NEAR Protocol створили програмісти Олександр Скиданов та Ілля Полосухін. Робота над проєктом розпочалася наприкінці 2018 року. Згодом до команди NEAR долучилися розробники з провідних IT-компаній, включно з Facebook, Google і Niantic. Два учасники команди двічі виграли чемпіонат світу з програмування.
Під час ICO NEAR, яке відбулося в серпні 2020 року на платформі CoinList, продали 120 млн монет NEAR (12% початкової емісії в 1 млрд токенів) за ціною $0,3.
Решту токенів із початкового запасу розподілять так:
- 17% — на гранти і програми спільноти;
- 14% — команді NEAR;
- 17,6% токенів продали під час семи закритих раундів залучення фінансування за $35 млн;
- 11,7% — на фінансування впровадження ініціатив із розвитку екосистеми;
- 10% для NEAR Foundation, яка делегує свою частку валідаторам у мережі NEAR.
Токени всіх вищеназваних категорій заблокували на період від трьох місяців до п’яти років.
Запуск основної мережі NEAR Protocol відбувся 13 жовтня 2020 року.
Історія розвитку екосистеми NEAR
Навесні 2021 року розробники запустили один із найважливіших компонентів екосистеми NEAR — кросчейн-міст Rainbow Bridge, який забезпечує міжоперабельність з Ethereum і дає змогу перекладати криптоактиви стандарту ERC-20 у NEAR Protocol і назад.
Незабаром після цього було представлено рішення другого рівня під назвою Aurora, яке дає змогу виконувати смарт-контракти Ethereum Virtual Machine (EVM) у мережі NEAR Protocol.
Починаючи з 2021 року щоосені в Португалії проходить конференція NEARCON, присвячена екосистемі. У жовтні 2021 року на ній оголосили про створення фонду на суму $800 млн фінансування розробників і проєктів на блокчейні NEAR Protocol.
Навесні 2022 року команді NEAR вдалося залучити інвестиції на суму $350 млн від кількох венчурних фондів, зокрема Tiger Global, FTX Ventures, Dragonfly Capital та інших. Незабаром після цього компанія ConsenSys оголосила про партнерство NEAR і постачальника інфраструктурних рішень Infura.
Влітку 2022-го партнером NEAR стала компанія BitGo — один із найбільших провайдерів кастодіальних послуг для інституційних інвесторів.
У середині вересня 2022-го NEAR Foundation оголосила про початок роботи фонду в розмірі $100 млн для розвитку напряму Web3.
Як працює протокол NEAR
Протокол NEAR працює на базі алгоритму консенсусу Proof-of-Stake і використовує для оптимізації продуктивності технологію шардингу — поділ блокчейна на невеликі сегменти (шарди), які можуть виконувати операції паралельно. На відміну від інших криптовалют, таких як Polkadot, усі шарди в NEAR розглядаються як частини одного блокчейна.
Цілісність блокчейна забезпечує механізм Nightshade, завдяки якому до блоку в NEAR Protocol додається тільки знімок поточного стану кожного шарда. Кожен шард підтримує власний набір нод-валідаторів, які передають стан свого шарда щоразу, коли проводиться блок. Оновлення Nightshade активували в NEAR Protocol у листопаді 2021 року.
Можна уявити цей механізм як перетин безлічі доріг. Перетин — це блокчейн NEAR, кожна дорога — шард. Шарди здатні працювати паралельно, оскільки виконувані на них транзакції не перетинаються. Така модель значно підвищує продуктивність системи.
Інший важливий компонент NEAR — механізм під назвою Doomslug, який дає змогу нодам-валідаторам по черзі створювати блоки, що відбувається кожну епоху тривалістю в 12 годин. Новий блок створюється приблизно щосекунди.
Джерелом винагороди за створення блоків слугує емісія нових монет NEAR. 90% нагороди за створення блоку отримують валідатори і пули делегованого стейкінгу. 10% отримує казначейство NEAR.
Криптовалюта NEAR і стейблкоїн USN
NEAR — нативна криптовалюта блокчейна NEAR Protocol. Вона використовується для всіх транзакцій у мережі, а також для стейкінгу нодами-валідаторами і учасниками, що делегують. Хоча джерелом винагород валідаторам і делегуючим особам служить емісія нових монет, частину спалюють для оплати комісії мережі.
Криптовалюта NEAR необхідна для оплати мережевих комісій. При цьому 30% зборів автоматично спрямовуються розробникам використовуваного смарт-контракту, інші 70% — валідаторам. Крім того, у NEAR є опція "безкоштовних" переказів: у разі її активації транзакцію оплачує оператор контракту.
Максимальна емісія криптовалюти NEAR становить 1 млрд монет. За даними CoinMarketCap на початок вересня 2022 року, в обороті перебуває вже понад 781 млн NEAR. За показником загальної капіталізації NEAR входить до топ-30 криптовалют.
Наприкінці квітня 2022 року в мережі NEAR випустили стейблкоїн USN. Спочатку його ціну забезпечували арбітражні операції та резервний фонд з NEAR і USDT. Запуск USN збігся з несприятливою ринковою кон’юнктурою, зокрема з крахом проєкту Terra (LUNA).
