Інвестування в біткойн (BTC) може здатися складним на перший погляд, але воно стає простішим, коли ви розбиваєте його на частини. Наприклад, для інвестування в біткойн або торгівлі BTC потрібен сервіс або біржовий рахунок, а також рекомендуються додаткові безпечні методи зберігання.
Криптовалютний біржовий рахунок, документи, що посвідчують особу, якщо ви використовуєте платформу "Знай свого клієнта" (KYC), безпечне інтернет-з’єднання і спосіб оплати — все це вимоги для амбітних біткоїн-інвесторів. Також бажано мати особистий гаманець, окремий від вашого біржового рахунку.
Банківські рахунки, дебетові та кредитні картки є прийнятними способами оплати для купівлі біткоїнів. BTC також можна отримати через біткоїн-банкомати та пірингові (P2P) біржі. Однак, починаючи з початку 2020 року, банкомати Bitcoin поступово почали вимагати посвідчення особи, видане урядом.
Крім того, біткойн неймовірно волатильний, але якщо ви готові ризикнути, переконайтеся, що знаєте, на що йдете, і маєте стратегію інвестування в криптовалюту. Крім того, переконайтеся, що ви не інвестуєте просто зі страху щось втратити.
У цій статті ви знайдете відповіді на найпоширеніші запитання, наприклад, як інвестувати в біткойн? Який найкращий спосіб купити біткоїн? Як купити біткоїн за допомогою PayPal? Як купити біткоїн за допомогою кредитної картки?
Перш ніж купувати біткоїн
Інвестування в біткоїн може здатися складним на перший погляд, але воно стає простішим, коли ви розбиваєте його на кроки. Купувати біткойн стає все простіше з кожним днем, оскільки довіра до бірж і гаманців зростає. Але перед тим, як купити біткойн, вам потрібно знайти місце для його зберігання.
У світі криптовалют це місце називається "гаманець", а криптогаманці бувають різних форм. Різні типи гаманців надають власникам BTC різні варіанти безпеки, зберігання та доступу до них. П’ять основних типів гаманців BTC — це настільні, мобільні, онлайн, апаратні та паперові гаманці.
Важливо зазначити, що ваш гаманець технічно не зберігає біткоїни. Замість цього він зберігає приватні ключі, які необхідні для доступу до адреси Bitcoin і можливості витрачати кошти. Ці цифрові ключі необхідні для підписання транзакцій, і якщо користувач втрачає їх, він фактично втрачає доступ до свого Bitcoin.
Типи гаманців
Десктопні гаманці
Десктопний гаманець встановлюється на комп’ютері користувача, забезпечуючи контроль над коштами, які він надсилає на цей гаманець, причому існують як товсті, так і тонкі десктопні гаманці. Товсті десктопні гаманці дозволяють користувачам завантажувати пов’язаний з ними блокчейн у повному обсязі, і це забезпечує незалежне управління безпекою своїх коштів. З іншого боку, тонкі гаманці не вимагають від користувачів завантаження блоків і можуть бути легко завантажені на портативний пристрій.
Мобільні гаманці
Основна перевага мобільного гаманця полягає в тому, що кошти користувача завжди під рукою. Це може бути зручним способом оплати товарів за допомогою сканування QR-кодів. У деяких випадках користувачі можуть скористатися функцією ближнього зв’язку свого смартфона, інакше відомою як NFC, яка дозволяє їм просто доторкнутися телефоном до зчитувача, не вводячи жодної інформації.
Спільною рисою всіх мобільних гаманців є те, що їм не потрібно запускати повноцінну біткоїн-вузол. Це пов’язано з тим, що повноцінний вузол Біткоїна повинен завантажувати весь блокчейн, який постійно зростає і вимагає значного обсягу пам’яті.
Онлайн-гаманці
При використанні веб-гаманця приватні ключі користувачів зберігаються на онлайн-сервері, який контролюється кимось іншим і підключений до інтернету. Хоча це дозволяє людям легко отримати доступ до своїх коштів з будь-якого пристрою практично з будь-якої точки світу, завжди існує ризик того, що сервер буде зламаний або навіть організація, яка надає послуги, отримає контроль над вашим біткоїном. Загалом, потрібно враховувати багато факторів при купівлі та управлінні біткоїнами.
Апаратні гаманці
Апаратні гаманці — це спеціальні портативні пристрої, які зберігають приватні ключі в автономному режимі. Існує кілька різних типів апаратних гаманців, але всі вони дозволяють користувачам носити практично будь-яку суму грошей в кишені.
Паперові гаманці
Паперовий гаманець — це два фрагменти інформації, виражені в символах — так само, як і QR-коди — згенеровані за допомогою спеціального сервісу. Один з них — це адреса гаманця, яку можна використовувати для отримання BTC. Інший — приватний ключ, за допомогою якого ви можете витрачати Bitcoin, що зберігається за цією адресою.
Більше можливостей
Існують також інші функції для зберігання біткоїнів. Гаманці з мультипідписом вимагають підтвердження з декількох джерел для переміщення коштів або доступу до них. Деякі організації також пропонують послуги зберігання біткоїнів, які керують сховищами біткоїнів клієнтів для них.
Як купити біткоїн у чотири кроки
Кількість способів придбання BTC постійно зростає, що дозволяє людям обирати варіант придбання криптовалюти, який найкраще відповідає їхнім потребам. Отже, якщо ви хочете зрозуміти, як інвестувати в біткойн, будь ласка, виконайте кроки, описані в наступних розділах.
Виберіть криптовалютну біржу
Кожен новий потенційний покупець біткойнів знайде безліч різноманітних бірж, які конкурують між собою. Вибір правильної біржі залежить від багатьох різних факторів, серед яких, мабуть, найважливішим є її місцезнаходження.
Біржі по всьому світу підпадають під різні урядові юрисдикції, що вимагає різних практик "Знай свого клієнта" та боротьби з відмиванням грошей, залежно від регіону, в якому вони працюють. Ось чому, щоб створити обліковий запис і почати торгувати на певних централізованих біржах, ви повинні надати особисту інформацію, залежно від біржі та вашого місцезнаходження.
Це підводить нас до теми типів бірж. Існує кілька різних типів криптовалютних бірж — централізовані біржі, децентралізовані біржі, або DEX, і пірингові біржі. Централізовані криптовалютні біржі — це онлайн-платформи, де ви створюєте обліковий запис з обраними вами даними для входу. Ви також повинні надати певну особисту інформацію, залежно від біржі та регіону.
На централізованих біржах ви можете надсилати кошти на цю платформу у вигляді криптовалюти або грошей з банківського рахунку і торгувати цими коштами на платформі, в тому числі купувати і продавати біткоїни. Залежно від біржі, ви можете торгувати багатьма різними типами криптовалют на одній основній платформі. Однак однією з проблем цієї моделі є те, що ви технічно не володієте своїми коштами, коли вони знаходяться на біржі.
З іншого боку, DEX дозволяють вам здійснювати операції з вашого гаманця. По суті, DEX складаються з груп об’єднаної ліквідності для різних активів у блокчейні, на якому базується DEX. Наприклад, DEX, засновані на Ethereum, полегшують торгівлю активами на основі Ethereum. Сам біткойн не може торгуватися на DEX на основі Ethereum, хоча для цього існують певні обхідні шляхи.
Пірингова торгівля, або P2P, також слугує варіантом для купівлі та продажу біткоїнів. Існує кілька платформ для полегшення таких транзакцій, які надають послугу умовного депонування для захисту обох сторін та їхніх коштів.
Окрім нативних криптовалют, клієнти також можуть купувати біткоїни через PayPal. Однак платформа не дозволяє користувачам відправляти свої біткоїни за межі екосистеми платформи і не дає користувачам контролю над своїми приватними ключами.
Виберіть спосіб оплати
Біржі також відрізняються за способами оплати, які вони приймають. Наприклад, більшість великих платформ дозволяють прив’язати банківський рахунок для банківських переказів, а також дебетову або кредитну картку. Деякі приймають платежі через PayPal, а Coinbase також приймає Apple Pay.
Коли ви вперше реєструєте обліковий запис і реєструєте спосіб оплати, ви повинні підтвердити свою особу, незалежно від того, який варіант ви вибрали. Наприклад, у Сполучених Штатах зазвичай вимагається скан державного посвідчення особи, такого як водійське посвідчення або посвідчення особи, видане державою.
Вас також можуть попросити надати скановані копії додаткових документів, таких як паспорт і підтвердження адреси, залежно від вашої юрисдикції та обраної вами платформи.
Розмістіть своє замовлення
Ви можете почати купувати Bitcoin після того, як пройдете верифікацію і покладете гроші на свій рахунок. Цей метод залежить від обраної вами біржі: деякі біржі дозволяють купувати або продавати BTC, просто натиснувши кнопку "Придбати" або "Продати" і ввівши суму, яку ви хочете купити (або продати).
