Posted inОсвіта та поради

Що таке Fantom (FTM)?

Fantom_Foundation

Fantom — це високопродуктивна і масштабована децентралізована платформа для смарт-контрактів на основі DAG (спрямованого ациклічного графа). Вона сумісна з Ethereum Virtual Machine і підтримує смарт-контракти та децентралізовані додатки мовою Solidity.

Завдяки простоті міграції, швидким і дешевим транзакціям у мережі Fantom сформувалася велика екосистема з десятків блокчейн-проєктів, включно з децентралізованими біржами, DeFi-протоколами кредитування і NFT-маркетплейсами.

Восени 2021 року екосистема Fantom увійшла в топ-10 блокчейн-платформ за обсягом заблокованих коштів, а кількість унікальних адрес у мережі перевищила 1 млн.

Хто і коли створив Fantom?

Компанію Fantom Foundation Ltd зареєстрували на початку 2018 року в Південній Кореї. Засновником і CEO проекту став Ан Б’юнг Ік, відомий у своїй країні завдяки створенню додатка для оцінки ресторанів SikSin. Він також є президентом Korea Food-Tech Association і має тісні зв’язки зі своєю alma mater — Університетом Енсе, найстарішим у Південній Кореї.

Спочатку команда Fantom Foundation складалася переважно з південнокорейських розробників, а перші партнерства укладалися в місцевій індустрії харчових технологій.

Згодом Fantom Foundation змінила юрисдикцію на Кайманові острови, а керівний склад значно змінився, ставши інтернаціональним. Посади CEO і директора з IT обійняв австралієць Майкл Конг, а головним DeFi-розробником став Андре Кроньє, відомий у спільноті за проєктом yEarn Finance.

Посівний і два приватні раунди інвестицій пройшли з лютого по травень 2018 року, під час яких проект залучив кошти низки венчурних фондів, зокрема Hyperchain Capital, Signum Capital, 8Decimal, Obsidian Capital, Arrington XRP Capital, Bibox Fund, Link VC, Nirvana Capital, JRR Crypto та інших.

Публічний токенсейл Fantom у форматі ICO відбувся в червні 2018 року. Проєкт позиціонували як "першу у світі платформу смарт-контрактів на основі DAG, що вирішує проблему масштабування і швидкості підтвердження транзакцій".

Згідно з white paper, платформу Fantom збиралися впровадити в різних галузях, включно з телекомунікаціями, харчовими технологіями, фінансами, логістикою, створенням розумних міст та інших.

Під час приватних і публічних токенсейлів розробники сумарно продали 40% з 3,175 млрд токенів FTM і залучили близько $39,65 млн.

Розробка Fantom велася на мовах Rust, Golang і Java. Команда спочатку заявляла про майбутню продуктивність до 300 тисяч TPS, проте надалі цифру скоригували до 4500 TPS.

Запуск тестової мережі Fantom відбувся в грудні 2018 року, а мейннету — через рік, 27 грудня 2019 року.

Наразі Fantom Foundation повністю відповідає за розвиток проєкту та управління мережею за підтримки спільноти і валідаторів. У перспективі управління проектом перейде в руки власників токенів FTM.

Як працює блокчейн Fantom?

Архітектуру на основі DAG використовують такі блокчейн-проекти, як IOTA, Nano, Dero, Coti та інші. Однак у Fantom вперше реалізовано підтримку смарт-контрактів на основі спрямованого ациклічного графа.

В основі технології Fantom лежить механізм консенсусу Lachesis aBFT (asynchronous Byzantine Fault Tolerance), який має кілька ключових особливостей:

  • асинхронність, тобто можливість обробки транзакцій незалежно різними вузлами;
  • відсутність лідерів серед вузлів;
  • візантійська стійкість, що дає змогу зберігати працездатність навіть за наявності до третини несправних або шкідливих вузлів;
  • висока швидкість фіналізації транзакцій — підтвердження відбувається протягом 1-2 секунд.

Кожен вузол Lachesis зберігає власний локальний DAG із блоків подій, що містять транзакції. Вузли не пересилають один одному блоки для пошуку консенсусу, як це відбувається в лінійних блокчейнах. Натомість валідатори періодично обмінюються транзакціями та подіями, синхронізуючи їх у межах однієї епохи, кожна з яких триває кілька хвилин.

Lachesis повністю сумісний з віртуальною машиною Ethereum (EVM) і може бути інтегрований з Cosmos SDK. Розробники можуть переносити наявні смарт-контракти і додатки на Solidity в мережу Fantom за лічені хвилини, скорочуючи витрати на випуск нових продуктів.

Як працює токен FTM?

Базовим токеном у мережі Fantom є FTM. Він паралельно циркулює в трьох блокчейнах:

  • токен стандарту ERC-20 в Ethereum;
  • токен стандарту BEP-20 у Binance Smart Chain;
  • нативна монета FTM у Fantom.

Усі три токени пов’язані кросчейн-мостами Multichain.xyz, AnySwap і SpookySwap для вільного переміщення ліквідності між мережами. Крім того, користувачі можуть використовувати криптобіржу Binance, яка підтримує введення/виведення FTM у всіх трьох мережах.

Нативні токени FTM можуть зберігатися в гаманці PWA Wallet від Fantom Foundation. Також мережу Fantom підтримують MetaMask, Trust Wallet, Coinbase Wallet та інші.

FTM призначений для оплати транзакційних комісій, забезпечення роботи вузлів валідаторів, а в перспективі — і для управління проєктом.

