Миттєві позики або флеш-кредити (від англ. Flash Loans) — це функція в низці популярних DeFi-протоколів, що дає змогу позичати криптовалютні активи без заставного забезпечення з умовою, що борг повернуть у тому самому блоці транзакцій.
Флеш-кредити стали однією з найбільш значущих подій у світі децентралізованих фінансів 2020 року, принісши одним учасникам ринку прибуток, а іншим — втрати.
Як і коли з’явилися Flash Loans?
Від початку розвитку децентралізованого кредитування всі позики в криптоактивах вимагали надання позичальником надлишкового забезпечення (застави). Ситуація змінилася в січні 2020 року, коли британська лендингова компанія Aave запустила протокол децентралізованого кредитування на базі пулів ліквідності. Для сторонніх розробників DeFi-додатків було відкрито функцію миттєвих незабезпечених позик.
Базова вимога для флеш-кредиту проста: транзакції отримання і погашення позики, а також будь-які проміжні операції з виданими коштами повинні відбуватися в рамках одного блоку транзакцій. З цієї причини від запозичення до погашення позики проходить лише кілька секунд. При цьому розмір миттєвої позики може досягати десятків мільйонів доларів, а комісія за її видачу — лише 0,09% від суми (на додаток до витрат на газ за звернення до смарт-контрактів).
Розробники DeFi-додатків оцінили величезний потенціал миттєвих позик практично відразу після відкриття документації Aave щодо цієї функції. Однак по-справжньому затребуваними вони стали за кілька місяців, з багаторазовим зростанням кількості користувачів DeFi-сервісів і подальшим зростанням комісій у мережі Ethereum. Звичайні операції з DeFi-протоколами коштували занадто дорого, а використання стратегій на основі миттєвих позик дало змогу значно знизити транзакційні витрати і знайти нові можливості для отримання прибутку.
За підсумками 2020 року лендингова платформа Aave опрацювала флеш-кредити на $2 млрд, а до кінця першого півріччя 2021 року ця сума зросла до $4,2 млрд. За даними сервісу AaveWatch, найбільша миттєва позика становила $195 млн.
У першій половині 2020 року функція флеш-кредитів стала доступна і для користувачів децентралізованого торгового майданчика dYdX. Аналогом миттєвих позик можна вважати функцію флеш-свопів (flash swaps), яку запропонувала в травні 2021 року популярна децентралізована криптобіржа Uniswap у версії протоколу v2.
Користувачі отримали можливість позичати без забезпечення понад 100 токенів, які можна використовувати для арбітражних угод (наприклад, між Uniswap і SushiSwap) та інших стратегій. Звернення до цієї функції можливе тільки через смарт-контракти, оскільки користувацький інтерфейс відсутній. Вартість позики становить 0,3% (без урахування плати за газ і комісій Uniswap).
Коли використовувати миттєві позики?
Можливість отримання дешевих беззаставних позик відкрила перед користувачами DeFi-сервісів безліч можливостей як для заробітку на використанні ринкових неефективностей, так і для скорочення витрат на кредитування та інші операції. Нижче наведено найпоширеніші сценарії використання флеш-кредитів.
Отримання прибутку з курсової різниці одного активу на різних торгових майданчиках передбачає використання великого обсягу власних коштів. Миттєві позики стають джерелом дешевого фінансування для таких операцій за такою схемою:
- взяти флеш-кредит на цей актив у DeFi-протоколу;
- на позикові кошти купити актив на тій DEX, де він дешевший;
- продати актив на тій DEX, де він дорожчий;
- повернути флеш-кредит із комісіями та відсотками.
Саме арбітражна торгівля вважається найбільш популярним сценарієм використання флеш-кредитів.
Самоліквідація боргових позицій
При падінні вартості застави нижче вартості боргу позичальника протоколи кредитування запускають процедуру автоматичної ліквідації. Частину застави продають для погашення боргу, при цьому стягують ліквідаційний штраф, який, наприклад, на Aave становить 5% або 10% (залежно від типу застави), а у випадку з Vaults сервісу MakerDAO — 13%.
Використання миттєвих позик дає змогу не чекаючи цієї дорогої процедури провести набагато дешевшу самоліквідацію без штрафів за такою схемою:
- взяти флеш-кредит на цей актив;
- погасити борг позиковими коштами і тим самим вивільнити заставний депозит;
- частину заставного депозиту спрямувати на погашення флеш-кредиту з відповідними комісіями та відсотками.
Швидка заміна забезпечення
Заміна забезпечення кредиту може знадобитися, наприклад, у разі падіння ціни заставного активу, коли збільшується ризик ліквідації. У такому разі розумно замінити актив, що дешевшає, на зростаючий або менш волатильний криптоактив, що зростає.