Влітку 2022-го ДАО Decentral Bank, яке відповідає за управління проєктом, представило другу версію USN. Згідно з новою системою, ціна стейблкоїна повністю забезпечена резервами USDT. На сайті Decentral Bank можна купити або продати будь-яку кількість USN за USDT. Комісія за своп становить 0,01%.
Стейкінг криптовалюти NEAR
Щоб керувати нодою-валідатором у NEAR, необхідно відправити криптовалюту NEAR у смарт-контракт стейкінгу. Крім того, знадобиться обладнання, що відповідає вимогам протоколу.
Конкретний розмір стейка залежить від кількості монет в інших валідаторів у певному шарді. Цей показник також визначає розмір частки винагород за блоки, які виплачують кожну епоху (12 годин).
Кожен шард у NEAR містить 100 місць (seats). Щоб виконувати функцію валідатора, необхідно мати щонайменше одне "місце". Вартість кожного "місця" визначається загальною кількістю токенів NEAR, заблокованих у стейкінг-контракті шарда. Валідатори, які порушують правила, ризикують втратити частину свого стейка.
Така модель покликана мотивувати валідуючі ноди забезпечувати роботу нових або меншого розміру шардів, у яких поріг входу нижчий. Якщо у користувача недостатньо коштів для купівлі криптовалюти NEAR у кількості, достатній для придбання "місця", він може спробувати умовити делегуючих осіб передати йому кошти в управління через стейкінг-пули. За делегування токенів користувачі отримують частину нагороди за нові блоки від валідаторів, на яких вони роблять ставку.
Згідно із сайтом Staking Rewards, у вересні 2022 року прибутковість стейкінгу NEAR становить 5-6% річних.
Хто керує NEAR Protocol
Ключовий розробник та інститут розвитку проєкту — зареєстрована у Швейцарії некомерційна організація NEAR Foundation. До числа її керівників входять відомі представники індустрії, включно зі співзасновником NEAR Іллею Полосухіним.
NEAR Foundation також розпоряджається коштами з казначейства проєкту. Спільнота NEAR Protocol може висувати ініціативи, на виконання яких можуть спрямувати кошти зі скарбниці. Крім того, члени ком’юніті об’єднуються в різні групи, присвячені окремим напрямам розвитку. Пропозиції публікують і обговорюють на офіційному форумі NEAR.
Проєкти на блокчейні NEAR Protocol
За даними сайту AwesomeNear, в екосистемі NEAR налічується близько 800 криптопроєктів за різними напрямами.
Aurora
Протокол другого рівня, що використовує блокчейн NEAR і віртуальну машину Ethereum Virtual Machine. Aurora покликана спростити міграцію децентралізованих додатків на Ethereum в екосистему NEAR. Нативний токен проєкту — AURORA. Управління протоколом здійснює ДАО під назвою AuroraDAO.
Протокол уже інтегрував низку великих децентралізованих застосунків, такі як 1inch і Curve. Обсяг заблокованої ліквідності (TVL) в Aurora, за даними DeFi Llama, станом на вересень 2022 року — приблизно $175 млн, із них значну частину заблоковано в DeFi-протоколах Bastion (BSTN) і Trisolaris (TRI). Загалом на базі Aurora працюють близько 200 застосунків. У травні 2022 року почала роботу платформа для стейкінгу Aurora Plus.
Ref Finance
Найбільша децентралізована біржа на блокчейні NEAR. Використовує механізм автоматичного маркетмейкінгу. У Ref Finance працюють пули ліквідності, а також так звані стейбл-пули (Sauce) для стабільних криптоактивів. У протоколі діє програма підвищених нагород за стейкінг нативного токена REF. TVL проєкту станом на вересень 2022 року — близько $234 млн.
Burrow
Burrow Cash — платформа для децентралізованого кредитування, в якій можна випускати синтетичні активи під заставу криптовалюти NEAR, заблокованої в стейкінгу, та інших активів (наприклад LINEAR і USN). У нагороду за активність протокол нараховує нативні токени BRRR. Загальний обсяг депозитів, згідно з офіційним сайтом Burrow, становить приблизно $75 млн, кредитів — $12,9 млн.
Інші проєкти
Протягом 2021-2022 років партнерами NEAR стали:
- блокчейн-браузер Brave;
- провайдер інфраструктури для приватних шардів Calimero;
- мультичейн-мережа Octopus.
- платформа для Web3-стартапів Pagoda та інші.
- У вересні 2022-го Tether випустив у мережі NEAR стейблкоїн USDT.
Одним з основних напрямків для децентралізованих додатків на базі NEAR Protocol є ДАО. Створення децентралізованих організацій значно полегшує платформа AstroDAO, для використання якої не потрібні навички програмування.
У мережі NEAR запущено кілька GameFi-проєктів, такі як Armored Kingdom, Niche, Endless і SWEAT. Крім того, в екосистемі є стартапи в галузі NFT: Seatlab, Mintbase, Stack Sports та інші.