Для відстеження транзакцій у мережі Fantom використовується оглядач FTMscan, за функціональністю аналогічний Etherscan для мережі Ethereum.

Транзакційні комісії безпосередньо залежать від завантаженості мережі. З урахуванням обробки 600-800 тисяч транзакцій на добу показник коливається в широкому діапазоні — від $0,01 до $0,1.

Мережа Fantom використовує алгоритм консенсусу Proof-of-Stake для перевірки транзакцій і захисту мережі. Обробка транзакцій забезпечується 59 валідаторами. Для запуску вузла валідатора потрібно щонайменше 1 млн FTM, а також власний сервер із певними технічними характеристиками або порівнянний за продуктивністю VPS від хмарного провайдера.

Дохід валідатора становить близько 13% річних. Він складається з винагороди за обробку транзакцій і 15% від винагороди делегатів, які обрали цього валідатора.

Будь-який власник FTM може делегувати монети певному валідатору й отримувати винагороду за стейкінг. Прибутковість стейкінгу пропорційно залежить від обраного періоду блокування токенів FTM: від 4% річних з можливістю вивести в будь-який момент до 13% річних з терміном блокування 365 днів.

Які партнерства уклала Fantom Foundation?

З моменту заснування у 2018 році Fantom Foundation веде активну роботу із залучення партнерів по всьому світу для впровадження блокчейн-технологій серед компаній і державних установ.

Спочатку проєкт був націлений на пошук партнерів у Південній Кореї. На ICO він виходив із заявленими партнерствами з SoftBank Korea і Oracle Korea. Також завдяки близьким зв’язкам керівництва Fantom Foundation з Korea Food-Tech Association ранні угоди проєкту були пов’язані з компаніями корейської індустрії харчових технологій. Однак вони не отримали подальшого розвитку.

У серпні 2018 року Fantom Foundation уклала стратегічне партнерство з POSBANK, оператором POS-терміналів, для створення платформи із замовлення столиків і доставки замовлень у 5000 ресторанах Південної Кореї.

У жовтні 2019 року Fantom Foundation почав співпрацювати з данською компанією Danfoss, що спеціалізується на випуску обладнання для інженерних систем будівель і відновлюваної енергетики. Угода стосувалася тестування технології розподілених реєстрів для IoT-інфраструктури.

У 2020 році Fantom Foundation активно розвивав співпрацю з урядом Афганістану одразу за кількома напрямами. Зокрема, спільно з Міністерством промисловості і торгівлі планувалося створити блокчейн-платформу для оцифрування архівів і переведення на блокчейн документообігу установи та реєстру місцевих підприємств. З місцевим Міністерством охорони здоров’я та стартапом Chekkit було запущено пілотну програму відстеження ланцюжків постачання медикаментів. Однак прихід до влади радикальних ісламістів перекреслив усі досягнення Fantom Foundation у цій країні.

У квітні 2021 року Міністерство промисловості та нових технологій Таджикистану уклало угоду з Fantom Foundation про використання її блокчейн-рішень для роботи інфраструктури електронного уряду. У вересні 2021 року Fantom Foundation анонсував партнерство з одним із найстаріших банків Таджикистану "Орієнбанк" щодо розроблення національної цифрової валюти (CBDC).

Того ж місяця Fantom Foundation у Пакистані підписала угоду про початок пілотного проєкту з впровадження ПЗ на базі розподілених реєстрів для оптимізації роботи Управління в’язниць штату Пенджаб.

У квітні 2021 року Fantom Foundation отримала додаткові інвестиції в розмірі $15 млн від HyperChain Capital, яка раніше вже брала участь у першому приватному раунді 2018 року.

Як розвивається екосистема Fantom?

Найбільших успіхів Fantom Foundation досягла в розвитку екосистеми децентралізованих додатків. Активне зростання популярності Fantom серед DeFi-розробників почалося навесні 2021 року. До осені вже кілька десятків блокчейн-проєктів, включно з Aave, Curve, С.R.E.A.M, yEarn, використовували мережу.

Що таке Fantom (FTM)?

Вибухове зростання екосистеми стало можливим завдяки двом факторам: запуску кросчейн-мостів для міграції ліквідності з мереж Ethereum і Binance Smart Chain, а також кампанії Fantom Foundation з підтримки та стимулювання розробників.

У червні 2021 року стартувала перша програма грантів, у якій узяли участь дев’ять проєктів, включно зі SpookySwap і SpiritSwap.

У серпні 2021 року Fantom Foundation оголосив про старт нової програми заохочень для команд розробників DeFi-сервісів. Для цієї мети було виділено 370 млн FTM, що на той момент становило близько $300 млн. Залежно від суми заблокованих коштів, проєкти отримують винагороду в розмірі від 1 млн FTM до 12 млн FTM. Кошти видають рівними частками щомісяця протягом року, їх можна витратити на будь-які цілі. У жовтні 2021 року програму заохочень було розширено на проєкти у сфері GameFi.

Незабаром після старту програми почалося бурхливе зростання кількості DeFi-проєктів на базі Fantom. Сукупний TVL у жовтні 2021 року перевищив позначку $5 млрд, що вивело екосистему в десятку найбільших.

У жовтні 2021 року компанія TrueUSD анонсувала використання мережі Fantom для випуску стейблкоїна TUSD із повним забезпеченням американським доларом.

На початок 2022 року Fantom Foundation планує запуск нової віртуальної машини Fantom (FVM) для досягнення вищою продуктивності та безпеки при збереженні повної сумісності зі смарт-контрактами Ethereum. Розробка FVM ведеться спільно з Університетом Енсе і Сіднейським університетом.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *