Compound Finance — це децентралізований лендінговий протокол, у якому процентні ставки формуються алгоритмічно на основі співвідношення попиту і пропозиції. Його можна розглядати як відкритий грошовий ринок, де користувачі розміщують криптоактиви, а також запозичують кошти.
Хто створив Compound Finance?
Творець протоколу Compound Finance і CEO компанії Compound Labs — веб-розробник і аналітик фінансових ринків Роберт Лешнер.
Співзасновник і CTO Compound Labs — програміст Джефф Хейєс.
Як виник і розвивався Compound Finance?
Випускники Пенсільванського університету Лешнер і Хейєс кілька років співпрацювали в рамках різних проєктів (Britches, Postmates та інших). У 2013 році Лешнер, який попрацював сертифікованим аудитором, керівником інвестиційних портфелів і банкіром, зацікавився криптовалютами.
28 серпня 2017 року Лешнер і Хейєс зареєстрували компанію Compound Labs, Inc. з головним офісом у Сан-Франциско.
31 січня 2018 року Лешнер опублікував статтю про розробку протоколу Compound.
7 травня 2018 року компанія залучила посівні інвестиції на $8,2 млн. У раунді брали участь Bain Capital Ventures, Andreessen Horowitz, Polychain Capital, Transmedia Capital, Compound Ventures, Abstract Ventures, Danhua Capital і Coinbase Ventures.
У вересні 2018 року Compound Labs представила першу версію протоколу, що дає змогу позичати п’ять криптоактивів — ETH, TUSD, ZRX, BAT і REP.
У лютому 2019 року було опубліковано white paper проєкту. 23 травня 2019 року Compound Labs випустила другу версію протоколу з релізом токенів cToken , що представляють права на базові активи грошових ринків у Compound Finance.
У листопаді 2019 року Compound Labs залучила $25 млн у раунді фінансування Серії А, очолюваного Andreessen Horowitz. Також у раунді брали участь Bain Capital Ventures, Polychain Capital і Paradigm.
Ще на ранніх етапах Роберт Лешнер заявив про намір поступово децентралізувати протокол, позбавивши розробників Compound Labs адміністративних привілеїв на користь спільноти.
У лютому 2020 року Compound Labs випустила токени управління COMP , покликані заохочувати участь спільноти в проєкті.
16 квітня 2020 року питання управління на Compound перейшли від адміністраторів до власників токенів COMP, які отримали можливість змінювати перелік підтримуваних монет, впливати на параметри ризику, криві процентних ставок тощо.
Як працює Compound?
Compound працює аналогічно банку: користувач депонує різні криптовалюти й отримує процентний дохід. Однак, на відміну від банку, Compound не зберігає депозити: кошти розміщуються в смарт-контрактах, з якими користувач взаємодіє безпосередньо.
Кредиторам і позичальникам не потрібно домовлятися про умови. Сторони взаємодіють безпосередньо в рамках протоколу, що контролює розміри процентної ставки і застави. Контрагентів, які утримують кошти, немає.
Доступ до платформи може отримати будь-який власник Web3-гаманця на кшталт MetaMask.
Підтвердивши запит на взаємодію з гаманцем Web3, користувач отримує доступ до інформаційної панелі, що відображає підтримувані активи. Щоб депонувати або взяти позики актив, потрібно клікнути по сторінці цього активу і розблокувати його.
Після розблокування активу, що передбачає дозвіл смарт-контракту взаємодіяти з коштами, користувач може давати його в борг за попередньо встановленою річною процентною ставкою (APR). Кожен актив має індивідуальну річну процентну прибутковість ( APY ).
Щоб узяти актив у борг, користувач повинен спершу розмістити на платформі кошти й отримати так зване право запозичення (borrowing power). Ця метрика представляє суму, яку можна позичити. Вона збільшується зі зростанням наданої застави.
Так виглядає баланс користувача, який депонує кошти, після обробки транзакції:
Після розміщення активів на платформі в гаманці користувача з’являються так звані c-токени — у цьому випадку Compound Dai (cDai).
Щоб вивести розміщені активи з накопиченим процентним доходом, потрібно натиснути на кнопку Withdraw.
Функція отримання кредиту на платформі
Процес отримання кредиту настільки ж простий, як і процес депонування. За умови, що користувач уже отримав право запозичення, він може брати в борг активи, використовуючи відповідну панель.
