Posted inДослідження та аналіз

Російськомовний розробник Darkcoin: Гроші не у вашому гаманці — вже не ваші

darkcoinheader

Цінове ралі Darkcoin, що тривало близько двох тижнів, здається, добігло кінця: поки що DRK так і не зміг закріпитися вище рівня 0,008 BTC.

Мабуть, спокуса продати активи з боку інвесторів була набагато більшою, ніж новинний імпульс. Варто зазначити, що інтерес до Darkcoin як альтернативної криптовалюти останнім часом зростає. Особливо з огляду на деяку стабільність ціни Darkcoin порівняно з ціною інших альткойнів.

Forklog вирішив поспілкуватися з представниками офіційної спільноти Darkcoin і, на своє здивування, ми зустріли там російськомовного розробника з нікнеймом UdjinM6.

Спочатку, як і багато інших, UdjinM6 цікавився криптовалютами суто як спекулятивним інструментом, займався майнінгом і встиг зазнати деяких фінансових невдач у цих нелегких підприємствах.

Мабуть, один із перших моментів, на який звертаєш увагу, потрапивши на офіційний форум Darkcoin — це дуже активна спільнота. Як вам вдалося цього домогтися?

Повністю згоден з такою оцінкою спільноти. Спільнота і її реакція на проблеми, що виникають, були одним із визначальних чинників для мене в питанні вибору серед альтернатив. Мені важко судити, чому так вийшло, але є відчуття, що багато людей втомилися від цінових спекуляцій, від нескінченних пампів і дампів, від нечесних "розробників" і просто хочуть бачити розвиток теми криптовалюти та брати участь у цьому. Еван (головний розробник Darkcoin — прим. ред.) і вся команда зі свого боку дуже відкриті, весь час доступні для спілкування на форумі, завжди готові розбиратися і допомагати. При цьому команда не просто обіцяє щось, а реально робить — люди це цінують і намагаються допомогти.

Прим. ред: Dakrcoin, звісно ж, не єдина анонімна криптовалюта. Серед альткойнів, від самого початку орієнтованих на анонімність, є й такі як ZeroCoin, AnonCoin, DogecoinDark тощо. Однак, після проблем з блокчейном, Anoncoin фактично зник і продати монети майнерам на біржах на кшталт Cryptsy на сьогоднішній день неможливо. DogecoinDark сприймається багатьма користувачами не інакше як "scam". У контексті довіри до розробників, багато альткойнів зарекомендували себе негативно, чого дійсно не скажеш про Darkcoin.

Як особисто ти або, можливо, вся команда розробників ставитеся до поширеної думки, що криптовалюти використовують у даркнеті для оплати заборонених послуг і товарів?

Я виходжу з тієї позиції, що завдати смертельної шкоди можна й олівцем, але це ж не привід забороняти олівці або вводити якийсь спеціальний облік олівців. Так, за допомогою Darkcoin можна здійснювати протиправні дії. Але я закликаю судити все-таки саме тих людей, які застосовують Darkcoin таким чином, а не саму технологію. Те, що Darkcoin привертає до себе їхню увагу і вже опинявся з цього приводу в новинах, просто зайвий раз підтверджує, що технології Darkcoin працюють.

Як ти поясниш що таке Darkcoin і чим він відрізняється від Bitcoin звичайнісінькому користувачеві, який зіткнувся з криптовалютами зовсім недавно?

Якщо спробувати пояснити по-простому, то Bitcoin дає змогу реалізувати концепцію електронних грошей, контрольованих самим користувачем. Гроші не зберігаються десь на картці або в хмарних сервісах, які можуть раптом перестати працювати або взагалі зникнути. Монети Bitcoin, як і гроші в справжньому гаманці, перебувають повністю під вашим контролем, але водночас мають можливість передавати їх в електронному вигляді, та ще й з мізерною комісією, яка часом на кілька порядків менша, ніж у будь-якій з наявних платіжних систем. Bitcoin і Darkcoin у цьому сенсі схожі.

Однак уявіть собі, що крім того, що всі монети у вашому гаманці унікального номіналу, але вони ще й пронумеровані. Причому відомості про їхнє пересування зберігаються із зазначенням цих номерів у повністю відкритій для перегляду й аналізу базі даних. Практично будь-яка людина, провівши низку нехитрих маніпуляцій, може дізнатися звідки і коли у вас з’явилися ті чи інші кошти, а також куди їх було згодом витрачено. Це Bitcoin.

Darkcoin же, ґрунтуючись на базових принципах Bitcoin, пропонує додаткові технології, щоб наблизити електронні гроші до грошей реальних. Для цього грошові кошти попередньо розбиваються на монети заздалегідь передбачених типових номіналів, а потім безпечно перемішуються з монетами такого ж номіналу інших користувачів. Причому відбувається це перемішування таким чином, що монети під час процесу гаманець не залишають. Все це відбувається автоматично і не вимагає від вас додаткових дій.

Після кількох раундів перемішування монети стають абсолютно не відрізняються одна від одної і їх можна витрачати, не побоюючись, що хтось відстежить звідки і скільки грошей ви отримали, куди ще витратили, скільки грошей у вас залишилося в гаманці тощо.

Уявіть, що у справжньому гаманці у вас лежать монети номіналом, умовно, 10 рублів, 1 рубль і 10 копійок і ви вирішили витратити, припустімо, 14 рублів 50 копійок певним набором монет цих номіналів. У реальному житті у сторонньої людини немає жодної можливості сказати, звідки у вас усі ці монети, скільки у вас ще залишилося в гаманці і куди ви решту монет витратите. Це Darkcoin.

