Posted inОсвіта та поради

Як ставка ФРС впливає на ціни криптовалют?

Як ставка ФРС впливає на ціну біткоїна?

Кожен фінансовий актив має певний рівень ризику. З точки зору макроекономіки активи ділять на два основних типи:

  1. Ризиковані активи — інструменти з плаваючою прибутковістю, яка залежить від поведінки інвесторів, динаміки і кон’юнктури ринку. До ризикованих активів відносять акції публічних компаній. Біткоїн поки що не має чіткого статусу, однак за певного стану ринку поводиться як волатильний і високоризикований актив, цінові рухи якого збігаються з динамікою фондового ринку.
  2. Активи з низьким рівнем ризику або захисні активи мають низьку прибутковість, проте загалом стабільну ціну. Вони виступають у ролі засобу збереження цінності в періоди економічних спадів. До таких активів належать деякі фіатні валюти, дорогоцінні метали (зокрема золото), державні та корпоративні облігації з високим рейтингом. Крім того, підвищення ставки веде до підвищення прибутковості держоблігацій США, які є основним антикризовим активом у світі.

Чому змінюється ціна біткоїна при підвищенні ставки ФРС?

У період економічного зростання ФРС зберігає низьке значення базової ставки — це стимулює інвестиції та знижує загальну норму заощадження. Оскільки високоризиковані активи мають вищий потенціал прибутковості, вони користуються серед інвесторів більшою популярністю.

За економічної рецесії чи кризи ФРС підвищує базову ставку. Це спонукає економічних агентів збільшувати заощадження, продавати високоризиковані активи та йти в "тиху гавань", тобто вкладатися в консервативні інструменти, прибутковість яких зростає.

Як зміна ставки ФРС впливає на ціну біткоїна?

При підвищенні базової ставки ФРС банки підвищують відсоток за кредитами для фізичних і юридичних осіб, і інвестиції стають дорожчими. Це уповільнює економіку в усіх галузях, падає попит на товари, послуги та інші складові будь-якої економіки.

Перебір з посиленням або несвоєчасне припинення процесу підвищення ставки може призвести до рецесії не тільки в США, а й інших країнах за рахунок верховенства долара у світовій економіці.

У таких жорстких умовах інвестори схильні обирати активи з передбачуваною прибутковістю на кшталт державних облігацій, а не ризиковані непередбачувані активи, до яких відносять, зокрема, біткоїн.

Ставка ФРС є важливим, але не визначальним фактором ціни криптовалюти. Не варто ухвалювати рішення, керуючись тільки цим параметром.

Хто і чому вважає біткоїн ризикованим активом?

Хоча одні інвестори сприймають біткоїн як "цифрове золото", тобто як засіб збереження цінності, інші більше звертають увагу на його високу волатильність.

Фахівці компанії Grayscale ще на початку 2022 року віднесли біткоїн до високоризикованих активів, виокремивши довгостроковий висхідний тренд, що випереджає золото, і високу волатильність криптовалюти як хорошу можливість для спекуляцій.

У квітні аналітики з Arcane Research заявили про те, що кореляція ціни біткоїна та індексу Nasdaq Composite, який відображає вартість технологічного сектора США, досягла піку. Акції технологічних компаній вважаються волатильним "активом зростання".

На початку червня 2022-го стратег Bloomberg Intelligence з біржових товарів Майк Макглоун також провів паралелі між падінням крипторинку з "великим відкатом" цін на високоризиковані активи під час криз 2008 і 1987 років. Хоча Макглоун очікує, що перша криптовалюта набуде статусу засобу заощадження, зараз він зараховує біткоїн до ризикових активів.

За даними Kaiko, до червня 2022-го біткоїн досяг максимальної кореляції з провідними фондовими індексами S&P 500 і Nasdaq 100, що теж вказує на його волатильну високоризиковану природу.

Перша криптовалюта не завжди корелює з ризикованими активами. 2020 року експерти компанії VanEck Global, що управляє фондами, зафіксували рекордну кореляцію біткоїна із золотом. 2021 року голова ARK Investment Management Кеті Вуд заявила, що великий бізнес розглядає біткоїн як інструмент для захисту від інфляції долара. Яскравий приклад такого підходу — компанія MicroStrategy, яка тримає частину капіталу в першій криптовалюті.

Що відбувається з ціною біткоїна при пом’якшенні політики ФРС?

При зниженні ставки ФРС починає купувати активи на відкритому ринку, вливаючи в систему ліквідність. Грошей стає більше, кредити дешевші, інвестиційний клімат поліпшується. Усе це прискорює економічне зростання, даючи змогу бізнесу і громадянам отримати доступ до дешевших грошей за рахунок низьких процентних ставок.

М’яка політика і більша кількість дешевих грошей спонукають інвесторів знизити вимоги до ризику і вкладати капітал у нові технології, розробки, будівництво, стартапи, фонди та інші ризиковані інструменти, зокрема криптовалюти.

Іншим інструментом, який може застосувати ФРС, є так зване кількісне пом’якшення. Уперше його застосували в кризу 2008 року. Тоді ФРС шляхом збільшення власного грошового балансу через друкарський верстат почала скуповувати на ринку США ненадійні цінні папери та облігації великих компаній, що зазнавали фінансових труднощів.

Таким чином, регулятор підтримав економіку і дозволив уникнути масових дефолтів. Хоча кількісне пом’якшення призвело до різкого збільшення грошової маси та підвищення ризиків інфляції.

Незабаром після цього почала працювати мережа біткоїна, який став відповіддю на проблеми у фінансовій системі та дії влади.

ФРС знову застосувала кількісне пом’якшення, але вже в набагато більшому масштабі, навесні 2020 року, коли у Сполучених Штатах оголосили локдаун через пандемію коронавірусу.

З березня по червень 2020-го ФРС "вкочала" в економіку майже $3 трлн. Це дало змогу не тільки зупинити падіння фондового ринку, а й спровокувало бурхливе зростання цін на високоризиковані активи. Тоді ж почав зростати і ринок криптовалют.

Утім, цей цикл зростання закінчився різким підвищенням інфляції долара, спричиненим діями ФРС, що негативно позначилося на ціні біткоїна.

Чи залишиться біткоїн ризикованим активом?

Точної відповіді на це питання немає, але в минулому дослідники неодноразово фіксували кореляцію цін біткоїна і золота — традиційного захисного активу.

На думку засновника американського криптофонду Pantera Capital Дена Морхеда, ФРС надмірно маніпулює ринком, скуповуючи дедалі більший обсяг проблемних активів, що вже призвело до проблем на ринках праці, державних облігацій та іпотечного кредитування в Сполучених Штатах. Проблеми в економіці США неминуче позначаться на інших країнах.

При цьому єдина проблема біткоїна, як вважає Морхед — це підвищення кореляції з високоризикованими активами, зокрема з індексом S&P 500 під час його спадів. Фінансист упевнений, що така ситуація не є чимось постійним.

Морхед переконаний, що рано чи пізно шляхи криптовалют і традиційних активів остаточно розійдуться.

Короткі відповіді на часті запитання

Як підвищення ставки ФРС позначається на криптовалюті?

Підвищення ставки ФРС спрямоване на "охолодження" економіки США. Це негативно відбивається на фондовому ринку. Хоча криптовалюти є окремим класом активів, вони тісно корелюють з ринком акцій, тому їхні ціни через підвищення ставки ФРС теж можуть знизитися. Хоча в майбутньому кореляція може змінитися в бік захисних активів, як це вже не раз відбувалося.

Як вплине засідання ФРС на біткоїн?

Поки економіка Сполучених Штатів не почне демонструвати ознаки стійкого відновлення, Федеральна резервна система (ФРС), найімовірніше, підвищуватиме ставку. На засіданні в липні 2022 року регулятор уже підняв її на 0,75%. На думку аналітиків, ставку ФРС підніматимуть щонайменше кілька наступних засідань ФРС.

Чому падає курс криптовалют?

Один з основних чинників того, чому 2022 року падає курс криптовалют — загальна криза в глобальній економіці. Та, своєю чергою, виникла через пандемію коронавірусу. Зростання цін на цілі категорії товарів підвищилися через порушення в ланцюжках поставок, а масштабні програми підвищення ліквідності в розвинених економіках призвели до рекордних показників інфляції.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *