Цей матеріал відображає приватну думку автора і не обов’язково збігається з позицією редакції ForkLog.
Про схему відмивання біткоїнів піраміди PlusToken і вплив масованих продажів на ціну першої криптовалюти розповідає резидент ForkLog Hub Павло Громов. У світлі поточного обвалу і рухів на гаманцях PlusToken тема є вкрай актуальною.
11 лютого 2020 року ЗМІ повідомили, що в рух прийшли 11 999 BTC із кластера китайської піраміди Plustoken, яка вже тривалий час чинить тиск на ринок.
Перше переміщення відбулося того ж дня, 11 лютого. З гаманця відправили 11 999 BTC, які лежали нерухомо з 21 вересня 2019 року.
За даними дослідника ErgoBTC, вихідний гаманець входив до кластеру PlusToken і був позначений усіма інструментами для аналізу блокчейна.
Зміни балансу вихідного гаманця, дані Bitaps
Після цього біткоїни знову перемістили, що привернуло увагу віцепрезидента компанії PeckShields Чіячі Ву і спільноти. Однак надовго суспільного інтересу не вистачило, і за розвитком ситуації продовжили стежити тільки дослідники з невеликою аудиторією в соціальних мережах.
У підготовці до міксингу монети роздробили маленькими частинами за різними адресами, оскільки змішувати велику суму — дуже важке завдання. Ті, хто стояв за рухом коштів, найімовірніше використовували гаманці з вбудованими міксерами та їхні пули ліквідності. Для того, щоб повністю відбілити таку значну суму, ліквідності у гаманців занадто мало, але підхід "розбити і перешкодити" себе виправдав.
Зміна формату адреси для іншої "unmixed change" 424 BTC (можлива підготовка депозиту змішувача). https://t.co/57GJlX9Ruk
— Ergo ∴TxIDs Or It Didn’t Happen∴ (@ErgoBTC) February 11, 2020
Читач має розуміти, що централізовані біржі використовують інструменти від аналітичних компаній, які присвоюють транзакціям рейтинг ризику (Risk Score). На підставі цієї оцінки біржі визначають, чи є транзакцій "чистою" або "брудною". У разі переміщення активів з адреси, позначеної червоним, адреси-одержувачі також включаться до кластера. Однак це відбувається не миттєво, у зловмисників є проміжок для швидкого міксингу і подальшого продажу до того, як помітять транзакції. Біржі зацікавлені у високих обсягах, тому найчастіше не вживають заходів, якщо немає червоного прапорця.
Початок дроблення, дані KYCP
Повертаючись до кластера PlusToken, необхідно додати, що біткоїни дробилися по 1-5 BTC. За допомогою сервісу KYCP мені вдалося відстежити шлях "гілок" виходів — після міксингу монети збиралися на гаманцях по 300-400 BTC. Алгоритм дій був ідентичним, що свідчить на користь єдиного власника.
Одна з "гілок" підсумкових транзакцій, які можна вважати завершенням "міксу" 11 999 BTC, дані KYCP
На момент написання ці кластери досі не позначені в безкоштовному сервісі oxt.me. Припускаю, що на момент переказів і провайдери послуг для бірж не встигли присвоїти їм червоний рівень ризику.
Після агрегації відносно великих сум на гаманцях монети почали відправляти на біржі.
За посиланням можна простежити, як біткоїни PlusToken після міксингу потрапляли на біржу OKEx партіями по 20-50 монет. З цього конкретно взятого гаманця остання порція в 55 BTC пішла на біржу OKEx 28 лютого.
За даними ErgoBTC, у першій половині лютого через OKEx пройшли 50% пересувних коштів PlusToken. При цьому Huobi отримала тільки 25% безпосередньо (45% безпосередньо і побічно). Це означає, що всього 5% поглинули інші сервіси.
For February, Huobi directly received roughly ~25% і indirectly ближче до 45%.
Решта ~5% дістається "іншим".
Моє зауваження: останнім часом більшість цих монет надходять на регульовані біржі KYC або через них, а не через "позабіржові".
— Ergo ∴TxIDs Or It Didn’t Happen∴ (@ErgoBTC) February 16, 2020
Невтішні висновки
11 999 BTC піраміди PlusToken, незважаючи на увагу ЗМІ та спільноти, встигли потрапити на біржі для продажу. Ймовірно, однією з основних причин є недостатньо швидкий процес розрахунку рівня ризику та недбале ставлення торгових майданчиків до перевірки вхідних транзакцій.
Ще одним цікавим нюансом є механізм виведення на OKEx. Для візуалізації перейдіть за посиланням. Наведіть мишею на вхід IN15 c 33 BTC із кластера піраміди PlusToken. Чітко видно, що біржа спрацювала як класичний сервіс мікшування, підмішавши сірий вхід до решти білих. Праворуч ви побачите одержувачів.
Зіставивши лютневі рухи коштів PlusToken і динаміку курсу біткоїна, можна зробити обґрунтований висновок про сильний тиск цих продажів на ринок.
Влітку 2019 року вони зупинили зростання ціни біткоїна, зараз, судячи з усього, трапилася аналогічна історія.
Перемішавши входи PlusToken, біржі створили прецедент. Тепер немає жодного сенсу розділяти біткоїни піраміди на брудні та білі, оскільки вони вже відмиті.
Підписуйтесь на новини ForkLog у Telegram: ForkLog Feed — уся стрічка новин, ForkLog — найважливіші новини та опитування.