Posted inОсвіта та поради

Що таке EOS?

eos-470x376

EOS — блокчейн-платформа, призначена для створення децентралізованих додатків (DAPPs) будь-якого масштабу. Шанувальники називають її вбивцею Ethereum за схожий функціонал при більшій масштабованості, нульових транзакційних комісіях і оригінальній моделі ончейн-управління.

Чому навколо EOS стільки хайпу?

EOS належить рекорд за зборами на ICO — понад $4 млрд. Токенсейл платформи тривав майже рік — з 26 червня 2017 до 1 червня 2018.

Високі очікування пов’язані з попередніми успішними проектами головного розробника платформи Дена Ларімера і заявленою революційною масштабованістю платформи. Уже на стадії розробки блокчейн EOS використовували такі великі проекти індустрії, як Bitfinex, Bancor, Everipedia.

При цьому перед запуском мейннету токен EOS виріс у ціні в 4 рази.

Хто створив EOS?

Творець EOS — компанія Block.one. Співзасновник платформи — ветеран індустрії і блокчейн-візіонер Ден Ларімер (співзасновник Bitshares і Steemit). Код платформи перебуває у вільному доступі на Github. Члени ком’юніті можуть вільно надсилати pull requests (пропозиції щодо зміни коду), але останнє слово залишається за Block.one.

Існують і сторонні розробники, які створюють супутні продукти: гаманці, інструменти для голосування і плагіни. Найчастіше цим займаються самі валідатори блоків у мережі EOS (блок-продюсери).

Які цілі переслідує EOS?

Розробники EOS об’єднують наявні блокчейн-рішення і власні технології, щоб створити функціональну DApps-платформу.

"Ми створюємо блокчейн-архітектуру, потенційно масштабовану до мільйонів транзакцій на секунду, без комісій, зі швидкою і простою імплементацією децентралізованих додатків" , — зазначає команда EOS у FAQ проєкту.

Чим EOS відрізняється від інших блокчейн-платформ?

  • відсутність транзакційних комісій або "газу". EOS можна користуватися безкоштовно;
  • у whitepaper розробники заявляють, що EOS зможе обробляти мільйони транзакцій на секунду. Для порівняння, пропускна здатність мережі Ethereum — до 30 транзакцій;
  • EOS використовує оригінальний алгоритм консенсусу DPoS (Delegated Proof-of-Stake). DPoS хвалять за масштабованість і невисоку енерговитратність, але критикують за складну структуру управління і небезпеку централізації;
  • платформа не вимагає знання унікальних мов програмування — децентралізовані додатки можна створювати на C++;
  • модель управління мережею — складна структура з прописаними в Конституції правилами гри. Відносини між учасниками регулюються смарт-контрактами, а суперечки, що виникли, вирішує спеціальний арбітражний орган EOS Core Arbitration Forum (ECAF).

Що таке DPoS і чим він відрізняється від PoS?

DPoS (Delegated Proof-of-Stake) — алгоритм консенсусу, вперше розроблений Деном Ларімером у 2013 році для його проєкту BitShares. Цей протокол також називають формою "цифрової демократії".

Відмінність DPoS від PoS полягає в поділі учасників мережі на блок-продюсерів і тих, хто голосує. Іншими словами — не всі власники монет EOS можуть брати безпосередню участь у створенні блоків. Для того, щоб стати валідатором, учаснику мережі необхідно виконати дві умови:

  • Володіти достатніми технічними потужностями для підтримки безперебійної роботи ноди 24/7.
  • Підтримувати бездоганну репутацію і витрачати ресурси на формування ком’юніті та отримання необхідних голосів користувачів.

Якщо в PoS шанс стати валідатором блоку залежить від кількості заблокованих у гаманці монет, то в DPoS цю роль виконують голоси, подані за блок-продюсера учасниками мережі.

На відміну від PoS монети, що використовуються в голосуванні, не блокуються в гаманці, а можуть бути вільно використані. Це зменшить вагу голосуючого в наступному голосуванні. Ще одна відмінність — відсутність обов’язкового мінімального обсягу монет для голосування.

Який процес досягнення консенсусу в DPoS?

Процес створення блоків у DPoS-блокчейнах ділиться на раунди. Кожен раунд має таку структуру:

  • Власники монет голосують за блок-продюсерів.
  • Блок-продюсери, які набрали найбільшу кількість голосів, потрапляють до пулу, з якого обирають валідаторів на наступний раунд створення блоків. У кожному раунді бере участь 21 блок-продюсер, кожен створює по 12 блоків.
  • Валідатори затверджують створені протягом раунду 252 блоки, і процес повторюється.

Як працює DPoS в EOS?

У створенні кожного нового блоку EOS бере участь 21 валідатор. Але охочих зайняти це місце — значно більше.

Блок-продюсерів обирають учасники мережі, причому вага кожного голосу залежить від суми активів того, хто голосує. З пулу валідаторів, які набрали найбільшу кількість голосів, формується черга, з якої вибирають валідаторів для наступного раунду створення блоків.

Голос можна передати іншому валідатору в будь-який момент. Також можна голосувати за кілька блок-продюсерів одночасно, а голоси матимуть рівну силу. Втрата голосів користувачів виводить валідатора з гри. Така політична структура змушує валідаторів утримуватися від зловживань і, за задумом Ларімера, має унеможливити змову та надмірну централізацію.

Як обирати і голосувати за блок-продюсера?

Конкуренція блок-продюсерів усередині мережі нагадує політичну боротьбу партій в електронній демократичній державі. На відміну від PoW-блокчейнів, де політична вага залежить від обчислювальних потужностей, валідаторам EOS для збільшення власної політичної ваги за умови зростання конкуренції необхідно розширювати та розвивати спільноту навколо проєкту.

Традиційно валідатори закріплюються в регіонах як провідні локальні блок-продюсери, що зменшує вірогідність повторення ситуації централізованого майнінгу, в яку потрапив біткоїн. Найбільший блок-продюсер у Східній Європі — Attic Lab.

Для того, щоб скористатися своїм правом голосу, необхідно завантажити інструмент для голосування на сайті блок-продюсера, якому ви довіряєте.

Картку підготовлено у співпраці з блок-продюсером Attic Lab.

Добавить комментарий