Кожен блокчейн працює на базі якогось протоколу — додатка, що складається з різних компонентів. Код протоколу більшості популярних блокчейн-проектів відкритий. Це означає, що він опублікований цілком і його можна вільно копіювати.
Код блокчейн-протоколів постійно доопрацьовують: прибирають знайдені помилки і вразливості та додають поліпшення. Деякі з цих змін можуть бути досить масштабними. Тоді розробники і роблять хардфорк: не змінюють поточну версію протоколу, а створюють паралельну його копію, куди додають новий код. А вже потім валідатори або оператори біткоїн-нод переходять на нову версію протоколу. Звичайно, якщо вони згодні із запропонованими змінами.
Такий підхід дає змогу зберегти стабільність блокчейну, адже поточний протокол залишається без змін і не схильний до ризику збоїв під час оновлення.
Так сталося внаслідок того ж злому The DAO: більшість підтримали пропозицію Віталіка Бутеріна про компенсацію постраждалим через хардфорк, але частина ком’юніті з цим не погодилася. У результаті з’явилася Ethereum Classic.
Схожий випадок стався з біткоїном: різні погляди на масштабування першої криптовалюти через поліпшення її протоколу призвели до того, що частина розробників і майнерів у 2017 році утворили проект Bitcoin Cash.
Форками також називають сторонні проєкти, код яких було скопійовано з якогось іншого протоколу. Так з’явився SushiSwap, творці якого внесли лише невеликі правки у вихідний код децентралізованої біржі Uniswap.
Як хардфорк впливає на курс криптовалюти?
Такі події майже завжди позначаються на цінах криптовалют. Якщо хардфорк покликаний розв’язати якісь масштабні проблеми блокчейн-проєкту, щодо його необхідності є консенсус і на нього очікує спільнота, тоді з високою часткою ймовірності ціна на криптоактив цієї мережі зросте.
Але якщо хардфорк призводить до розколу в ком’юніті, не відповідає завданням розвитку проєкту або йде не так, як заплановано, то цілком імовірно, що в результаті нативна криптовалюта втратить у вартості. Найчастіше це пов’язано з сумнівами інвесторів щодо подальших перспектив цього блокчейна.
Так чи інакше, хардфорк створює для криптовалюти ризик невизначеності.
Чим софтфорк відрізняється від хардфорка?
Якщо хардфорк — це "жорстке" оновлення, яке вимагає переходу на нову "гілку", то софтфорк — "м’які", зазвичай несуттєві зміни, для яких не потрібно перезапускати мережу на новому протоколі.