Posted inОсвіта та поради

Що таке Arbitrum?

Що таке Arbitrum?

L2-рішення Arbitrum розроблено американською компанією Offchain Labs, створеною 2018 року в Нью-Йорку Едом Фелтеном, Стівеном Голдфедером і Гаррі Калоднером. Усі троє є фахівцями в галузі криптографії та блокчейн-технологій, Фелтен працював професором комп’ютерних наук у Принстонському університеті.

2019 року компанія Offchain Labs залучила посівні інвестиції на суму $3,7 млн. Навесні 2021 року, перед запуском альфа-версії мережі Arbitrum, стартап провів інвестиційний раунд серії A, за підсумками якого отримав $20 млн.

Офіційний запуск основної мережі Arbitrum One відбувся 31 серпня 2021 року. Тоді ж Offchain Labs оголосила про залучення $120 млн у межах раунду серії B, який очолив фонд Lightspeed Venture Partners. Серед інших значущих інвесторів — Polychain Capital, Ribbit Capital, Redpoint Ventures, Pantera Capital, Alameda Research і Марк Кьюбан. Після цього раунду компанія отримала оцінку в $1,2 млрд.

У чому особливості Arbitrum і що таке Optimistic Rollups?

Мала швидкість транзакцій і високі комісії в Ethereum призвели до появи одразу кількох проєктів, які зайнялися розробкою рішень поверх основної мережі з метою підвищення її продуктивності.

У мережі Arbitrum для цих цілей використовується технологія Optimistic Rollups. Обробка транзакцій відбувається в мережі другого рівня, тоді як головна мережа Ethereum відповідає за шар безпеки. У процесі обробки в L2-мережі безліч транзакцій об’єднуються в компактний блок, який включається валідаторами в основну мережу Ethereum.

Термін "optimistic" є відсиланням до принципу, який передбачає, що будь-яка транзакція "оптимістично" вважається справжньою, поки не доведено протилежне. Ця концепція була розроблена для конкуруючої L2-мережі під назвою Optimism. Однак розробники Arbitrum удосконалили технологію за рахунок впровадження багатоетапного захисту від шахрайства, який витрачає значно менше газу, ніж одноетапний захист в Optimism.

Для оплати транзакційних комісій у мережі Arbitrum використовується ETH, так само як і в Ethereum. Переказ у мережі Arbitrum у середньому на 90-95% дешевший за Ethereum, і залишається великий потенціал для подальшого зниження комісій.

У березні 2023 року проєкт провів аірдроп токена управління ARB. Його власники можуть ухвалювати рішення щодо мереж Arbitrum One і Nova, включно зі змінами в коді. Команда L2-рішення прагне перевести продукт під контроль ДАО.

Як працює Arbitrum?

Arbitrum розгорнуто на першому (L1) і другому (L2) рівнях. Компонент EthBridge, що являє собою набір смарт-контрактів, працює в мережі Ethereum і містить папки вхідних і вихідних транзакцій.

За передачу транзакцій з L1 в L2 і назад відповідає власна віртуальна машина (Arbitrum Virtual Machine, AVM), яка повністю сумісна з віртуальною машиною Ethereum (EVM). AVM підтримує всі мови програмування EVM, такі як Vyper, Solidity, Flint, YUL+, LLLL, що значно спрощує розробку додатків.

У мережі L2 виконанням смарт-контрактів і обробкою транзакцій займається операційна система ArbOS. Вона передає транзакції через AVM у папку вихідних транзакцій протоколу Rollup для їхнього подальшого додавання в блок, його підтвердження і включення в основний ланцюжок Ethereum.

Схваленням нових блоків займаються валідатори, які отримують за це транзакційні комісії. Архітектура Arbitrum влаштована так, що схвалити блок може один чесний валідатор, незалежно від того, скільки існує зловмисних валідаторів.

Серед вузлів-валідаторів ролі розподіляються таким чином:

  • активний валідатор — робить ставку (поміщає свої ETH у депозитний смарт-контракт) і пропонує нові блоки до додавання в основний ланцюжок Ethereum. Якщо запропонований блок буде неправильним, валідатор позбудеться ставки;
  • захисний валідатор — спостерігає за роботою протоколу згортання і втручається в разі виявлення неправильних блоків, пропонуючи свій блок або роблячи ставку на блок іншого валідатора;
  • сторожовий валідатор — тільки стежить за роботою протоколу Rollup, не роблячи ставки.

Через те, що у захисних і сторожових валідаторів є 8 днів на те, щоб оскаржити блок, цей самий термін займає виведення активів по нативному мосту з Arbitrum в Ethereum.

Що входить в екосистему Arbitrum?

Станом на початок липня 2022 року на базі Arbitrum працюють уже понад 200 блокчейн-проєктів. Серед них:

  • найбільші DeFi-протоколи — Uniswap, SushiSwap, Curve і 1inch;
  • резервні та алгоритмічні стейблкоїни USDT, USDC, DAI, FRAX, TUSD тощо;
  • оригінальні сервіси, такі як платформа для торгівлі безстроковими контрактами GMX і лендінговий сервіс dForce;
  • агрегатори прибутковості yEarn Finance, Pickle Finance, Badger, Beefy Finance;
  • NFT-маркетплейси Lootex, Stratos, ToFunFT тощо.

Мережу Arbitrum підтримують багато Web3-гаманців — MetaMask, Trust Wallet, MathWallet та інші. За першу половину 2022 року про підтримку мережі Arbitrum і можливість виведення в неї ETH і низки стейблкоїнів оголосили найбільші централізовані криптобіржі, включно з Binance, OKX, Gate.io, KuCoin, FTX тощо. Крім того, з Arbitrum працює понад 20 кросчейн-мостів, зокрема, Multichain, Hop Exchange, Stargate, Across та інші.

Як розвивається Arbitrum?

Arbitrum One не тільки є найпопулярнішим L2-рішенням для масштабування Ethereum, а й входить у топ-10 децентралізованих мереж за TVL і кількістю DeFi-додатків.

У червні 2022 року для популяризації L2-мережі Arbitrum One і залучення користувачів запустили 8-тижневу програму Arbitrum Odyssey. Вона включає вісім етапів, кожен з яких присвячений певному аспекту екосистеми Arbitrum.

У першому та другому етапах взяло участь понад 140 тисяч користувачів, що спричинило перевантаження мережі та зростання транзакційних комісій. Користувачів, які виконали завдання кожного етапу, нагороджують спеціальними NFT від сервісу Project Galaxy. Згідно з умовами конкурсу, при отриманні 12 токенів учасник також отримує ще один NFT, призначення якого поки що не відоме. Брати участь в Arbitrum Odyssey можуть тільки ті, хто виконав усі умови першого етапу.

У найближчому майбутньому планують випустити оновлення Arbitrum Nitro, яке ще більше знизить транзакційні комісії та збільшить пропускну здатність мережі. Суть оновлення в тому, що для великих проєктів у мережі, наприклад, для блокчейн-ігор, розгортатимуться ланцюжки AnyTrust, які працюватимуть під управлінням "комітету" з 20 валідаторів і мають стати швидшим і дешевшим аналогом сайдчейнів.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *