифікацію, пройдіть верифікацію за номером телефону або електронною поштою.