Posted inОсвіта та поради

Що таке халвінг біткоїна?

халвінг_1-01

Халвінг (halving, "наполовину") — це зменшення вдвічі розміру винагороди майнерам за додавання ними нового блоку в блокчейн. Сатоші Накамото програмно заклав халвінг у мережі біткойна через кожні 210 тисяч блоків, тобто раз на 4 роки — аж до того моменту, коли з видобутком 21 млн монет (імовірно, у 2140 році) емісію криптовалюти буде закінчено.

Скільки разів уже проводився халвінг?

У мережі біткоїна халвінг проводили двічі: 28 листопада 2012 року і 9 липня 2016 року. Якщо на початку історії біткоїна за додавання в блокчейн нового блоку майнери могли заробити 50 BTC, то після першого халвінгу розмір їхньої винагороди скоротився до 25 BTC, а після другого — до 12,5 BTC.

Коли відбудеться наступний халвінг?

Третій халвінг біткоїна відбувся 11 травня о 22:23 МСК на блоці #630000. Наступний очікується у 2024 році.

Навіщо потрібен халвінг?

Основне завдання халвінгу — контролювати емісію криптовалюти і стримувати її інфляцію.

Ще до того, як у 2012 році відбувся перший халвінг, творець Ethereum Віталік Бутерін пояснив його необхідність, порівнявши біткоїн із золотом: "Запаси золота у світі обмежені, і з кожним видобутим грамом отримувати золото, яке залишилося, стає дедалі важче і важче. Унаслідок такої обмеженої пропозиції золото зберігало цінність міжнародного засобу обміну та накопичення понад шість тисяч років, і є надія, що біткоїн зробить те саме".

Як халвінг впливає на майнінг і майнерів?

Для забезпечення стійкості мережі творець біткоїна передбачив, щоб при зниженні активності майнінгу його складність також зменшувалася. Якщо після халвінгу частина майнерів вважатиме видобуток монет невигідним і відмовиться від нього, а хешрейт мережі знизиться, слідом за тим піде вниз і показник складності майнінгу. Це означає, що інтервали, через які в блокчейн додаються нові блоки, залишаться колишніми, і швидкість обробки транзакцій від відходу низки майнерів не постраждає.

Крім того, на прибутковість майнінгу біткоїнів також впливають ціна та обсяг транзакцій у мережі: якщо ці показники будуть досить високими, негативний ефект від зниження винагороди на майнерів буде виражений слабкіше.

Як халвінг впливає на ціну біткоїна?

Два перших халвінга в мережі біткоїна супроводжувалися підвищеною волатильністю монети протягом наступних 1-1,5 років: ціна активу могла піднятися з $11 до $1100 або з $230 до $20000 — і впасти в 5 разів. Щодо впливу третього халвінгу на ціну флагмана крипторинку думки експертів розділилися. Одні очікують зростання, інші — відсутності істотних змін.

У компанії Digital Asset Research вважають, що в травні 2020 року біткоїн може зрости до $60595 за одиницю. Припущення ґрунтується на аналізі поведінки ціни біткоїна в циклах між попередніми халвінгами. Виявилося, що наприкінці циклу вона зростає через зростання попиту на криптовалюту і досягає пікових значень у першій третині циклу, щоразу піднімаючись до нового історичного максимуму. Дослідники вважають, що, якщо виявлена ними модель повториться, новий пік ціни біткоїна припаде на вересень 2021 року, а під час наступного халвінгу 2024 року він дійде до $732,256 за одиницю.

У німецькому банку Bayerische Landesbank дійшли висновку, що прийдешній халвінг дасть змогу біткоїну наблизитися до золота за таким показником, як відношення запасів до приросту (Stock-to-Flow, S2F). У золота S2F дорівнює 58 і до травня 2020 року становитиме не набагато більше, у той час як у біткоїна — зросте з 28,5 до 53, що зробить можливою ціну монети на рівні $90 тисяч за одиницю. Якщо запропонована фахівцями банку модель виявиться правильною, халвінг 2024 року підвищить міцність біткоїна до безпрецедентного в історії людства: рівня понад 100.

З іншого боку, аналітики американської компанії Strix Leviathan зазначають, що напередодні халвінгу медіа активно рекомендують користувачам притримати біткоїни, і підйом цін у пов’язаний цим період можна пояснити ілюзією зростання цінності активу на тлі зростання спекуляцій.

Що таке халвінг біткоїна?

Чи може халвінг спричинити "спіраль смерті" біткоїна?

Складність майнінгу перераховується раз на два тижні — через кожні 2016 блоків. Саме тому в криптосередовищі побоюються ситуацій, коли між падінням хешрейту та наступним перерахунком складності майнінгу утворюється часовий проміжок, під час якого мережа біткоїна може увійти в так звану "спіраль смерті".

Як це виглядає: складність майнінгу залишається високою, вигідність майнінгу знижується — майнери відключають свої обчислювальні потужності, хешрейт падає, транзакції в мережі сповільнюються.

Однак блокчейн-експерт Андреас Антонопулос вважає, що мережі біткойна "спіраль смерті" не загрожує, оскільки майнери від самого початку заходять у криптосферу з довгостроковою стратегією і продовжуватимуть роботу, очікуючи на новий перерахунок складності майнінгу та відновлення звичної роботи мережі.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *