Децентралізовані фінанси (DeFi) — децентралізована, загальнодоступна і така, що не потребує довіри, екосистема фінансових додатків/сервісів на основі публічних блокчейнів, переважно Ethereum.
Екосистема DeFi охоплює всі аспекти фінансових послуг і операцій, включно з кредитуванням, позиковими операціями і торгівлею в рамках децентралізованих структур. Будь-який користувач інтернету може взаємодіяти з екосистемою і управляти активами за допомогою пірингових (P2P) і децентралізованих додатків (dApps).
Навіщо потрібна екосистема DeFi?
Якщо біткоїн — це однорангова система електронних грошей, то DeFi — однорангова система електронних фінансових інструментів. Екосистема децентралізованих фінансів може забезпечити будь-кого доступом до традиційних фінансових послуг, звільняючи від необхідності в посередниках і знижуючи вхідні бар’єри.
DeFi-додатки та сервіси потенційно корисні резидентам країн зі слаборозвиненою або нестабільною економікою. DeFi-сервіси також затребувані в розвинених країнах, особливо у сфері кредитування, інвестування та розвитку нових моделей отримання доходів.
Які ключові особливості та переваги DeFi?
Децентралізація і самоврядування
У DeFi відсутні централізовані структури управління: правила здійснення бізнес-операцій записані в смарт-контракті. Щойно смарт-контракт запущено, DeFi-додаток може працювати самостійно з мінімальним або нульовим втручанням людини.
Прозорість
Вихідний код DeFi-додатків відкритий для аудиту, що дає змогу будь-якому користувачеві зрозуміти функціональність контракту або виявити баги. Уся транзакційна активність має публічний характер — транзакції за замовчуванням псевдоанонімні.
Транскордонність
Більшість DeFi-додатків доступні будь-якому користувачеві інтернету.
Інклюзивність
Екосистема DeFi має інклюзивний характер — будь-хто може створити застосунок і користуватися ним. На відміну від традиційного фінансового сектору, відсутні диспетчери-контролери та акаунти, для роботи з якими необхідно заповнювати складні форми. За допомогою гаманців користувачі взаємодіють безпосередньо зі смарт-контрактами.
Гнучкість користувацького досвіду
Екосистема DeFi забезпечує гнучкий користувацький досвід. Якщо користувачеві не подобається інтерфейс програми, він може застосувати інтерфейс третьої сторони або створити власний. Смарт-контракти подібні до відкритого API, для якого будь-хто може створювати додатки.
Інтероперабельність
Нові DeFi-додатки можна створювати, комбінуючи інші DeFi-продукти (стейблкоїни, децентралізовані біржі, ринки передбачень тощо). Ця особливість DeFi нагадує модель, у рамках якої певну структуру можна збирати в різних комбінаціях.
Експерти Monolithos визначили такі переваги DeFi:
- Основна перевага DeFi-сервісів прихована в самій назві. Децентралізація. Завдяки їй контроль над екосистемою рівномірно розподілений між безліччю гравців. Немає надмірної зарегульованості, транзакції прозорі, швидкі у виконанні, немає довгого ланцюжка посередників. Це зручно, наприклад, під час кредитування. Немає банку-посередника, а значить тому, хто дає позику, не доводиться ділитися прибутковістю з банком, який приймає депозити під одну відсоткову ставку, а видає кредити — під набагато вищу ставку. У DeFi-кредитуванні немає такого зазору.
- DeFi-сервіси управляються смарт-контрактами і голосуваннями. Смарт-контракти дають змогу встановити верховенство закону в екосистемі, створити чіткі правила гри.
- Відкритий вихідний код. Як і у випадку з самим блокчейном, сервіси, що використовують opensource-протоколи, викликають більше довіри: їх можна перевірити, їх можна доопрацювати, можна використовувати в інших сервісах.
Як і де використовують DeFi?
Децентралізовані стейблкоїни
Стейблкоїни — це криптовалюти, вартість яких прив’язана до базового активу (наприклад, долар США). Забезпеченням стейблкоїнів виступають фіатні валюти, кошики валют, криптовалюти (наприклад, ETH), фізичні активи (наприклад, золото) або ж комбінація цих активів.
Стейблкоїни, забезпечені доларом США, фактично є правом вимагати фіатне забезпечення з централізованого сховища. Цінність прив’язаних до долара стейблкоїнів забезпечується самим емітентом, а їх використання часто пов’язане з процедурами AML/KYC. Уже відомі випадки, коли рахунки власників стейблкоїнів заморожували і закривали.
Проєкт MakerDAO, наприклад, пропонує іншу модель стейблкоїна. Це платформа смарт-контрактів на базі Ethereum. На її основі створено децентралізований стейблкоїн Dai.
Схему емісії Dai можна порівняти з емісією грошей, забезпечених золотом. Різниця в тому, що замість золота використовується криптовалюта Ether. Користувач відправляє деяку кількість ETH або інших токенів ERC-20 (наприклад, BAT) у смарт-контракт, який і випускає токен. Цей тип смарт-контрактів називається "Заставні боргові позиції" (Collaterized Debt Position, СDP).
Створені токени Dai являють собою забезпечений заставою борг перед MakerDAO (децентралізованою емісійною системою).
MakerDAO використовує два токени — крім Dai, це також утилітарний токен Maker (MKR). За аналогією з "газом" в Ethereum, MKR виступає своєрідним "паливом" — його використовують для погашення комісій за використання смарт-контрактів. Після оплати комісії токени MKR "спалюються", підтримуючи таким чином попит.
MKR виконує функцію управління — токен застосовується для голосування за такий ключовий аспект виживання і функціонування проекту, як управління ризиками, а також бізнес-логіку платформи. Право голосу і можливість створити нову пропозицію має кожен власник MKR, а пропозиція, яка набрала найбільшу кількість голосів, автоматично отримує статус "важливої", впливаючи на подальший розвиток проєкту.
Дізнатися більше про MakerDAO і Dai можна тут і тут.
Некастодіальні лендингові протоколи
Одним із популярних сценаріїв використання DeFi є отримання позик без участі довіреної сторони або посередника в особі банку чи корпорації.
Некастодіальні лендингові протоколи використовують смарт-контракти для зменшення ризиків контрагента і зниження транзакційних витрат.
MakerDAO — один із перших додатків такого роду. Слідом за MakerDAO з’явилися інші протоколи — Compound, Fulcrum, Aave. Compound і Fulcrum створюють пули капіталів, даючи змогу користувачам позичати або позичати криптоактиви, зокрема Dai, USDC, ETH та інші.
Під час вибору протоколу слід враховувати не тільки розмір відсоткової ставки, а й інші чинники, включно з ризиком тих чи інших смарт-контрактів, забезпеченням кредиту і ліквідністю пулу.
Децентралізовані біржі (DEX)
Децентралізована біржа (DEX) — це біржа, яка працює на базі блокчейна, не зберігає кошти і персональні дані користувачів на своїх серверах і виступає винятково як платформа зіставлення заявок на купівлю або продаж активів.
Децентралізовані біржі пропонують нову модель торгівлі та обміну активами, що виключає проходження KYC-процедур, залежність від одного посередника і олігополію (ринок з обмеженим числом великих гравців).
Однією з найуспішніших децентралізованих бірж, що активно розвиваються, є Uniswap, яка поєднує опції торгівлі та надання/отримання позик.
dYdX надає користувачам зведені дані про спот-ціни та ліквідність кредитних операцій на багатьох біржових майданчиках.
Інші популярні DEX і протоколи включають IDEX, 0x, AirSwap, Bancor, Kyber, Paradex, Radar Relay, Loopring.
Однорангові ринки передбачень
Ринки передбачень — це платформи, що дають змогу робити ставки на результати заходів, ігор, виборів тощо. У багатьох юрисдикціях заборонено грати в азартні ігри та робити ставки на певні події, включно з виборами, спортивними змаганнями, підсумками судових розглядів та іншими суперечливими подіями.
У визначенні ймовірності тих чи інших результатів платформи і додатки ринку передбачень покладаються на "мудрість натовпу". Дані сучасних наукових досліджень підтверджують уявлення, згідно з яким велика кількість людей ("натовп") завжди пророкують наслідки тих чи інших подій з більшою точністю, ніж індивідуальні експерти.
Augur — платформа для створення однорангових ринків передбачень, на якій будь-хто може робити ставки. Протокол Augur дозволяє купувати і продавати частки потенційного прибутку.
