Posted inОсвіта та поради

Що таке блокчейн і криптовалюта Harmony (ONE)

Що таке криптовалюта Harmony (ONE)?

Компанію Harmony Protocol заснували 2018 року у Сполучених Штатах кілька людей: Ронгцзян Лан, Нік Вайт, Стівен Це і Сахіл Деван. Раніше вони працювали у великих технологічних компаніях, зокрема в Google, Amazon, Apple і Facebook.

Уже на початку 2019 року команда стартапу провела три раунди інвестицій і залучила інвестиції на загальну суму $28,5 млн.

Основну мережу Harmony запустили в червні 2019 року, а в травні 2020-го відбулася децентралізація мережі завдяки запуску механізму делегування валідаторам нативних монет ONE, заблокованих у стейкінгу.

Особливості блокчейна Harmony

У протоколі Harmony є дві особливості, які дозволяють цьому блокчейну досягати високої продуктивності:

  • унікальний механізм консенсусу Effective Proof-of-Stake (EPoS);
  • шардинг, тобто поділ єдиного ланцюжка блоків на сегменти, що працюють паралельно.

Механізм EPoS заснований на широко поширеному алгоритмі Delegated Proof-of-Stake, за якого власники монет можуть брати участь у роботі мережі, делегуючи криптовалюти валідаторам.

Для досягнення консенсусу між валідаторами використовується протокол Fast Byzantine Fault Tolerance (FBFT). Він дає змогу паралельно обробляти транзакції в окремих сегментах (шардах), що підвищує швидкість і ефективність. Як наслідок, створення нових блоків у Harmony займає менше 2 секунд.

Консенсус FBFT складається з трьох етапів:

  1. Оголошення. На початку нового раунду лідер, якого випадково призначають, створює новий блок і передає його хеш усім валідаторам;
  2. Підготовка. Валідатори перевіряють повідомлення, підписують хеш блоку і відправляють підпис назад лідеру. Для завершення фази має бути зібрано щонайменше 2/3 голосів;
  3. Фіксація. Лідер об’єднує зібрані підписи в сукупний підпис і розсилає валідаторам. Ті перевіряють, чи було справді зібрано 2/3 голосів у попередній фазі, і підписують схвалений блок, який буде зафіксовано лідером після збору щонайменше 2/3 підписів.

Як працює шардинг

Цикл досягнення консенсусу в Harmony називається "епохою" і триває 32 768 блоків (близько 18,2 годин). Валідатори в блокчейні Harmony розподілені між "головною" мережею (Beacon Chain), яка відповідає за консенсус між сегментами (шардами).

Шарди працюють паралельно один одному, у кожного з них своя група валідаторів, яку вибирають із загального списку випадковим чином на час наступної епохи. Транзакції та блоки також підтверджуються незалежно в кожному шарді.

Принцип шардингу необхідний для досягнення високого рівня масштабованості блокчейна Harmony. Кожен шард підтримує власний ланцюжок блоків і базу даних станів.

Окремі елементи мережі Harmony синхронізуються наприкінці кожної епохи. Так званий "нульовий" шард Beacon Chain, або "маяк", виконує роль координатора для інших шардів. Він виробляє фіксовану кількість блоків. Саме за "маяком" інші шарди синхронізують висоту своїх ланцюжків блоків. Щойно в Beacon Chain завершується чергова епоха, ця зміна також передається іншим шардам.

Зараз уся мережева активність зосереджена в Beacon Chain, а шарди 1, 2 і 3 практично не використовуються, хоча безперебійно генерують блоки. У поточній конфігурації Harmony дає змогу досягти продуктивності 2000 транзакцій на секунду. У разі зростання навантаження кількість шардів можна збільшити.

Обсяг емісії та функції нативної монети Harmony (ONE)

Спочатку команда проєкту випустила нативну криптовалюту в блокчейні BNB Chain. Емісію в розмірі 2,8 млрд ONE розпродали великим інвесторам під час інвестиційних раундів.

Пізніше Harmony провела IEO на платформі Binance Launchpad. Під час токенсейлу продали ще 1,575 млрд токенів ONE. Із запуском власного мейннета в червні 2019 року нативну монету перевели в мережу Harmony, випустивши відразу 12,6 млрд монет.

На вересень 2022 року загальна пропозиція ONE становить понад 13,15 млрд монет, а максимальний розмір емісії не обмежений. Щорічно для винагороди валідаторам у мережі випускають приблизно 441 млн ONE, що відповідає річній інфляції у 3%. Але, оскільки працює механізм спалювання комісій за транзакції, фактична інфляція безпосередньо залежить від активності в мережі.

Основні способи використання криптовалюти ONE:

  • оплата комісій за транзакції (менше $0,0005 за одну операцію);
  • участь в управлінні та розвитку проєкту за допомогою системи ДАО;
  • стейкінг.

У Harmony підтримують три стандарти користувацьких токенів, повністю аналогічних стандартам Ethereum: взаємозамінні HRC-20, а також невзаємозамінні токени (NFT) — HRC-721 і HRC-1155.

Стейкінг криптовалюти ONE

У блокчейні Harmony кількість доступних слотів для валідаторів кілька разів збільшувалася відповідно до потреб мережі і наразі перевищує 800. Однак з них активних валідаторів становить трохи більше 150.

