26 лютого Роскомнагляд зажадав від ЗМІ видалити матеріали, в яких те, що відбувається в Україні, називалося війною, а 1 березня заблокував сайти телеканалу "Дождь" і радіостанції "Эхо Москвы".
Пояснюємо, як читати заблоковані ресурси і залишатися на зв’язку з близькими навіть після повного відключення інтернету.
VPN-сервіси
Встановіть кілька VPN-сервісів на комп’ютер і телефон. Вибирайте VPN, стійкі до глибокої перевірки трафіку, наприклад Psiphon, Lantern, NewNode VPN та інші.
Ідеальним рішенням буде купівля: безкоштовні VPN можуть збирати і передавати дані третім особам. Список VPN, які унеможливлюють спостереження з боку влади, опублікувала на своєму сайті РосКомСвобода.
Просунуті користувачі можуть купити хостинг і встановити Amnezia VPN або Outline VPN.
Розширення для браузера
Плагін Обхід блокувань рунета дає змогу отримати доступ до сайтів із єдиного реєстру забороненої інформації Російської Федерації.
Розширення Censor Tracker від РосКомСвободи додатково попереджає про сайти, які стежать за користувачами і передають інформацію про них за запитом влади.
Плагін Browsec для Chrome, Firefox і Opera відкриває доступ до обмеженого за геолокацією контенту.
TOR
Tor Browser — анонімний браузер, що забезпечує конфіденційність користувачів. Роскомнадзор заблокував сервіс, проте він може працювати за допомогою мостів.
Заздалегідь запросіть мости через Telegram-бот @GetBridgesBot і додайте їх у браузер. У деяких випадках Tor може виявитися повільним, але єдиним робочим варіантом.
Сервер Shadowsocks
Shadowsocks — проксі-сервер, який використовує мережевий протокол SOCKS5. Протокол розробив програміст під псевдонімом clowwindy для обходу блокувань у Китаї.
Інструкцію із запуску безкоштовного сервера shadowsoks опубліковано на Habr.
Мобільні додатки
Знайдіть і встановіть застосунок заблокованого ресурсу: владі знадобиться більше часу на блокування, а Google і Apple можуть деякий час ігнорувати їхні запити.
Підпишіться на поштові розсилки. Можливо, пошта залишиться єдиним робочим засобом отримання інформації.
Захищені месенджери
Встановіть Telegram або Signal. Збережіть список проксі для першого і налаштуйте обхід блокувань для другого.
Пам’ятайте: це популярні засоби з великою базою користувачів. Влада знає про їхнє існування, а отже перевірятиме на телефонах і блокуватиме насамперед.
Зверніть увагу на малопопулярні рішення: ChatSecure, qTox/aTox, Briar, Delta Chat і XMPP-клієнти.
Встановіть месенджер Element на базі децентралізованої мережі Matrix. Для реєстрації не потрібна сім-карта: користувачі шукають один одного за ім’ям акаунта. Доступні версії для десктопа, Android та OS.
Спілкування без інтернету
FireSide — месенджер на основі технології NewNode, яка створює p2p-мережу і працює як персональний VPN. Доступний тільки для Android.
Для роботи потрібно підтвердити номер телефону. Попросіть встановити додаток людей, з якими ви хочете залишатися на зв’язку.
Bridgefy — месенджер, який працює по Bluetooth. Його використовували протестувальники в Гонконзі. Доступний на Android та iOS.
Briar — p2p-месенджер для спілкування через мережу Tor, Bluetooth і WiFi. Доступний тільки для Android.
Інше
Встановіть розширення Ghostery у всіх браузерах, крім Tor: воно підвищує конфіденційність в інтернеті та відключає засоби стеження на сайтах. Також доступне у вигляді браузера для Android та iOS.
Використовуйте пошуковик DuckDuckGo, який підвищує конфіденційність роботи в інтернеті і не контролює видачу сайтів. Доступні розширення для Firefox і Chrome, а також мобільні додатки для Android і iOS.
Створіть бекапи: скачайте архіви даних із хмарних сховищ і скопіюйте інформацію на кілька носіїв.
Завантажте офлайн-карти на випадок повного шатдауну.
Корисні посилання:
- документ з інструкціями щодо обходу блокувань від Медузи;
- поради на випадок блокувань і шатдаунів на TJ;
- інструкції з налаштування проксі та VPN на АнтиЗапрет;
- способи обходу блокувань від DOXA;
- інструкція з обходу блокувань від РосКомСвободи;
- гайд з обходу блокувань від The Village.