Платформа Numerai являє собою хедж-фонд, що використовує ШІ для пошуку найефективніших способів торгівлі цінними паперами. Співробітники фонду — фахівці з обробки та аналізу даних — створюють алгоритми для прогнозування угод і роблять ставки на свої прогнози, використовуючи токени NMR. Розмір винагороди визначається точністю прогнозу і сумою ставки.
Синтетичні активи
Наразі створюються протоколи для випуску синтетичних активів і деривативів за допомогою смарт-контрактів.
UMA (Universal Market Access) розробляє платформу деривативів для забезпечення фінансових продуктів стандартизованими контрактами.
Команда Synthetix розробляє протокол, що дає змогу створювати і випускати синтетичні активи.
Платформи з випуску токенізованих цінних паперів (Security Token Offering)
Платформи з випуску токенізованих цінних паперів децентралізують процес випуску або створення цінних паперів, який у секторі традиційних фінансів вимагає участі посередників — наприклад, інвестиційних банків.
Еквівалентом ринку цінних паперів у DeFi-секторі слугує ринок токенізованих цінних паперів (security-токенів). STO передбачають випуск цифрових активів у повній відповідності до вимог законодавства, що забезпечує вищий ступінь захисту прав інвесторів і зниження регуляторних ризиків для емітентів.
Якщо під час ICO учасникам зазвичай пропонують utility-токени, то у випадку зі STO випускають токени, що мають властивості цінних паперів (security-токени) і відповідають вимогам законодавства про цінні папери.
Вони, як правило, підкріплені активами або правом на отримання частини прибутку компанії-емітента, можуть являти собою інвестиційний, борговий інструмент, дериватив або цифрову частку активу і, як випливає з назви, зазвичай визнаються цінними паперами.
Перевагою security-токенів є можливість ділити базовий актив на дрібні одиниці, що робить його більш ліквідним і доступним для інвесторів ("дробова власність"). Наприклад, замість інвестування в купівлю квартири для подальшої здачі в оренду, інвестор може купити токен, що представляє частку в такій квартирі і дає право на отримання пропорційної частини доходу від її здачі в оренду. Ба більше, незважаючи на низьку ліквідність нерухомості як базового активу, ліквідність токенів може бути високою.
Сьогодні існує низка платформ, які надають користувачам інструментарій для випуску токенізованих цінних паперів, валідації подальших транзакцій, інтерфейс і функціонал для взаємодії з інвесторами та проведення корпоративних подій, як-от викупи, виплати дивідендів, голосування та інше (Polymath, Tokeny, Harbor, Securitize).
Управління активами
Хоча сегмент управління активами в DeFi-секторі порівняно малий, порівняно з цією сферою в традиційних фінансах, є низка проєктів, що пропонують децентралізовані рішення, наприклад, Melon. Його користувачі можуть управляти своїми і чужими активами у формі токенів ETH і ERC-20.
Децентралізований характер має й управління Melon Protocol — його здійснює спільнота, а не рада директорів. Інше інвестиційне рішення — Set Protocol, що дає змогу створювати Sets, токени ERC20, які представляють набір базових активів. Ця модель нагадує інвестиції в ETF у традиційних фінансах.
DeFi-ескроу
Прикладом DeFi-проєкту, що надає ескроу-сервіс, є Arwen. Користувач Arwen може займатися трейдингом на централізованих біржах, не розміщуючи на них кошти.
Arwen дає можливість трейдерам отримати безпечний доступ до ліквідності централізованих бірж. При цьому у користувачів немає приводу турбуватися про загрози хакерських атак.
Які недоліки та ризики DeFi?
Системні ризики
Системні ризики в DeFi-секторі — це ризики ліквідності та кредитні ризики. Інша проблема DeFi-систем, що використовують як забезпечення криптовалюти, полягає у волатильності. Якщо ціна базових активів, заблокованих у CDP, стрімко падає, відбувається масована ліквідація активів і може настати колапс системи.
Наразі для ослаблення цих ризиків DeFi-протоколи здебільшого намагаються забезпечити кредити надлишковою кількістю активів, що чинить знижувальний вплив на ціну цих активів.
