Posted inОсвіта та поради

Що таке Chainlink (LINK)?

Що таке Chainlink?

Chainlink був створений Сергієм Назаровим і Стівом Еллісом. Уперше про проєкт стало відомо у 2017 році, коли Назаров і Елліс випустили white paper. Офіційно Chainlink запустили у 2019 році. Основою проєкту стала технологія децентралізованих оракулів на базі нод.

Її розробили спільно з професором Корнельського університету Арі Джуелсом. Зараз він разом із засновниками та іншими членами команди працює в Chainlink Labs, головним завданням якої є розвиток протоколу та архітектури проєкту.

Наприкінці 2021 року радником Chainlink Labs став колишній виконавчий директор Google Ерік Шмідт.

Яку проблему вирішують оракули?

Смарт-контракти потрібні для роботи децентралізованих застосунків, однак для деяких бізнес-моделей потрібні дані поза блокчейном. Доставлення та верифікація оффчейн-даних для виконання розумного контракту була однією з основних проблем.

Від самого початку за це відповідали оракули, проте вони були ненадійними та централізованими: їхню роботу часто контролював творець, а використовував такий оракул лише одне джерело інформації. Усе це створювало ймовірність виникнення "точки відмови" і піддавало ризику користувачів смарт-контракту.

Приклад — операції з використанням миттєвих позик. Централізація даних — у цьому випадку цін на криптоактиви — призвела до можливості експлойту смарт-контракту. Завдяки цьому 2020 року хакер викрав із протоколу bZx, який використовував тільки один оракул Kyber Network, криптовалюти на суму майже $1 млн.

Творці Chainlink удосконалили технологію, представивши децентралізованих оракулів. Їхня головна особливість — у відсутності єдиного джерела даних і стійкість до маніпуляції.

Смарт-контракт, під’єднаний до мережі Chainlink, запитує інформацію одразу від кількох оракулів, щоб отримати якомога достовірніші дані. З цієї причини децентралізовані оракули Chainlink також називають оракулами консенсусу.

Як працюють оракули Chainlink?

Chainlink являє собою мережу оракулів, яка об’єднує безліч нод. Оператор однієї ноди може розгорнути кілька оракулів. Зі свого боку, у кожного оракула може бути кілька джерел даних.

Оракули використовують у своїй роботі фіди даних про ціни (Chainlink Price Feed). Вони дають змогу смарт-контрактам децентралізованих додатків отримувати котирування різних криптовалют із централізованих торгових платформ. Це необхідно, наприклад, під час обміну одного криптоактиву на інший через децентралізовану біржу.

Що таке Chainlink? Усе, що потрібно знати про проєкт

Зображена вище система постачання даних про ціни на криптоактиви через оракулів складається з трьох рівнів:

1. відомі агрегатори — CoinGecko, CoinMarketCap, Cryptocompare та інші — отримують дані про торги і ціни безпосередньо від бірж та інших торгових майданчиків.

2 Ці значення передаються нодам Chainlink. Вони не виробляють блоки, але обробляють запити і керують роботою оракулів. При отриманні запиту на нього відповідає випадково обрана група відповідних оракулів. Вони отримують запитувані дані з релевантних зовнішніх джерел і передають їх Chainlink.

Ноди Chainlink діляться на два види: Core — приймають запити від користувачів, і Adapter — виступають "мостом" між нодою і зовнішнім джерелом даних.

3. Отримані оракулами дані порівнює і зіставляє спеціальний контракт Chainlink Aggregating Contract. Коли ноди досягають консенсусу щодо відповіді, єдине значення передається адресату — смарт-контракту децентралізованого додатка, що відправив вихідний запит.

Які дані можуть постачати оракули Chainlink?

Технологія децентралізованих оракулів підходить аж ніяк не тільки для криптовалют і фінансів. Наприклад, влітку 2021 року Chainlink оголосила про партнерство з популярним сервісом прогнозу погоди — AccuWeather. У межах співпраці платформа постачає свої дані децентралізованим оракулам через Google Cloud.

Це партнерство, своєю чергою, дало змогу Chainlink залучити ще одного клієнта. Навесні 2022 року американська платформа для страхування Lemonade разом із кількома блокчейн-проєктами запустила нову послугу страхування кліматичних ризиків для фермерів. Замість звичайного поліса покупець страховки виступає учасником смарт-контракту, підключеного до оракула Chainlink.

У квітні 2022-го DeFi-фірма Truflation використовувала оракули Chainlink, щоб створити власний індекс споживчих цін у США (CPI). На відміну від офіційного індексу, який розраховує уряд, Truflation використовує альтернативну методику розрахунку, а за джерела та достовірність інформації відповідає Chainlink.

Які ще сервіси є в Chainlink?

Оракули Chainlink здатні виконувати різні функції, які мають широке коло застосування:

  • Випадкова функція, що перевіряється (VRF). Для кожного запиту Chainlink VRF генерує одне або кілька випадкових чисел і його криптографічне підтвердження. VRF використовують у контрактах застосунків, де важливий випадковий результат на основі певної формули, зокрема в блокчейн-іграх і NFT. Першою грою із застосуванням VRF стала PoolTogether.
  • Інтеграція з API — система Chainlink надає смарт-контрактам можливість підключатися до зовнішніх джерел даних, включно з API.
  • Автоматизація функцій смарт-контрактів і їхнє регулярне обслуговування за допомогою "хранителів" (Chainlink Keepers).

На якому блокчейні працює Chainlink?

У Chainlink немає своєї мережі. Ноди проєкту працюють на базі блокчейнів, додатки яких вони обслуговують. Спочатку Chainlink був запущений на базі Ethereum. Зараз оракули проєкту працюють у блокчейні Solana і мережах, сумісних із віртуальною машиною Ethereum, включно з BNB Chain, Arbitrum, Optimism, Polygon, Avalanche і Fantom.

Які компанії та проєкти використовують оракулів Chainlink?

За даними на червень 2022-го екосистема проєкту налічує більш ніж 1300 проєктів.

Оракули Chainlink використовують провідні DeFi-протоколи: Aave, Ampleforth, bZx, Celsius Network, Loopring, Polkadot, Synthetix, Lido та інші.

У лютому 2022 року Bank of America назвав проєкт Chainlink однією з головних причин зростання DeFi. На той момент оракули проєкту були задіяні в DeFi-додатках, частка яких у загальному показнику TVL всієї сфери DeFi перевищувала 59%.

"Ухвалення і зростання DeFi [2021 року] були зумовлені здатністю гібридних смарт-контрактів [Chainlink], або самовиконуваних і захищених від втручання цифрових угод, забезпечувати через ноди оракулів надійний і безпечний доступ до даних із реального світу, як-от ринкові ціни, час доби, погода і координати GPS", — ідеться у звіті банку.

Серед операторів нод Chainlink, що керують оракулами, чимало великих підприємств: швейцарський телеком-оператор Swisscom, німецька компанія Deutsche Telekom, а також новинне агентство Associated Press (AP).

Що таке Chainlink 2.0?

На початку 2021 року розробники опублікували white paper під назвою Chainlink 2.0. Автори документа приділили основну увагу розвитку так званих гібридних смарт-контрактів, а також новим способам використання оракулів Chainlink для отримання інших можливостей у мережі.

За словами співзасновника Chainlink Сергія Назарова, головна характеристика гібридних смарт-контрактів — об’єднання коду, запущеного в блокчейні, з даними і обчисленнями за його межами.

Chainlink також планують запустити CCIP (Cross-Chain Interoperability Protocol) — протокол кросчейн-сумісності, глобальний стандарт обміну повідомленнями та зв’язку між блокчейнами. CCIP прагне виконати завдання, яке для інтернету виконав протокол TCP/IP — створити єдиний "інтернет блокчейнів".

Для чого потрібен токен LINK?

LINK — токен проекту Chainlink, випущений у блокчейні Ethereum. Входить до ТОП-50 криптовалют за капіталізацією. Емісія LINK обмежена 1 млрд токенів.

Криптоактив необхідний для оплати за роботу оракулів і є економічним стимулом для операторів нод. LINK також використовують для підвищення точності обробки даних і підтримки стабільності контрактів у мережі.

Після запуску Chainlink став швидко набирати популярність, а його токен зростати в ціні. Тільки 2020 року вартість LINK піднялася відразу на кілька сот відсотків. У Chainlink також з’явилася активна спільнота — "морпіхи LINK" (LINK marines), які активно просувають проєкт у соціальних мережах.

Водночас спостерігачі відзначали високу частку концентрації LINK: на початок весни 2021 року 81% усієї емісії було зосереджено в 1% власників.

У травні 2021-го ціна LINK досягла піку після публікації white paper 2.0, однак потім почала знижуватися. Станом на початок червня 2022 року актив коштує близько $8.

У другій половині 2022 року проєкт планує запустити стейкінг LINK.

Які інциденти пов’язані з проєктом?

У 2020 році на проєкт здійснили інформаційну атаку. Невідомі опублікували сфабрикований звіт від імені британського банку Zeus Capital на фейковому сайті. У своїй роботі анонімні автори стверджували, що розробники розпродають великі обсяги LINK, і спрогнозували обвал ціни токена. Однак ці звинувачення не підтвердилися, а криптоактив тільки виріс у ціні.

У вересні того ж року на кілька нод Chainlink здійснили спам-атаку: зловмисники надсилали масові запити на отримання цінових даних. Представники Chainlink повідомили, що атака була незначною і не вплинула на роботу мережі та оракулів. Утім, оператори нод витратили деяку суму на оплату комісій Ethereum.

Добавить комментарий