Спочатку ви маєте вирішити, де зберігатимете криптовалюту. Є два основні способи — у кастодіальному гаманці на торговельній платформі або у власному некастодіальному гаманці, доступ до якого буде тільки у вас.
Потім потрібно вибрати застосунок для купівлі. Для першої угоди рекомендуємо використовувати централізовану біржу криптовалют з великим обсягом торгів, наприклад FTX, Huobi, Binance або Kraken.
Щойно ви зареєструєтеся на біржі, у профілі у вас з’явиться власний гаманець для зберігання криптовалют. Варто заздалегідь посилити безпеку профілю, налаштувавши двофакторну автентифікацію на вхід і зняття коштів, і пройти процедуру "Знай свого клієнта" (KYC) — підтвердження особи.
P2P-сервіси забезпечують захист усім учасникам транзакції за допомогою свого сайту, системи зворотного зв’язку та ескроу-рахунків. У кожного користувача є рейтинг, який йому виставляють інші учасники платформи під час угод. Отже, на нього варто звертати увагу, чим вищий — тим надійніший учасник обміну. Для здійснення угоди і продавець, і покупець повинні заблокувати в сервісі суму, необхідну для обміну, тільки тоді угода здійсниться.
Серед найбільших P2P-платформ: LocalBitcoins, Paxful, Binance P2P та інші.
Як купити біткоїн у Telegram?
Telegram-гаманець — це автоматизований сервіс на базі ботів, що виконують операції зі зберігання та обміну криптовалюти. За допомогою нього можна здійснювати транзакції в месенджері без встановлення додаткових додатків.
Розглянемо процес купівлі біткоїна через такий сервіс на прикладі гаманця Any.Cash. Сервіс підтримує гривню, тенге, євро і долар США, а також популярні криптоактиви на кшталт біткоїна, Ethereum, Litecoin, Tron і Tether (USDT).
Користувачі можуть виводити до $200 у криптовалютах і $50 у фіатних грошах без верифікації. Для підвищення лімітів і підтримки банківських карт потрібно пройти KYC.
Для початку потрібно поповнити один із гаманців — натиснути кнопку start в Telegram-боті Any.Cash і вибрати актив. Після цього можна переходити до обміну.
Кожен актив має кілька торгових пар. Перед виконанням угоди сервіс показує загальну суму операції, включно з комісією за транзакцію. Історія угод зберігається в профілі користувача.
Для підвищення безпеки в Any.Cash можна активувати двофакторну автентифікацію за одноразовим кодом, який приходитиме на пошту або генеруватиметься в застосунку.
Які комісії стягують за купівлю біткоїна?
У процесі купівлі біткоїна на біржі кожному користувачеві доведеться зіткнутися з 3 видами комісій: за поповнення фіатними грошима, за торговельну операцію і за виведення BTC на криптогаманець користувача.
Наприклад, криптобіржа Binance надає різні рівні комісій та умови торгівлі залежно від обсягу коштів на рахунку. Стандартна комісія становить 0,1%. Є можливість отримати додаткову знижку на комісії, якщо оплачувати її в нативних монетах екосистеми під назвою BNB. Аналогічна функція є і в токенів інших бірж — OKX (OKB), Huobi (HB), FTX Token (FTT), KuCoin Token (KCS), GateToken (GT) тощо.
Деякі P2P-майданчики беруть плату за операції, проте зазвичай вона нижча, ніж стандартна комісія за транзакції на біржі. Наприклад, на майданчику Binance P2P користувачі, які розміщують ставки на оголошення про купівлю біткоїна, не платять комісію зовсім.
Фізичні та онлайн-обмінники прості та зручні у використанні, проте сильно поступаються біржам за кількістю функцій, а також вважаються найризикованішим способом обміну. Крім того, вони часто використовують систему прихованих комісій: формально не стягують комісію за обмін та інші операції, проте закладають свій прибуток у ціни.