Ризик злому смарт-контрактів
Хоча робота зі смарт-контрактами в DeFi виключає необхідність у довірі людині, зберігається необхідність у довірі до коду смарт-контракту, який написаний людиною.
Централізація потоку даних
Блокчейн-протоколи черпають дані про зовнішній світ за допомогою оракулів. Якщо оракул діятиме зловмисно, правильне виконання смарт-контракту опиниться під загрозою. Централізовані оракули даних є вразливим місцем для DeFi зокрема, хоча вже розроблено децентралізовані альтернативи.
Нестача капіталу в DeFi-позиках
Незважаючи на свої переваги (інклюзивність тощо), DeFi-позики поступаються позикам у секторі традиційних фінансів, оскільки суми, які можна отримати під відповідну заставу, порівняно невеликі.
Експерти Monolithos визначили такі недоліки DeFi:
- Занадто розмиті межі відповідальності. Децентралізовані фінанси — це фінанси, де немає конкретного органу, який несе відповідальність за те, що відбувається в екосистемі. Основний принцип DeFi-платформ — це децентралізоване управління, засноване на припущенні, що всі гравці екосистеми зацікавлені в її процвітанні, а тому ухвалюватимуть рішення, виходячи зі своєї (а в DeFi-екосистемах це означає і загальної) економічної вигоди. Але подібне може не спрацювати. Мова не тільки про відверто зловмисні дії, спрямовані на розвал екосистеми або захоплення контролю, а й про небажання гравців екосистеми якось брати участь у розвитку сервісу. Це той випадок, коли байдужість еквівалентна зловмисним діям.
- Контроль над розробкою в руках однієї команди. Цей недолік притаманний не всім DeFi-сервісам, тому що багато платформ передбачають спільну роботу з користувачами над поліпшеннями, але з нею стикається багато хто. Зокрема, проблеми виникають у момент делегування відповідальності спільноті.
- Хайп навколо DeFi-ринку. Будь-який хайп грає як на допомогу, так і проти ринку. Надмірно перегрітий ринок рано чи пізно лопне. Ситуація дуже нагадує ICO-бульбашку 2017 року. З іншого боку, якщо йти за відомим графіком Gartner, то після бульбашки настане падіння, а слідом — плавне зростання і реальне застосування технологій.
Де відстежувати основні показники DeFi-сектора?
- defipulse.com — обсяг заблокованих у DeFi-протоколах коштів.
- defimarketcap.io — ринкова капіталізація токенів DeFi-протоколів.
- defiprime.com — процентні ставки в DeFi-протоколах.
- defiscore.io — оцінка ризикованості DeFi-протоколів.
- dappradar.com — дані про децентралізовані додатки.
Що таке прибуткове фермерство в DeFi?
Прибуткове фермерство (з англійської — yield farming) — процес отримання нативних токенів за рахунок будь-якої форми взаємодії з DeFi-протоколами. Наприклад, за надання ліквідності лендинговим протоколам або децентралізованим біржам (майнінг ліквідності), а також за отримання позик і участь у голосуваннях. Докладніше читайте за посиланням.
У теорії таке заохочення покликане стимулювати активність користувачів, однак на практиці призводить до ринкових маніпуляцій, що нагадують бульбашку ICO у 2017 році. Хорошим прикладом є токен YFI від проєкту Yearn Finance, який всього за тиждень з моменту запуску зріс з $35 до $4500.
Які DeFi-протоколи надають можливість майнінгу ліквідності та прибуткового фермерства?
- Synthetix розподіляє токени SNX за надання забезпечення на платформу.
- Compound розподіляє токени COMP між користувачами, які надають/бирають позики.
- Balancer розподіляє токени BAL між творцями пулів ліквідності з білого списку.
Схожі програми пропонують проєкти mStable, BZX, Ampleforth і Curve.
Що ще почитати про DeFi?
Кожні три тижні на ForkLog виходить дайджест із головними новинами DeFi-сектора. Усі випуски читайте за посиланням.
Аналітичний ресурс CoinGecko опублікував книгу про DeFi російською мовою. Її можна завантажити за посиланням. Це безкоштовно.
Підписуйтесь на новини ForkLog у Telegram: ForkLog Feed — уся стрічка новин, ForkLog — найважливіші новини та опитування.