Звичайна заміна забезпечення вимагає повного погашення боргу і потім відкриття його заново, що збільшує транзакційні збори і вимагає наявності повної суми боргу. Флеш-кредити дозволяють зробити це набагато швидше і дешевше, об’єднавши всі транзакції в одному блоці.
Швидке рефінансування кредитів
Ставки кредитування на різних DeFi-платформах постійно змінюються залежно від ринкових умов і наявної ліквідності. Флеш-кредити виявилися зручним інструментом для дешевого "перекидання" кредиту на платформи з нижчими ставками, зокрема і з заміною забезпечення на інший актив.
Як користуватися миттєвими позиками?
Спочатку функція миттєвих позик була відкрита тільки для розробників. Не було загальнодоступного призначеного для користувача інтерфейсу, а звернення до цієї функції було можливе тільки через смарт-контракти. Однак у 2020 році з’явилися сторонні сервіси, які надавали доступ до флеш-кредитів користувачам, які не володіють Solidity.
Цей сервіс з максимально простим інтерфейсом поки що може працювати тільки з сервісом MakerDAO, виконуючи два завдання:
- швидка заміна забезпечення без необхідності виплати непогашеного боргу (наприклад, ETH замінити на USDC);
- самоліквідація боргової позиції без штрафів.
В обох випадках комісія CollateralSwap становить 0,29%.
Це DeFi-додаток, що працює з протоколами MakerDAO, Aave, Compound, dYdX і Reflexer і дає змогу користувачам гнучко керувати активами та кредитами. За допомогою опції Recipe Creator зручно створювати власні стратегії з використанням флеш-кредитів Aave і dYdX.
Це застосунок, що дає змогу за допомогою візуального програмування максимально просто створювати власні DeFi-стратегії, звані "комбо". Кожна транзакція в "комбо" відображається у вигляді куба. Користувач може налаштовувати параметри кубів та їхній порядок. Потім сервіс об’єднує всі куби в одну транзакцію і відправляє на виконання. Флеш-кредити Aave є основою для багатьох шаблонних "комбо", доступних у цьому додатку.
Чи є флеш-кредити в альтернативних екосистемах?
Зі зростанням популярності EVM-сумісних блокчейн-платформ (Binance Smart Chain, Solana, Avalanche, Polygon, Fantom) у першій половині 2021 року функція флеш-кредитів стала доступна і користувачам цих мереж.
У квітні 2021 року протокол Aave було розгорнуто в мережі Polygon. Відтоді користувачі отримали можливість використовувати миттєві незабезпечені позики так само, як раніше в мережі Ethereum з тією ж комісією 0,09%. Зрозуміло, з тією різницею, що всі транзакції в мережі Polygon коштують тисячні частки цента.
Тоді ж, у квітні 2021 року, запропонував свою версію флеш-кредитів у мережі Binance Smart Chain проєкт C.R.E.A.M. Finance. Пізніше ця функція стала доступна в мережах Polygon і Fantom. При цьому комісія протоколу C.R.E.A.M. становить лише 0,03%.
Серед інших платформ, що видають флеш-кредити в мережі Polygon, варто згадати UniLend Finance. Для користувачів доступне беззаставне запозичення токена MATIC з комісією 0,05%.
У мережі Solana флеш-кредити збирається запропонувати лендингова платформа Solaris Protocol. Станом на літо 2021 року застосунок ще перебуває в альфа-версії.
У стадії розробки перебувають і миттєві позики від протоколу кредитування Benqi Finance, який близький до запуску в мережі Avalanche.
Чим небезпечні Flash Loans?
Перевагами миттєвих позик почали користуватися не тільки розробники і криптотрейдери, а й зловмисники. У лютому 2020 року було проведено дві атаки на DeFi-протоколи з використанням флеш-кредитів із сумарним збитком у $1 млн. Вони використовували вразливість у протоколі bZx, яка давала змогу маніпулювати цінами криптоактивів і штучно завищувати їх для отримання прибутку. Самі миттєві позики не мали вразливостей, але слугували дуже дешевим джерелом фінансування атак.
Протягом 2020 року атаки із застосуванням флеш-кредитів стали одним із найбільш часто використовуваних способів викрадення коштів із різних DeFi-протоколів. Більшість із здійснених атак експлуатували вразливості, пов’язані з ненадійністю використовуваних цінових оракулів і можливістю маніпулювання цінами активів.
Навесні 2021 року миттєві позики стали доступні одразу в декількох EVM-сумісних мережах — і це дало старт цілій серії атак на DeFi-протоколи, насамперед, у мережі Binance Smart Chain (BSC).
Тільки за травень 2021 року децентралізовані сервіси внаслідок атак у мережі BSC сумарно втратили $167 млн. Найбільшими стали атаки на проєкти Belt Finance (збитки в розмірі $50 млн) і Pancake Bunny, який позбувся активів на $45 млн. Серед інших жертв можна назвати BurgeSwap, ApeRocket, bEarnFi і низку інших DeFi-проєктів на базі BSC.