Більшість криптовалютних бірж, як правило, надають принаймні три основні типи ордерів: ринковий, стоп-ордер і лімітний. Натисніть кнопку "Купити", "Торгувати" або "Новий ордер" на головному екрані біржі, щоб виконати будь-який з цих варіантів. Після цього ви зможете вибрати один з трьох згаданих варіантів, перш ніж натиснути кнопку "Відправити".
Зберігайте свій біткоїн
Хоча великі біржі стають безпечнішими, галузь продовжує страждати від хакерських атак і шахрайства. Ось чому біткоїн-інвесторам з великими сумами грошей варто подумати про самостійне зберігання своїх BTC. Досвідчені трейдери з хорошими навичками кібербезпеки можуть віддати перевагу власним гаманцям, оскільки це дозволяє їм переміщати свої криптовалюти коли завгодно, не будучи прив’язаними до біржі.
Як купити біткойн за допомогою PayPal
Це може здивувати, але незалежно від того, який саме метод торгівлі ви використовуєте, купити біткоїн через PayPal все одно нелегко, в залежності від того, в якій точці світу ви знаходитесь. Біржі уникають цих методів оплати, вимагаючи від користувачів підключити свій банківський рахунок. Більшість приватних продавців також з обережністю ставляться до таких транзакцій, надаючи перевагу готівці.
Це пов’язано з так званими "поверненнями платежів". Більшість транзакцій, здійснених за допомогою кредитних карток або PayPal, можна легко скасувати, просто зателефонувавши до компанії, яка видала картку. Транзакції з біткоїнами є незворотними, і оскільки може бути надзвичайно важко довести, що будь-який товар перейшов з рук в руки під час переказу біткоїна, цього способу оплати зазвичай уникають.
Перш ніж купувати криптовалюту, вам потрібно створити обліковий запис PayPal. Якщо у вас вже є обліковий запис PayPal, все, що вам потрібно зробити, щоб купити біткойн, — це натиснути кнопку "криптовалюта" і вибрати BTC.
Для здійснення покупки вам знадобляться доступні кошти, прив’язана дебетова картка або прив’язаний банківський рахунок. Ви можете витрачати від 1 долара щотижня до 100 000 доларів. PayPal, як і багато інших криптовалютних бірж, стягує комісію за купівлю та продаж криптовалюти, яка коливається в залежності від суми покупки.
Криптовалютні комісії PayPal наведені в таблиці нижче:
Як купити біткойн за допомогою кредитної картки
Ви можете купити біткойн за допомогою кредитної картки на кількох криптовалютних біржах, але за це стягується комісія за обмін. Комісія за транзакції — це те, як криптовалютні біржі заробляють гроші, але використання кредитної картки може обійтися вам значно дорожче. Якщо ви вирішите купити BTC за допомогою кредитної картки, з вас можуть стягнути комісію брокера.
Крім того, з вашої кредитної картки може стягуватися комісія за іноземну транзакцію за кожну покупку, якщо обмін відбувається за межами США. Ця комісія може становити від 1% до 3% від загальної вартості покупки.
Можливість купувати криптовалюту за допомогою кредитної картки також залежить від політики емітента кредитної картки. Наприклад, American Express обмежує купівлю валюти за допомогою своєї картки, але наразі дозволяє купувати криптовалюту.
Якщо ваша улюблена біржа і провайдер кредитної картки дозволяють це, процес налаштування цих транзакцій досить схожий на прив’язку і перевірку вашого банківського рахунку через ACH (автоматизований кліринговий центр).
Деякі альтернативні способи купити біткоїн
Біткойн також можна купити наступними способами:
Криптовалютні банкомати
Банкомати для біткоїнів з’являються в містах по всьому світу, і їхня кількість постійно зростає. Однак ці автомати зазвичай стягують комісію за транзакції, яка значно вища, ніж на криптовалютних біржах.
Щоб скористатися біткоїн-банкоматом, знайдіть в інтернеті банкомат у вашому регіоні. Ви повинні відкрити рахунок у провайдера біткоїн-банкомату онлайн або безпосередньо в банкоматі. Відкриття рахунку часто вимагає дотримання принципу "Знай свого клієнта" (KYC), що може передбачати надання скану посвідчення особи та особистих даних, а потім очікування схвалення.
Після того, як ви з’явилися особисто, ви вставляєте готівку в банкомат Bitcoin, а потім або скануєте QR-код вашого мобільного гаманця, або отримуєте паперову квитанцію з кодами та інструкціями про те, як перевести кошти Bitcoin на ваш гаманець.
Банкомати Bitcoin навряд чи з’являться в країнах, де Bitcoin заборонено або оголошено поза законом.
Інвестиційний траст
Інвестиційний траст — це форма колективного інвестування, при якій гроші інвесторів об’єднуються від продажу фіксованої кількості акцій, що може мати певні проблеми з довірою під час запуску.
Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), перший в історії публічний інвестиційний інструмент, пов’язаний з біткойнами, дозволяє людям отримати доступ до криптовалюти без необхідності безпосередньо купувати або зберігати її. GBTC інвестується виключно в біткоїн і отримує свою вартість від ціни BTC. Grayscale також пропонує різні інвестиційні продукти для інших криптовалют.
Крім того, існують деякі канадські біржові фонди, що торгують біткойнами (ETF) — перший з них, Purpose Bitcoin ETF, був створений компанією Purpose Investments у 2021 році. Купівля біткойн-ETF також дає покупцеві доступ до біткойна через основні фінансові канали, хоча тип інвестиційного продукту відрізняється від GBTC.
Купівля акцій певних компаній також може слугувати можливим типом інвестиційного впливу на біткоїн. Наприклад, компанія MicroStrategy, що займається бізнес-аналітикою, вклала в біткоїн мільярди доларів свого капіталу.
Хоча користувачів може цікавити, чи існують акції біткоїна, або як купити акції біткоїна, такої класифікації технічно не існує. Однак ви можете купити акції компаній, пов’язаних з біткоїном, наприклад, компаній, що займаються видобутком BTC, або купити акції компаній, які інвестували в біткоїн.
Подарункові картки
Біткойн можна використовувати для купівлі подарункових карток. Самі подарункові картки також можна обміняти на BTC. Все, що вам потрібно зробити, це придбати подарункову картку будь-якого продавця, зайти на платформу, де деякі продавці приймають подарункові картки, і завершити покупку.
Завжди будьте напоготові на випадок шахрайства і пам’ятайте про репутацію продавця, а також про інші загальні заходи безпеки в Інтернеті. Загалом, обізнаність і обережність можуть бути життєво важливими щодо будь-якої діяльності в криптопросторі.
Як безпечно інвестувати в біткоїн
Перш ніж інвестувати в біткойн, будь ласка, розгляньте наступні моменти:
Питання законності та захисту
Біткойн в цілому привертає інтерес правоохоронних органів, податкових органів і правових регуляторів. Вони намагаються зрозуміти, як криптовалюта вписується в уже існуючі рамки і які правила необхідно ввести в дію. Законність вашої діяльності з біткойнами може залежати від того, хто ви, де ви живете і що ви робите з активом.
Варто також пам’ятати, що заходи захисту та безпеки криптовалютних бірж, а також їхня легітимність варіюються від платформи до платформи. Різні методи зберігання біткойнів також мають свої плюси і мінуси, які необхідно враховувати, перш ніж вкладати кошти в криптоінвестиції.
Володіння біткойнами
Практики безпеки для захисту вашого Bitcoin залежать від обраного вами типу сховища, кожен з яких має свої кращі практики щодо того, як купувати і зберігати ваш Bitcoin. Вивчення цих практик, а також типу сховища, який найкраще підходить саме вам, є життєво важливою частиною володіння біткоїном. Біткоїн може запропонувати менше обмежень, ніж традиційні ізольовані фінанси, хоча такі можливості також пов’язані з відповідальністю.
Чи варто інвестувати в біткоїн?
Перш ніж шукати найкраще місце для купівлі біткоїна, ви повинні задати собі наступні питання:
- Чи добре я розумію, у що я інвестую, і як працює біткойн і ринок криптовалют?
- Чи прийнятний для мене рівень ризику?
- Чи значно дорожче це зараз, ніж було кілька місяців тому? Чому я хочу щось купити? Чи тільки тому, що це дорожче, якщо це так?
- Чи є якісь докази того, що ціни будуть продовжувати зростати?
- Хто, на мою думку, купить це у мене за вищою ціною, якщо я придбаю це зараз, щоб потім продати ще дорожче?
- Чому, якщо актив такий цінний, я відмовився від нього, коли він коштував набагато дешевше?
- Чи не переконав я себе, що я "в курсі" якимось чином?
Якщо ви не знаєте відповідей на ці питання, інвестувати в біткоїн — не найкраща ідея. Якщо ви вирішили купити BTC, переконайтеся, що ви не ризикуєте своїми заощадженнями.