Також варто згадати ще одну особливість криптовалют на основі біткоїна — так званий "час одного блоку" або "час одного підтвердження". Для Darkcoin він у середньому в 4 рази менший за час Bitcoin і становить приблизно 2,5 хвилини проти 10 хвилин у Bitcoin. З огляду на те, що багато сервісів вимагають не одне, а кілька підтверджень (як правило, 3-6 або навіть більше) — різниця у швидкості отримання коштів стає доволі суттєвою. Крім цього, команда Darkcoin працює над новою технологією під назвою InstantX, яка, як ми сподіваємося, дасть змогу скоротити час повного підтвердження до всього лише десятків секунд без шкоди для безпеки.

Darkcoin працює на алгоритмі X11, що захищає його від приходу ASIC і промислового майнінгу, однак нещодавно компанією Cleverhash був анонсований ASIC-майнер для алгоритмів лінійки X. Як ти вважаєш, наскільки реальний вихід цього обладнання в заявлені терміни (до кінця 2015 року) і вплив його конкретно на Darkcoin? На мій погляд, проблема ASIC-майнерів актуальна на старті монети, коли поодинці можна перекрити всю наявну потужність мережі і таким чином просто вбити її. Для мережі Darkcoin, яка пройшла труднощі першого року життя, безпосередньо самі ASIC-майнери такої загрози вже не становлять, а роль потенційних "убивць" при цьому, як і в Bitcoin, уже зміщена в бік великих пулів і майнерської спільноти загалом. З цього погляду, ASIC-майнери — просто неминуча еволюція майнінгу від менш енергоефективного до більш енергоефективного. Причому не варто забувати, що ця еволюція відбувається за рахунок чималих капіталовкладень, а це все-таки певного роду визнання.

І нарешті, ще один важливий момент полягає в тому, що це черговий крок у розвитку нехай і вузько-спеціалізованих, але все ж високотехнологічних пристроїв. Так що, якщо це і справді комусь вдалося, то я вважаю — це успіх!

Що ж стосується якихось конкретних заяв, то тут складно щось прокоментувати або порадити. Після того, як я так і не отримав ні своїх скриптових ASIC-майнерів, ні повернення грошей від однієї тепер уже сумнозвісної компанії, я дуже скептично ставлюся до таких пропозицій, а тим паче з обіцянками "безплатної потужності за допомогою кнопки". Криптовалюти дуже жорстко вчать однієї істини: гроші не у Вашому гаманці — вже не Ваші гроші. Просто майте це на увазі під час наступного передзамовлення.

А тепер розкажи про те, як ти взагалі став частиною команди Darkcoin і який досвід передував цьому? Я зацікавився криптовалютами доволі пізно (у 2013 році) і виключно як новим спекулятивним інструментом з відносно простим способом входу. Тоді ж пробував і помайнити кількома "машинками", але знову ж таки, як напевно і багато хто тоді, з метою майнити на продаж.

До речі, обидва цих заняття завершилися із серйозним фінансовим мінусом, але за цей час я почав більше цікавитися тим, як же все-таки це все працює, і вникати в закладену математику й алгоритми, а також пробувати різний софт і брати участь у його доопрацюванні в міру сил.

На початку 2014 року я вже "втомився" від повільності Bitcoin і намагався уникати його використання під час переказів, надаючи перевагу для невеликих сум Litecoin або Dogecoin (залежно від наявності ліквідності на біржах). Крім того, приблизно в цей самий час (середина 2014 року) почали дедалі гучніше лунати запитання до Bitcoin і подібних до нього валют з приводу їхньої реальної анонімності. Ця тема мене зацікавила і я звернув увагу на кілька альтернатив, однією з яких і був Darkcoin.

Мені здалася цікавою ідея і запропонована реалізація, тому спочатку я як звичайний користувач став ставити багато запитань, дивитися докладніше код, розбиратися в темі, а згодом і сам став відповідати на запитання інших новачків.

На той час Darkcoin був на стадії реліз-кандидата і там досить часто траплялися форки. З одного боку, форк — це маленька (а подекуди й не дуже маленька) катастрофа для мережі, з іншого — за реакцією спільноти та розробників можна чітко зрозуміти, хто чого вартий. Те, що я побачив, мене відверто порадувало і я спробував допомогти, чим міг. У мене була, у певному сенсі, відпустка і в підсумку я приблизно тиждень відповідав на офіційному форумі darkcointalk.org на численні запитання, допомагав розв’язати проблеми, вишукував баги. Я був дуже настирливий і постійно мучив Евана та інших розробників питаннями і своїми пропозиціями щодо вирішення різних проблем.

Зрештою, члени спільноти стали пропонувати включити мене в команду і через кілька днів я отримав повідомлення приблизно такого змісту: "Непогано! Хочеш приєднатися?" Після мене до команди приєдналося ще кілька нових людей, тож нічого надприродного — просто будьте активні. Нам, до речі, потрібні ще розробники: у нас на форумі є відповідна гілка — загляньте.

Що ж, спасибі за інтерв’ю. Хочеш ще що-небудь додати?

Спасибі редакції Forklog за організацію інтерв’ю — це було несподівано для мене, але мушу визнати, виявилося дуже корисним, зокрема в плані деякого переосмислення пройденого шляху. Я також хотів би побажати Вам і Вашим читачам удачі і запросити всіх відвідати офіційний форум Darkcoin. У нас досить активний російськомовний розділ, ми постараємося допомогти і відповісти на всі запитання.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *