Платформа Hedera Hashgraph заснована на протоколі Hashgraph, запатентованому 2016 року компанією Swirlds. Рішення розробив технічний директор організації Лемон Берд.
Перша практична реалізація Hedera Hashgraph відбулася 2017 року як спільна корпоративна мережа для Національної асоціації кредитних спілок (CUNA) та Асоціації кредитних спілок Mountain West (MWCUA).
Засновниками публічної платформи Hedera Hashgraph стали співзасновник Swirlds Манс Хармон і Лемон Берд.
У 2018 році стартап Hedera Hashgraph залучив $100 млн на розвиток. У 2019 році розробники запустили загальнодоступну бета-версію мережі.
Інвестори Hedera Hashgraph
Платформа Hedera Hashgraph заручилася підтримкою низки великих інвесторів:
- Digital Currency Group (DCG) — материнська компанія, що управляє цифровими активами Grayscale Investments. DCG інвестувала в безліч відомих представників індустрії, зокрема Coinbase, Kraken, Coinlist, Zcash, Ripple, Ledger і Decentraland;
- Fenbushi Digital — одна з найстаріших і найвідоміша китайська венчурна компанія. До 2018 року її генеральним партнером значився співзасновник Ethereum Віталік Бутерін. Фірма відзначилася в раундах фінансування The Graph, 1inch Network і Nym Technologies;
- Multicoin Capital — заснована 2017 року криптовалютна інвестиційна компанія. Multicoin Capital очолила один із перших раундів фінансування Solana Labs, а також вклала гроші в біржу FTX. У липні 2022 року компанія анонсувала венчурний криптофонд на $430 млн.
Хто керує Hedera Hashgraph?
Платформою керує рада Hedera Governing Council, сформована 2019 року з кількох представників списку Fortune 500.
На кінець липня 2022 року до числа членів структури входять 26 компаній і організацій, зокрема Boeing, Swirlds, IBM, Nomura Holdings і Ubisoft. Максимальна кількість керівників обмежена 39 учасниками. Їхні повноваження діють протягом трьох років з можливістю продовження на два терміни.
Рада має гарантувати цілісність кодової бази та усувати ризики хардфорку. Вона також визначає політику членства, встановлює правила мережі, управляє казначейством платформи і затверджує технічні зміни.
Оскільки технологія Hashgraph запатентована, несанкціоноване використання коду Hedera тягне за собою судове переслідування. За заявою команди проєкту, такий підхід означає, що мережа не може бути скопійована і запущена іншими учасниками крипторинку.
Це значно відрізняє проєкт від біткоїна — будь-хто може використовувати код блокчейна першої криптовалюти і змінювати його на свій розсуд.
Як працює Hedera Hashgraph?
Розподілена мережа Hedera Hashgraph використовує відмінну від блокчейна структуру даних — спрямований ациклічний граф (DAG). Блоки з транзакціями та іншою інформацією в DAG не слідують за суворою лінійною послідовністю як, наприклад, у мережі біткоїна, а записуються в реєстр незалежно від порядку.
У блокчейні майнери конкурують за опрацювання одних і тих самих транзакцій і завдань, у якомусь сенсі витрачаючи енергію даремно. Навпаки, архітектура DAG дає змогу здійснювати безліч паралельних обчислень, які не залежать одне від одного, — саме це підвищує швидкість обробки операцій та енергоефективність мережі.
У Hedera Hashgraph використовуються й інші ключові механізми.
Алгоритм асинхронної візантійської стійкості до помилок (ABFT)
ABFT — імплементація алгоритму консенсусу Byzantine Fault Tolerance (BFT), використовуваного в блокчейнах на кшталт Cosmos і Solana. Він дає змогу захистити мережу від зловмисних дій з боку 1/3 від усіх вузлів.
Протокол Gossip
У Hedera Gossip використовується для обміну повідомленнями (транзакція, час, підпис) між вузлами. Нода передає повідомлення сусіднім, які відправляють його іншим сусіднім вузлам — так триває поки до всіх учасників мережі не дійде відправлена інформація.
Це дає змогу зберегти пропускну здатність під час передавання даних. Такий самий механізм "спілкування" використовують проєкти Theta Network і IOTA.
Алгоритм Proof-of-Stake
У Hedera Hashgraph стейкінг відрізняється від механізму, представленого в Ethereum 2.0 та інших блокчейнах на базі PoS, де кожен вузол голосує за блок.
Замість цього вузли в Hedera на основі математичних обчислень самі визначають, за який блок проголосує наступна нода. Така система називається "віртуальним голосуванням". Навіть якщо зловмисний вузол працює проти правил, обчислення чесних учасників мережі не дають змоги прийняти "неправильне" рішення.
Як використовують Hedera Hashgraph?
Розробники позиціонують проєкт як платформу для бізнесу, тому мережа має низку характерних особливостей. Наприклад, на відміну від Ethereum і BNB Chain, пересічний користувач не може запустити смарт-контракт або децентралізований додаток.
Для отримання повноцінного доступу до сервісів Hedera, необхідно створити особистий обліковий запис і пройти перевірку. Після верифікації відкриються такі можливості
- випуск і управління ток енами, включно з NFT;
- створення і запуск смарт-контрактів на мовах програмування Solidity і Vyper;
- операції з файловою службою — зберігання, перевірка, перегляд, управління обліковими даними та іншою інформацією в мережі.
Такий підхід допомагає захистити платформу від шахраїв і забезпечити відповідність вимогам окремо взятих учасників у конкретних юрисдикціях.
Через посередників на кшталт бірж і авторизованих гаманців Hedera Hashgraph дозволяє створювати "звичайні" облікові записи без верифікації. З актуальним списком можна ознайомитися на сайті проєкту.
Особливості Hedera Hashgraph
Вихідний код Hedera закритий і захищений патентом компанії Swirlds. За управління і розвиток платформи відповідають учасники Hedera Governing Council.
За заявою розробників, Hedera Hashgraph є платформою корпоративного рівня з обмеженим доступом користувачів до мережі та можливостей розробки на її основі. Це один із небагатьох проєктів криптоіндустрії, від самого початку орієнтованих на відповідність нормативним вимогам.
Незважаючи на обмеження, Hedera Hashgraph має низку конкурентних переваг, виділених командою проєкту:
- Швидкість і масштабованість. Станом на липень 2022 року платформа здатна обробляти понад 10 000 транзакцій на секунду з можливістю подальшого масштабування при впровадженні технології шардингу.
- Низькі комісії. Комісії за транзакції становлять частки центів, що вигідно відрізняє Hedera від конкурентів на кшталт Ethereum і BNB Chain.
- Низьке споживання електроенергії. Мережа не потребує енергоємних обчислень, які відбуваються в мережах на Proof-of-Work. За даними проєкту, Hedera споживає всього 0,00017 кВт/год, що в сотні тисяч разів менше за показник блокчейна біткоїна.
- Відповідність законодавству. Hedera орієнтована на відповідність законам у різних юрисдикціях за допомогою обмеження для користувачів і окремих локацій. Згідно з даними з FAQ Hedera, повноцінний доступ до платформи не зможуть отримати користувачі з дев’яти регіонів: Білорусь, Крим, Куба, Іран, Японія, Північна Корея, Сирія, Судан і Україна.