Мережа Ethereum Classic — продукт суперечливого хардфорка Ethereum, проведеного після злому проекту The DAO в червні 2016 року. Тоді хакери змогли вкрасти криптовалюту на суму близько $50 млн. Розробники, підтримані співзасновником Ethereum Віталіком Бутеріним, вирішили провести хардфорк, щоб повернути користувачам вкрадені кошти. Частина ком’юніті виступила проти цього, вимагаючи зберегти цілісність і незмінність блокчейна.
Через кілька тижнів суперечок і підготовки в Ethereum все ж відбувся хардфорк. Розкол мережі на дві окремі гілки стався 20 липня 2016 року. Незгодні з цим рішенням вирішили продовжити оригінальний ланцюжок, назвавши мережу Ethereum Classic.
У серпні 2016 року опублікували "Декларацію незалежності Ethereum Classic", в якій було описано основні претензії до хардфорку Ethereum, а також визначено фундаментальні принципи розвитку та існування мережі, що включають виключення цензури, недоторканність реєстру транзакцій і дотримання принципу "код — це закон".
Які особливості у Ethereum Classic?
Ethereum Classic — блокчейн-платформа з відкритим вихідним кодом на основі алгоритму консенсусу Proof-of-Work, призначена для розгортання і використання смарт-контактів, що виконуються за допомогою Ethereum Virtual Machine (EVM).
Розробники Ethereum Classic стежать за оновленнями "материнської" мережі і періодично імплементують оновлення у свою мережу. За словами співробітника Mantis Стевана Лохья, співтовариство проєкту не може ігнорувати розвиток криптоіндустрії і має запозичувати інновації з Ethereum. Таким чином, в Ethereum Classic підтримують сумісність з EVM для зручного перенесення смарт-контрактів з однієї мережі в іншу і навпаки.
В Ethereum Classic використовується алгоритм консенсусу Proof-of-Work. Нові блоки виробляють за допомогою майнінгу, для якого потрібне спеціальне обладнання. Транзакції в блокчейні здійснюються за допомогою нативної криптовалюти ETC, її ж отримують майнери як нагороду за знаходження блоку.
Емісія ETC обмежена 210,7 млн монет. В Ethereum Classic діє механізм дефляції: приблизно раз на два роки нагороди за майнінг скорочуються на 20%, доти, доки не буде досягнуто максимальної пропозиції.
Які основні етапи розвитку Ethereum Classic?
Незважаючи на спільну з Ethereum історію, спільноті Ethereum Classic вдалося реалізувати низку важливих змін, що сприяють досягненню поставлених у "Декларації незалежності" завдань і цілей. Ось основні етапи розвитку проєкту
Видалення "бомби складності"
У середині 2018 року видалено механізм, призначений для переходу оригінального Ethereum на алгоритм Proof-of-Stake. "Бомба складності" призначена для стимулювання переходу оригінальної версії Ethereum від алгоритму Proof-of-Stake на Proof-of-Work, і робить PoW-майнінг неможливим у майбутньому. Спільнота Ethereum Classic відмовилася від зміни алгоритму, і вирішила зберегти наявний.
Обмеження емісії ETC
У першій половині 2017 року в мережі Ethereum Classic обмежили емісію токенів ETC до 210,7 млн токенів і знизили нагороду за блок. На думку авторів ініціативи, така монетарна політика підтримає баланс між довгостроковими інтересами інвесторів, розробників і представників бізнесу.
Зміна алгоритму майнінгу
У період із січня 2019 року по листопад 2020 року мережа Ethereum Classic зазнала серії атак на блокчейн, які призвели до реорганізації ланцюжка блоків. Це вимагало від розробників впровадити оновлення протоколу для підвищення безпеки мережі. Серед змін був новий алгоритм майнінгу — Etchash, який замінив Ethash, що використовується в Ethereum.
Як оновлення Ethereum 2.0 вплине на Ethereum Classic?
Схожі кодова база й алгоритм майнінгу в Ethereum і Ethereum Classic дали змогу припустити, що перехід другої за капіталізацією криптовалюти на Proof-of-Stake призведе до міграції майнерів з однієї мережі в іншу.
Дослідники вважають, що незатребувані майнінгові потужності з Ethereum будуть задіяні для роботи в якійсь іншій мережі з алгоритмом Proof-of-Work. Ethereum Classic — найближчий, хоча і не єдиний кандидат на цю роль. На крипторинку існує кілька інших відповідних проєктів, придатних для міграції: Grin, Ravecoin, Beam та інші.
За словами засновника Ethereum Віталіка Бутеріна, Ethereum Classic є "дуже хорошим ланцюгом" для прихильників PoW-майнінгу.
Варто відзначити інтерес до платформи і з боку інституційних інвесторів. Трас Ethereum Classic Trust (ETHC) — третій за обсягом активів фонд американської компанії Grayscale Investments. На 19 серпня 2022 року на рахунках ETHC перебуває майже 12 млн ETC, що еквівалентно $485 млн.
На думку аналітиків з JPMorgan, активація Proof-of-Stake позитивно позначиться на PoW-конкурентах Ethereum, але лише в короткостроковій перспективі. Одними з основних бенефіціарів апгрейда називають майнерів Ethereum Classic, зокрема через прибутковість видобутку ETC. А в Huobi зазначили, що хардфорк Ethereum має найбільші показники хешрейту і капіталізації порівняно з іншими PoW-блокчейнами.
Що входить в екосистему Ethereum Classic?
Блокчейн Ethereum Classic не може конкурувати з Ethereum за кількістю працюючих застосунків і активів, а також обсягом ліквідності. За даними сайту Ethereumclassic, на момент публікації в мережі працюють менше ніж 40 активних додатків. Згідно з інформацією сервісу Сервіс DeFi Llama, загальна вартість заблокованих у DeFi-сегменті Ethereum Classic коштів становить трохи більше ніж $1,3 млн.
Незважаючи на відсутність розвиненої екосистеми додатків і сервісів, побудованих на основі Ethereum Classic, проект просувають великі інвестиційні компанії.
Однією з таких стала Grayscale Investments, дочірня компанія глави Digital Currency Group Баррі Сілберта. Згідно з документами Grayscale, до третини доходів інвестиційного фонду Ethereum Classic Trust можуть спрямувати на розвиток екосистеми ETC за допомогою вкладень в Ethereum Classic Cooperative.
Афілійований з Bitmain майнінговий пул AntPool анонсував інвестиції в розмірі $10 млн в екосистему Ethereum Classic. Гендиректор AntPool також заявив про плани збільшити інвестиції в майбутньому. У розвитку екосистеми також брала участь компанія-розробник блокчейна Cardano Input Output Hong Kong (IOHK)