Posted inОсвіта та поради

Що таке Chia Network (CHIA)?

chia_plants-min

Chia Network (CHIA) — це блокчейн-платформа для створення і виконання смарт-контрактів, написаних мовою програмування Chialisp.

Які проблеми вирішує Chia Network?

На думку творців Chia Network, майнінг біткоїна завдає шкоди навколишньому середовищу і вимагає потужних обчислювальних ресурсів, недоступних більшості користувачів (ми детально розібрали екологічну проблему в ексклюзивному матеріалі).

Chia прагне вирішити ці проблеми, задіявши деякі ключові параметри PoW-блокчейнів у тандемі з новими технологічними рішеннями.

Що означає назва "Chia"?

Chia позиціонується як "екологічно чиста" криптовалюта, оскільки в процесі її видобутку використовуються енергоощадні жорсткі диски та ефективні твердотільні накопичувачі.

Підкреслюючи її "зелений" характер, творці назвали криптовалюту на честь чіа білої (іспанської шавлії) — рослини родом із Центральної Америки, яка була найважливішою культурою ацтеків. За вмістом кальцію насіння чіа перевершує молоко. Останніми роками воно набуло популярності в середовищі вегетаріанців у США, а ЄС офіційно визнав чіа "перспективним видом їжі".

Хто і коли створив Chia?

Творець Chia — американський програміст і засновник мережі BitTorrent Брем Коен. У серпні 2017 року він зареєстрував у Сан-Франциско компанію Chia Network, яка займається розробкою блокчейна Chia. Президент компанії — колишній глава Nasdaq Джин Хоффман, фінансовий директор — колишній глава Overstock Мітч Едвардс.

З березня 2018 року компанія залучила близько $77 млн фінансування через угоди SAFE . Останній раунд на $61 млн завершився в травні 2021 року. Компанію підтримали венчурні фонди Andreessen Horowitz, Galaxy Investment Group, DCM Ventures, True Ventures, Richmond Global Ventures та інші. Оцінка компанії під час раунду фінансування склала $500 млн.

Запуск основної мережі Chia відбувся 19 березня 2021 року.

3 травня 2021 року розробники активували транзакції в мережі. На низці бірж стартували торги Chia.

Як працює Chia Network?

Блокчейн Chia використовує метод майнінгу на основі Proof-of-Space ( доказ простору ) і Proof-of-Time ( доказ часу ).

Концепцію представили у вересні 2017 року Брем Коен та інші дослідники в документі "Beyond Hellman’s Time-Memory Trade-Offs with Applications to Proofs of Space".

Вони запропонували процес майнінгу з використанням дискового простору комп’ютера, а не його обчислювальних потужностей. За такого підходу ймовірність видобутку блоку пропорційна сумі виділеного простору, поділеної на загальну пропускну здатність мережі. Цей метод, за словами авторів, більш щадний до довкілля, ніж Proof-of-Work, і більш вигідний економічно.

Процес видобутку монет у Chia іменується фармінгом, а користувачі, які добувають монети, — фермерами.

Фармінг складається з двох етапів: плоттінгу і харвестінгу .

За допомогою Proof-of-Space користувач підтверджує, що на жорсткому диску комп’ютера є вільний простір. Для плотингу потрібен високопродуктивний накопичувач — він використовується як буфер для тимчасового зберігання інформації. Мінімальним буфером є SSD об’ємом понад 356,5 Гб. Його достатньо для "засівання" ділянки [плоту] розміром 108,8 Гб. Час плотингу однієї ділянки займає від 4 до 12 годин.

Процес плотингу не потребує підключення до інтернету і складається з таких фаз:

  • засіювання — генерація семи таблиць криптографічних хешів і збереження їх на тимчасовому диску;
  • обчислення градієнта [backpropagation] хешів;
  • сортування та алгоритмічне стиснення хешів у тимчасовій папці і початок створення кінцевого файлу плоту ;
  • завершення створення файлу плоту і перенесення його на дисковий пліт-простір для подальшого харвестінгу.

Під час створення чергового блоку система оголошує виклик (завдання), і фермер сканує свою ділянку, знаходячи хеш, максимально близький до параметрів завдання. Шанси добути блок залежать від частки фермера в загальному просторі мережі.

Цей процес схожий на лотерею — винагороду за блок (протягом трьох років після запуску блокчейна вона становить 64 XCH) отримують перші 32 фермери, які надали розв’язання криптографічної задачі.

Алгоритм доведення часу Proof-of-Time забезпечує періодичність створення блоків і збільшує безпеку блокчейна.

Доведення часу реалізують верифікуючі ноди, так звані володарі часу [timelords], за допомогою функції затримки, що перевіряється [Verifiable Delay Function, VDF]. Ця функція вимагає певного часу для її обчислення, але дуже швидко перевіряється. Перевірена затримка зводить до мінімуму втрати електроенергії, а також унеможливлює отримання переваг від паралельного використання декількох пристроїв.

Ймовірно, буде відносно небагато "повелителів часу". Найшвидший фінішує першим, і для завершення блоку і просування ланцюжка вперед потрібен тільки один швидкий і чесний таймлорд.

Мова програмування Chialisp

Chia Network використовує мову програмування Chialisp. Перша версія Chialisp вийшла 2019 року і отримала високу оцінку з боку представників DeFi-індустрії та розробників.

Chialisp поєднує ключові елементи кодової бази Ethereum і Solidity з Bitcoin Core і моделлю UTXO біткоїна. Такий підхід дає змогу здійснювати транзакції паралельно, а не послідовно.

Chialisp розпізнає ID монет, які також можуть підтверджувати свої ID. Завдяки цьому можлива чітка самоадресація і відпадає необхідність у самовідтворюваних програмах.

За оцінками творців, мова ефективна, гнучка і легко піддається аудиту. Очікується, що Chialisp дасть змогу розробникам створити на платформі Chia широкий спектр сервісів, включно з транскордонними платежами і випуском стейблкоїнів. На платформі вже доступні атомарні свопи, гаманці з мультипідписом і "кольорові монети" [colored coins].

Токен Chia (XCH)

Chia (XCH) — службовий токен Chia Network, який використовує індивідуалізовану модель UTXO біткоїна і застосовується для фінансового заохочення учасників мережі.

Перші три роки нагорода за блок становить 64 XCH для 32 фермерів. Кожні три роки нагорода зменшується вдвічі. Така схема діє чотири трирічні періоди, після чого халвінг припиняється.

У перші три роки фермери генеруватимуть близько 3,4 млн XCH на рік, наступні три роки — удвічі менше і т. д.

До кінця шостого року після запуску основної мережі на руках користувачів буде 42% монет. Знадобиться 21 рік фармінгу, щоб кількість монет на руках зрівнялася з числом токенів у стратегічному резерві.

Стратегічний резерв

Під час запуску основної мережі компанія створила стратегічний резерв (префарм) у 21 млн XCH. За допомогою смарт-контрактів буде реалізовано програму вестингу.

У майбутньому компанія планує вийти на біржі NYSE і NASDAQ. Акції будуть використовуватися як ETF, прив’язані до ціни токена.

Розподіл коштів серед інвесторів і користувачів стане контролювати керуюча рада. Про продаж монет зі стратегічного резерву спільноту повідомлятимуть за 90 днів. Співробітники та підрядники компанії не зможуть отримувати виплати в токенах XCH.

Як розвивається Chia?

Розвиток проєкту спричинив низку проблем:

  • Дефіцит: ще у квітні 2021 року, до початку торгів, фермери Chia створили локальну нестачу HDD і SSD у КНР.
  • Зростання цін на обладнання: у травні 2021 року тайванська компанія Phison Electronics попередила про прийдешнє підвищення цін на SSD через ажіотаж навколо видобутку Chia. У травні того самого року через підвищений попит на жорсткі диски з боку фермерів Chia ціни на моделі з великим об’ємом пам’яті в американських ритейлерів зросли на кілька сотень доларів.
  • Обмеження на продаж та експлуатацію обладнання: у квітні 2021 року китайська компанія Galax попередила користувачів, що відмовлятиме в гарантійному обслуговуванні SSD, якщо їх використовуватимуть для видобутку Chia. Тоді ж кілька китайських виробників твердотільних накопичувачів анонсували випуск спеціалізованих пристроїв зберігання для видобутку криптовалюти. Термін гарантії на них буде істотно меншим, ніж зазвичай. За оцінками експертів, фармінг Chia скорочує термін служби SSD ємністю 512 Гб із п’яти років до двох місяців.

До кінця 2021 року компанія має намір провести первинну публічну пропозицію (IPO), що відповідає вимогам SEC, але також не відкидає варіант злиття з іншою фірмою — SPAC.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *