Posted inОсвіта та поради

Що таке блокчейн Stellar і криптовалюта XLM?

Що таке Stellar і криптовалюта XLM?

Проєкт Stellar заснував у 2014 році американський програміст і підприємець Джед Маккалеб. На той момент він був відомий як співзасновник файлообмінника eDonkey2000 і сумнозвісної криптобіржі Mt.Gox, а потім як співзасновник і технічний директор Ripple. Маккалеб виявився розчарований високим рівнем централізації проекту, який орієнтувався на фінансові установи, а тому вирішив запустити його децентралізовану версію з акцентом на приватні електронні платежі.

У липні 2014 року в Сан-Франциско Маккалеб разом із професором Стенфордського університету Девідом Мазьєром зареєстрував некомерційну організацію Stellar Development Foundation (SDF). Незабаром вона отримала фінансування в розмірі $3 млн від американської IT-компанії Stripe, яка розвиває додаток для електронних переказів і платежів.

Блокчейн Stellar почав роботу вже восени 2014 року. Спочатку він був клоном Ripple з тією ж кодовою базою. Однак навесні 2015 року SDF запустила оновлений блокчейн Stellar на власному протоколі Stellar Consensus Protocol, розробленому Девідом Мазьєром.

У травні 2017 року почав працювати комерційний підрозділ Stellar — компанія Lightyear.io. У вересні 2018 року його придбала Chain, і об’єднана компанія отримала назву Interstellar. Вона займається створенням та інтеграцією рішень для підвищення ефективності міжнародних платежів завдяки використанню можливостей блокчейна Stellar.

У 2019 році Джеда Маккалеба на посаді генерального директора SDF змінила Денелл Діксон, яка раніше працювала операційним директором Mozilla Foundation.

Як працює Stellar?

Основою мережі Stellar є Stellar Consensus Protocol (SCP), який його творець Девід Мазьєр назвав першим безпечним механізмом консенсусу, який можна довести. Він використовує архітектуру "федеративної системи візантійських угод": у процесі генерації блоків і перевірки транзакцій бере участь безліч рівноправних обчислювальних вузлів.

Процедура досягнення консенсусу і включення схвалених транзакцій у нові блоки в SCP складається з трьох етапів:

  • Номінація — ноди висувають блоки-кандидати на схвалення;
  • Голосування — вузли голосують за своїх і чужих кандидатів, і в разі знаходження кворуму формується "бюлетень", що дозволяє включення нового блоку в блокчейн;
  • Тайм-аут — це механізм, за допомогою якого ноди відмовляються від кандидатів, щодо яких не вдалося набрати кворум, і повторюють спробу голосування.

У Stellar існує три типи обчислювальних нод:

  • Спостерігач — відправляє транзакції в мережу;
  • Валідатор — бере участь у процесі голосування SCP і підтверджує нові блоки;
  • Архіватор — зберігає і постійно оновлює реєстр блокчейна Stellar.

За даними на вересень 2022 року, у блокчейні Stellar працюють близько 40 активних валідатор-нод. З них 3 належать SDF, решта — двом десяткам організацій, зокрема, криптовалютним біржам, на яких торгується монета XLM. Таким чином забезпечується децентралізація і безпека мережі.

Завдяки описаній архітектурі блокчейн Stellar може обробляти понад 1000 транзакцій на секунду із середнім часом підтвердження однієї транзакції менше 5 секунд.

Як влаштована токеноміка Stellar?

Під час запуску мережі Stellar у 2014 році було створено близько 100 млрд XLM, а рівень інфляції було встановлено на рівні 1% на рік.

Спочатку планувалося, що Stellar Development Foundation протягом наступних 10 років розподілить понад 50% емісії XLM серед партнерів і приватних користувачів. Для цього розробили велику програму аірдропів для власників біткоїна, монет XRP і користувачів різних блокчейн-сервісів.

Зокрема, у 2018-2019 рр. монети Stellar Lumens на суму близько $20-30 міг отримати кожен верифікований користувач гаманця Blockchain.com, а також криптобірж Poloniex і Coinbase, пройшовши тест на знання проєкту.

Однак щедра роздача XLM негативно позначалися на ринкових котируваннях активу. Тому в листопаді 2019 року токеноміку Stellar переглянули: SDF вирішив спалити понад 55% емісії XLM і скасував інфляційну емісію нових монет.

Станом на вересень 2022 року загальний обсяг пропозиції становить 50 млрд XLM, понад 50% монет уже перебуває у вільному обігу.

Для чого потрібна криптовалюта XLM і які в неї особливості?

Монета XLM в екосистемі Stellar виконує три основні функції:

  • оплата комісій за транзакції в блокчейні (0,00001 XLM за одну операцію);
  • управління обліковим записом у мережі Stellar (щоб активувати функцію переказів, у гаманці Stellar має бути щонайменше 1 XLM);
  • одиниця обміну в блокчейні Stellar;
  • проміжна валюта, яка використовується для забезпечення ліквідності будь-яких токенів, випущених у мережі Stellar.

Криптовалюта Stellar Lumens торгується на найбільших централізованих криптобіржах (як у спотовій секції, так і у вигляді ф’ючерсів). Її зберігання підтримується всіма популярними мультивалютними гаманцями.

З погляду пересічних користувачів перекази XLM дуже швидкі і дешеві, але не завжди зручні. Наприклад, під час пересилання криптовалюти на адреси централізованих криптобірж та інших кастодіальних сервісів потрібно, крім адреси, зазначати спеціальну замітку Memo. Це додатковий цифровий або буквений код, який генерується в гаманці. Переказ без Memo відправити можна, але біржі не зможуть зарахувати кошти на потрібний акаунт.

На початку 2019 року відома інвестиційна компанія Grayscale Investments, орієнтована на вкладення в криптоактиви, запустила трастовий фонд, базовим активом якого стала монета Stellar Lumens. Утім, він не користується популярністю: станом на вересень 2022 року капіталізація трасту становить лише $7,7 млн.

Які криптоактиви випускають у блокчейні Stellar?

Блокчейн Stellar дає змогу швидко і дешево, всього за кілька простих операцій, створювати користувацькі токени із заданими властивостями. Завдяки цьому у 2018 році платформа Stellar посіла друге місце після Ethereum за кількістю проведених ICO.

Ще одним важливим наслідком простоти емісії токенів стала можливість токенізації будь-яких реальних активів, наприклад, емісія стейблкоїнів, прив’язаних до різних національних валют. Їхня вільна конвертація здійснюється за допомогою "якорів" — довірених фінансових організацій, які забезпечують вільний обмін національних валют на токени і монети XLM і назад. Їх можна розглядати як мости між традиційною економікою та мережею Stellar.

Одним із перших цією можливістю мережі Stellar скористався французький платіжний блокчейн-сервіс Tempo, який у 2017 році почав випускати Euro Tempo Token (EURT), прив’язаний до євро.

У квітні 2019 року британський онлайн-банк Wirex випустив у блокчейні Stellar відразу 26 стейблкоїнів, прив’язаних до різних національних валют, з можливістю миттєвої конвертації.

У лютому 2021 року компанія Circle почала випускати стейблкоїн USDC на базі Stellar. Про підтримку переказів USDC у цій мережі заявили багато великих криптобірж.

Як розвивається Stellar?

На відміну від Ripple, Stellar від самого початку позиціонувався як масштабована, швидка і безпечна криптовалюта для розрахунків між приватними особами. Щоб зробити XLM ближче до приватних користувачів і подолати бар’єр між криптовалютами та фіатними грошима, Stellar Development Foundation уклала чимало партнерств із платіжними системами по всьому світу, особливо акцентуючи увагу на Африку, Азію та Південну Америку.

Наведемо лише кілька найцікавіших партнерств:

  1. У квітні 2015 року SDF стала партнером розробника ПЗ для хмарних банківських послуг Oradian, щоб інтегрувати Stellar у платформу Oradian для обслуговування мікрофінансових організацій у Нігерії.
  2. У 2016 році корпорація Deloitte оголосила про інтеграцію Stellar для створення програми для транскордонних платежів Deloitte Digital Bank.
  3. Восени 2017-го Stellar уклала партнерську угоду з корпорацією IBM. Пізніше був представлений сервіс IBM Blockchain World Wire, який дає змогу фінансовим установам проводити міжнародні платежі за лічені секунди.
  4. Наприкінці 2017 року Stellar стала використовувати платформа безготівкових грошових переказів SureRemit, розташована в Нігерії.
  5. У жовтні 2021 року платіжна компанія Flutterwave запустила два нові коридори грошових переказів між Європою та Африкою за допомогою мережі Stellar.

Один із головних партнерів Stellar — сервіс міжнародних грошових переказів MoneyGram, який має 350 тисяч точок обслуговування у 200 країнах світу. Восени 2021-го компанія почала використовувати блокчейн Stellar для транзакцій стейблкоїнів USDC.

Завдяки співпраці Stellar і MoneyGram у червні 2022 року у користувачів цифрових гаманців Vibrant і Lobstr у кількох країнах світу, включно з Кенією, Канадою, США та Філіппінами, з’явилася функція конвертації місцевих валют у криптовалюту і навпаки без необхідності мати банківський рахунок або пластикову карту.

Згідно з опублікованою на початку 2022 року дорожньою картою розвитку Stellar, до кінця року має завершитися інтеграція віртуальної машини і підтримки смарт-контрактів у цю мережу. Це важливе оновлення може змінити екосистему Stellar і призвести до активного розвитку DeFi-сервісів, які стали звичними для користувачів інших блокчейн-платформ.

Добавить комментарий