Compound має отримати дозвіл від гаманця Web3 на взаємодію зі смарт-контрактами. Дозвіл отримують один раз. Для цього потрібна ончейн-транзакція, що передбачає сплату комісії в мережі Ethereum.
Вибравши підтримуваний актив на правому боці панелі, користувач може призначити суму, яку бажає позичити. Значення Safe Max являє собою максимальний обсяг позикових коштів з невисоким ризиком ліквідації при зниженні ціни базового активу.
Після ініціації транзакції отриманий у позику актив (у цьому прикладі — ETH) депонується у Web3-гаманець.
Відсотки за позикою накопичуються відповідно до встановленої процентної ставки. Борг можна виплатити в будь-який час, натиснувши кнопку Repay.
Як функціонує система двох типів токенів Compound?
Токени представляють баланси користувачів, які взаємодіють з пулом ліквідності Compound. Представлений cToken базовий актив дає змогу отримувати процентний дохід і слугує заставою.
Ці токени є активами стандарту ERC-20 — їх можна переглядати в блокчейн-оглядачі Etherscan, зберігати в гаманці і відправляти іншим користувачам. Наразі Compound підтримує 14 криптоактивів.
Приклад. Користувач розміщує в пулі ліквідності 1000 BAT, при цьому обмінний курс дорівнює 0,02. У цьому випадку користувач отримує 50 000 (1000/0,02) cBATs. Якщо через кілька тижнів, коли обмінний курс дорівнюватиме 0,021, користувач виведе кошти, 50 000 cBAT дорівнюватимуть 1050 BAT (50 000*0,021).
- Можна позичати до 50-75% від вартості cTokens, залежно від ринкових характеристик базового активу. Можна в будь-який час додавати або виводити токени.
- Якщо заставного покриття боргу користувача недостатньо, боргова позиція може бути піддана ліквідації.
- Ліквідатори отримують 5% від ліквідованих активів.
- cTokens доступні для огляду в Etherscan.
Як отримати cEther?
Метод отримання cETH інший, ніж у випадку cBAT або cDAI.
Коли користувач депонує ETH, додаток пересилає токени безпосередньо в оплачувану функцію створення контракту cEther. Після активації опції cEther з’являється в гаманці.
У результаті, завдяки запиту (invocation) контракт cToken вилучає зазначену суму в базових токенах з адреси відправника.
Ще один актив в екосистемі Compound — нативний токен управління COMP.
Особливості токена COMP:
- Загальний обсяг пропозиції COMP становить 10 млн. 55,71% з них підлягають розподілу серед учасників команди проєкту, засновників, інвесторів і партнерів. Решта 42,29% дістануться користувачам протягом чотирьох років.
- Темп майнінгу ліквідності: 0,5 COMP/блок (~2312 COMP/на день).
- Динаміка нарахування монет залежить від встановлюваних ринком процентних ставок. Наприклад, якщо найвищі ставки у USDT, то тим, хто депонує і бере позики в стейблкоїні від Tether, нарахується більше токенів COMP.
- У кожному ринку активів кількість токенів COMP поділена порівну між кредиторами і позичальниками.
- Користувачі можуть дізнаватися розмір процентної ставки на сторінці User Distribution.
- Власники COMP можуть заробити додаткові нативні токени COMP, голосуючи з питань управління системою.
- Токени COMP доступні на багатьох біржах, включно з Coinbase і FTX.
Як формується процентна ставка Compound?
- Розмір процентної ставки залежить від ліквідності, доступної на тому чи іншому ринку.
- Розмір ставки коливається залежно від попиту і пропозиції в реальному часі.
- Коли ліквідність висока, розмір процентної ставки невеликий.
- Коли ліквідність низька, розмір процентної ставки зростає.
Як розраховується процентна ставка?
У кожного активу на ринках Compound своя річна відсоткова ставка (APR) кредитування і депонування, що встановлюється на основі співвідношення попиту і пропозиції. Відсотковий дохід генерується під час майнінгу нового блоку Ethereum, приблизно кожні 15 секунд.
Надлишок ліквідності може існувати тільки в тому разі, якщо кількість розміщених на платформі активів перевершує обсяг запозичених коштів. Якщо чисельність кредиторів на ринку перевершує кількість позичальників, процентний дохід кредиторів знижується. Коефіцієнт використання активу визначає рівень доходу.
Як розраховується ставка кредиту під заставу?
Право запозичення (borrowing power) користувача безпосередньо корелює із сумою застави. У кожного активу свій фактор застави (collateral factor), який визначається його волатильністю.
Наприклад, Basic Attention Token (BAT), фактор застави якого дорівнює 50%, має менше право запозичення, ніж стейблкоїн Dai. В останнього вищий фактор забезпечення в 75%, оскільки це менш ризиковий актив. Таким чином, розміщення на платформі токенів BAT на $100 дасть право запозичення на $50, тоді як розміщення DAI на $100 дасть право запозичення на $75.
Під час розрахунку ставки кредиту під зал ог враховуються фактори застави всіх активів, що розміщуються на платформі. Встановлюється базова ставка для максимального обсягу коштів, які можна взяти в борг, по відношенню до обсягу активів, що депонуються.
Фактор застави для кожного активу визначає механізм управління Compound Finance.
Як здійснюється ліквідація активів?
Якщо сума боргу перевершує максимальне право запозичення користувача, Compound обмінює перепозичений актив на надану позичальником заставу за курсом трохи нижчим за ринковий. Таким чином, у користувача виникає мотивація ефективно управляти боргами.
Compound дає змогу членам спільноти діяти як ліквідатори, використовуючи такі інструменти, як Compounder Liquidator. Учасники можуть погашати кредити інших користувачів в обмін на ETH за кращим ринковим курсом.
Наприклад, позику в 10 ETH, заставного покриття якої більше бракує, може погасити (перезакласти) інший користувач. Цей користувач отримує базову заставу цієї позики зі знижкою в 5% або більше (виплачується в ETH).
Щоб запобігти ліквідації, Compound також надає Account Service API для моніторингу адрес, схильних до ризику.
Як функціонує механізм управління Compound Finance?
- Будь-який користувач, у розпорядженні якого понад 1% від обсягу емісії COMP, може вносити пропозиції.
- Період голосування за будь-якою пропозицією триває три дні.
- Будь-яка адреса з правом голосу може голосувати "за" або "проти" тієї чи іншої пропозиції.
- Якщо пропозиція отримує щонайменше 400 000 голосів, її ставлять у чергу й імплементують через два дні.
- Якщо необхідної кількості голосів не набирається, пропозицію відхиляють.
Приклади питань, за якими голосують власники токенів COMP :
- Підтримка нового ринку cToken.
- Зміна моделі процентної ставки.
- Оновлення адреси оракула.
- Виведення резерву cToken.
- Вибір нових адміністраторів.
Для оновлення параметрів ризику системи Compound Finance, таких як річна відсоткова ставка або заставний фактор (collateral factor), Compound застосовує механізм Timelock. Він змінює параметри із затримкою в часі, гарантуючи захист: будь-які спроби зловмисників втрутитися в роботу системи можна відстежити і перешкодити їм.
Веб-сайт сompound.finance уточнює:
"Будь-яку пропозицію з управління системою публікують із затримкою щонайменше на два дні. Для пропозицій щодо важливих оновлень, на кшталт зміни параметрів ризику, затримка може становити 14 днів. Наразі Timelock управляє адреса, адміністраторами якої є члени команди Compound".
Таким чином, зараз параметри ризику платформи контролює компанія, хоча і з затримкою за часом. Однак Compound, використовуючи для контролю смарт-контракти, може з часом відкрити доступ до Timelock розподіленому комітету членів спільноти. Це дасть Compound Finance можливість стати Децентралізованою автономною організацією (ДАО), аналогічною MakerDAO.
Для чого використовувати Compound Finance?
- Відсотковий дохід на розміщені кошти на платформі.
- Децентралізовані додатки та біржі можуть використовувати Compound як джерело монетизації в екосистемі Ethereum
- Трейдери можуть брати в борг ETH з пулу ліквідності і розміщувати ці активи у своїх портфелях як заставу для участі в краудсейлах.
- Трейдери, зацікавлені в шорті певного токена, можуть взяти його в борг з ліквідного пулу і продати.
Як розвивається Compound?
У серпні 2020 року Compound увійшов до Global DeFi Alliance, міжнародного консорціуму централізованих і децентралізованих постачальників фінансових послуг і платформ, сформованого криптовалютною біржею Huobi.
У серпні 2020 року проєкт запустив власний оракул цін на криптовалюти в межах переходу на канал цінового потоку з вільним доступом Open Price Feed.
Розробники також створили агрегатор інформації про заявлені ціни. Дані доступні безпосередньо від кожного видавця через їхній API.
У вересні 2020 року спільнота MakerDAO проголосувала за додавання токенів COMP як нової опції для забезпечення випуску стейблкоїна DAI.
Наразі Compound працює тільки з монетами екосистеми Ethereum. У майбутньому планується підтримка токенізованих версій активів реального світу: американського долара, японської єни та акцій Google.
17 грудня 2020 року Compound презентував white paper з докладним описом Compound Chain — нового протоколу, покликаного забезпечити взаємодію активів із різних блокчейнів.
Згодом Compound Chain перейменували на Gateway. Тестнет протоколу запрацював 1 березня 2021 року. Основна мережа буде запущена влітку або ближче до кінця 2021 року.
Gateway функціонує аналогічно протоколу Compound на Ethereum. Однак є й відмінності:
- Gateway дає змогу брати в борг і позичати активи на будь-якому блокчейні.
- Відсотки виплачуються в доларах (стейблкоїнах) за допомогою CASH — нативної розрахункової одиниці Gateway.
- Gateway має більш ефективний механізм оцінки ризиків. У його основу кладеться волатильність забезпечувальних і запозичуваних активів. Завдяки цьому підвищується капіталоефективність використання менш волатильних монет.
Gateway орієнтований на кросчейн-взаємодію, а його функціональність нагадує THORChain.
Користувачі Gateway можуть завантажувати підтримувані активи з різних незалежних блокчейнів за допомогою системи пов’язаних однорангових ланцюгів. З кожним ланцюжком пов’язаний контракт Starport. Він дає змогу блокувати і розблокувати активи на Gateway.
Після завантаження на Gateway користувачі можуть депонувати і запозичувати активи різних блокчейнів. Наприклад, можна позичати Ethereum-токени, використовуючи як заставу Solana, або запозичувати активи Celo за допомогою активів Polkadot тощо.
Gateway покликаний дати блокчейнам можливість взаємодіяти безпосередньо, без обгортання (wrapping) токенів.
Наприклад, щоб обернути біткоїни (WBTC), користувачі DeFi змушені звертатися до посередників в особі BitGo або Ren. Через це вони послаблюють контроль над своїми закритими ключами. Gateway пропонує рішення, що дає змогу власникам біткоїна взаємодіяти з іншими блокчейнами, не вдаючись до послуг третіх сторін.
Перехід на Gateway дасть змогу користувачам Compound уникнути високих комісій Ethereum.
CASH — нативна розрахункова одиниця Gateway. Вона використовується для виплати транзакційних комісій. Аналогічно стейблкоїну Dai від MakerDAO, цей токен створюється через позику. Кількість CASH в обігу дорівнює числу монет, взятих у позику.
Передбачається, що спочатку CASH відповідатиме одному американському долару. Згодом цей параметр може змінити спільнота колективним рішенням. Потенційно CASH може стати конкурентом DAI і USDC.
Усі користувачі та валідатори, які володіють токенами CASH, отримують дохід, який збільшується на основі індексу процентної ставки. Це відбувається щоразу, коли користувач/валідатор генерує, погашає, бере в борг, повертає або ліквідує CASH.
Gateway використовує алгоритм Proof-of-Authority (PoA). Мережею керують довірені валідатори. Консенсус досяжний, навіть якщо одна третина нод порушує правила. Фіналізація блоку відбувається, коли щонайменше дві третини нод погоджуються з додаванням блоку в ланцюжок. Позичальники виплачують валідаторам відсоток за кожен блок, який ті підтверджують. Також валідатори отримують комісію за пересилання активів.
Модель Proof-of-Authority дає змогу банкам і централізованим криптобіржам ставати валідаторами Gateway.
Власники токенів COMP управлятимуть Gateway у рамках системи Compound Governance на Ethereum.
На перших порах Gateway буде переважно ринком процентного доходу на основі взаємопов’язаних блокчейнів. Згодом, з цією системою можуть інтегруватися інші dapps — наприклад, децентралізовані біржі.
28 червня 2021 року розпочала роботу Compound Treasury — нова компанія під егідою Compound Labs. Compound Treasury дає можливість необанкам та іншим фінтех-компаніям конвертувати долари США в стейблкоїн USDC. Токени USDC будуть задіяні в Compound за гарантованою процентною ставкою в 4%. Це набагато більше за те, що компанії можуть отримувати в рамках традиційних банківських накопичувальних рахунків (0,55%-0,7% річних).