Валідатор повинен мати в гаманці щонайменше 10001 монету ONE. Власники монет передають свої ONE обраним валідаторам в обмін на певну частку винагород за блок. Станом на середину вересня 2022 року, прибутковість стейкінгу ONE при делегуванні криптовалюти становить понад 9% річних.

Важлива відмінність EPoS від DPoS полягає в особливому механізмі розподілу винагород, який заохочує децентралізацію. Прибутковість нод з меншою кількістю ONE у стейку виявляється більшою, ніж у великих валідаторів. Це стимулює керувати нодами, у кожної з яких невеликий стейк, ніж одним великим вузлом.

Скільки проєктів в екосистемі Harmony

Активність у Harmony почала стрімко зростати 2021 року одночасно з основними конкурентами — EVM-сумісними мережами Polygon, Avalanche, Fantom, BNB Chain та іншими.

За даними DeFi Llama на вересень 2022 року, на цьому блокчейні працюють близько 60 DeFi-протоколів. Загалом же в цій мережі запустили вже понад 200 децентралізованих застосунків. Сумісність з EVM давала змогу з легкістю інтегрувати в Harmony успішні проєкти з Ethereum.

Серед великих протоколів, що працюють у мережі Harmony, можна виділити децентралізовану біржу SushiSwap, лендінговий сервіс Aave, кросчейн-мости Synapse і Router Protocol, а також агрегатор прибутковості Beefy. Сегмент GameFi представлений блокчейн-іграми DeFi Kingdoms, Defira, MarsColony, Knight & Peasants, Moon Robots та іншими проєктами.

У січні 2022 року обсяг заблокованої ліквідності (TVL) в екосистемі Harmony досягав $1,35 млрд. Але в наступні кілька місяців на тлі "ведмежого" ринку TVL опустився до менш ніж $40 млн.

Багаторазово знизилася і мережева активність. Якщо 24 січня 2022 року було оброблено понад 5,3 млн транзакцій за добу, то у вересні в середньому кількість транзакцій не перевищує 250 тисяч на добу, а кількість активних гаманців становить близько 10 тисяч. Причому згадана блокчейн-гра DeFi Kingdoms забезпечує майже 50% активності в мережі.

Великим ударом для Harmony стала атака на кросчейн-міст Horizon, від якої проєкт досі не зміг повністю оговтатися.

Злом кросчейн-моста Horizon і крадіжка криптовалюти на $100 млн

23 червня 2022 року хакерам вдалося зламати міст Horizon Ethereum Bridge, унаслідок чого у користувачів украли приблизно $100 млн у криптовалюті.

Команда Harmony пропонувала хакерам за повернення коштів нагороду в $1 млн, а потім і $10 млн. Однак зловмисники проігнорували всі пропозиції і відмили вкрадені кошти через міксер Tornado Cash. На думку експертів, до зламу Horizon може бути причетним сумнозвісне хакерське угруповання Lazarus, афілійоване з владою КНДР.

https://twitter.com/harmonyprotocol/status/1542327336598573056

Через місяць після інциденту команда Harmony опублікувала план відшкодування збитків. Він включав хардфорк для випуску нових токенів ONE, які були б використані для виплати компенсацій жертвам злому. Однак спільнота Harmony не прийняла цю пропозицію.

Із серпня 2022 року в ком’юніті обговорюють новий план відновлення, який передбачає випуск спеціального токена управління і створення на його основі ДАО під назвою Recovery One Foundation.

Ключові партнери Harmony і перспективи проєкту

У 2019 році, коли було запущено основну мережу Harmony, її ключовий розробник почав співпрацювати з кількома провідними криптопроєктами. Тоді партнерами Harmony, зокрема, стали:

  • Chainlink, мережа децентралізованих блокчейн-оракулів;
  • Ankr, децентралізоване обчислювальне середовище і платформа для бізнес-додатків.

Крім того, Harmony активно співпрацював з командами криптогаманців і стейкінг-провайдерами.

У квітні 2019 року Harmony уклала партнерську угоду з платформою для токенізації цінних паперів Nomica, яка мала намір використовувати цей блокчейн для запису інформації про володіння цифровими токенами й автоматизації управління ними.

Восени того ж року в Harmony Protocol представили фонд у розмірі $300 млн, призначений для розвитку екосистеми до кінця 2025 року. Із цієї суми $180 млн виділили на гранти для розробників, а $50 млн — на фінансування 100 регіональних ДАО. Також запланували провести 10 хакатонів для розробників і запустити програми заохочення постачальників ліквідності та партнерів.

Наступним етапом став запуск 2022 року комплексної програми Harmony One Accelerator, що розділена на чотири напрямки:

  • Harmony Venture Network — пошук стратегічних інвесторів;
  • Harmony Talent Network — залучення розробників, дизайнерів та інших фахівців в екосистему Harmony;
  • Harmony Advisors Network — консультації експертів у галузі корпоративної структури, фінансів, токеноміки, права тощо.
  • Harmony Services Network — ретельно відібраний список постачальників послуг для блокчейн-компаній, від аудиту смарт-контрактів до постачальників ліквідності.

Утім, уже в червні 2022 року команда Harmony Protocol оголосила про часткове припинення роботи фонду через великі збитки, яких зазнала внаслідок атаки на міст Horizon

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *