Posted inОсвіта та поради

Що таке арбітраж криптовалюти?

Що таке арбітраж криптовалюти?

Арбітражні операції включають безліч різних методів і варіантів. Розглянемо основні.

Біржовий арбітраж

Найпростіший спосіб, що передбачає максимально швидку купівлю і продаж одного і того ж активу на різних біржах або платформах. У разі розбіжності цін на актив трейдер купує криптовалюту на одній платформі за умовною ціною $100 і продає її ж за $101 на іншій. Різниця в $1 є тією самою арбітражною можливістю і неефективністю ринку, використовуваною трейдерами.

Трикутний арбітраж

Цей вид операцій передбачає використання декількох торгових пар на одній або декількох платформах. Ця стратегія передбачає, що трейдер знайшов неефективність ціноутворення в ланцюжку спекулятивних операцій.

Припустимо, що BTC/USD = $20 000, BTC/ETH = 0,05 BTC, ETH/USD = $1010. У такому разі трейдер купує 1 BTC за $20 000, потім обмінює 1 BTC на 20 ETH і завершує ланцюжок операцій обміном 20 ETH на $20 200. Прибуток за операцію — $200.

Арбітраж із використанням деривативів

Найскладніший і, відповідно, найризикованіший вид арбітражних операцій, що передбачає застосування похідних продуктів, включно з ф’ючерсами, опціонами та інструментами хеджування.

Такий вид арбітражу передбачає купівлю активу на спотовому ринку й одночасне відкриття шорт-позиції на безстроковому ф’ючерсному ринку. Головна умова — ф’ючерсний контракт повинен мати позитивну премію за ризик.

Прибутковість у цьому випадку формується за рахунок нарахування відсотків за ставкою фінансування. Це спеціальний механізм на ринку безстрокових ф’ючерсів, призначений для забезпечення кореляції цін базового активу і ф’ючерсного контракту. Під ставкою фінансування мають на увазі плату за відкриті довгі позиції трейдерам, у яких є короткі позиції, і навпаки, залежно від руху ціни базового активу. Ставка фінансування не є біржовим збором і змінюється кілька разів на день.

Наприклад, поточна ставка фінансування для шорт-позицій на ф’ючерсний контракт BTC становить 1%. У такому разі інвестор купує BTC на спотовому ринку і відкриває коротку позицію на ф’ючерсному ринку на ту саму суму. Така угода є нейтральною, а прибуток трейдера дорівнюватиме 1%, який нарахують у момент експірації ф’ючерсного контракту (шорт-позиції).

Переваги арбітражу криптовалют

Незважаючи на складність і високі вимоги до оборотного капіталу, арбітражні операції належать до стратегій з мінімальним ризиком і практично гарантованим доходом.

Усі витрати і можливі ризики в процесі арбітражу мають бути включені в розрахунки до початку операцій. Трейдеру не потрібно вгадувати майбутні ціни на актив — вигоду витягують із неефективності взаємодії різних платформ та інструментів у конкретний момент часу.

Арбітражні операції є невід’ємною частиною справедливого ринкового ціноутворення на біржах. Прикладна користь таких торгових стратегій полягає у вирівнюванні цін активів на незалежних один від одного ринках, певною мірою врівноважуючи ціни.

Ризики арбітражу криптовалют

У процесі застосування будь-якої торговельної стратегії, якою б надійною вона не здавалася, існує безліч очевидних і прихованих ризиків:

  1. Складність розрахунків. Арбітражні операції пов’язані зі складними математичними розрахунками — одна невірна змінна може призвести до втрати передбачуваного прибутку і навіть до збитків.
  2. Високі комісії. Через низьку прибутковість в арбітражних операціях навіть незначна комісія за транзакції на використовуваних платформах може призвести до втрати коштів.
  3. Низька швидкість виконання угоди. Постійна мінливість ринків і швидкість проведення угод на сучасних біржах вимагають від трейдера практично моментальних дій. Навіть частки секунди можуть змінити кон’юнктуру і порушити дохідний ланцюжок спекулятивних операцій.
  4. Технічні ризики. Непередбачуваність реакції учасників ринку і недосконалість механізмів, що використовуються, несуть ризик невиконання ордерів, зупинки торгів або зависання торгового терміналу в найбільш невідповідний момент.
  5. Низька ліквідність активу. Цей ризик виникає через високий оборотний капітал, необхідний для отримання прибутку від арбітражних операцій. У книзі ордерів може не виявитися потрібного обсягу коштів на певному ціновому рівні, що порушить умови розрахунків і може призвести до додаткових витрат.

Що таке P2P-арбітраж криптовалют?

Ринок торгівлі криптовалютами стає дедалі більш організованим, розбіжності цін на різних платформах з часом стають меншими. Завдяки централізованій системі торгівлі через стакан і зведення ордерів спред, тобто різниця між ціною продажу і купівлі активу, на біржах низька або зовсім мінімальна.

Однак P2P-сервіси можуть становити більший потенціал для арбітражу. Система торгівлі там децентралізована, користувачі здійснюють операції безпосередньо і формують ціни, часто виходячи з індивідуальних потреб. Пропозиції про продаж або купівлю однієї й тієї самої криптовалюти можуть істотно відрізнятися. Таким чином, P2P-арбітраж криптовалют може надавати більше можливостей для отримання доходу.

Добавить комментарий