Posted inДослідження та аналіз

Як NFT впливають на навколишнє середовище?

Як NFT впливають на навколишнє середовище?

Зростаюче усвідомлення глобальної екологічної шкоди та зміни клімату, спричиненої технологічним прогресом, змусило експертів галузі та митців поставити під сумнів вплив невзаємозамінних токенів, або NFT, на довкілля. Незважаючи на надзвичайне зростання цих видів цифрових активів за останній рік, ще занадто рано отримувати достовірні дані для оцінки екологічних ризиків, пов’язаних з NFT. Хоча деякі цифри з’являються, жодна з цих даних не була перевірена зовнішніми експертами і не може вважатися достовірною.

Невзаємозамінні токени — це технологія, заснована на блокчейні, яка робить цифрові активи унікальними та єдиними в своєму роді. Фотографії, відео та музичні твори можна копіювати в цифровому вигляді нескінченно, але смарт-контракти на блокчейні гарантують, що, наприклад, один твір мистецтва або відео є єдиним представником цього об’єкта.

Більше того, технологія дозволяє користувачеві здійснювати транзакції в середовищі, що не викликає довіри, тому немає необхідності в третіх сторонах для перевірки їхньої дійсності.

Ці причини роблять NFT цінними і лежать в основі їхнього поширення в різних сферах, особливо в мистецтві. Їхній вплив на навколишнє середовище також став першочерговим питанням для митців, які вживають різних заходів для боротьби зі зміною клімату та зменшення вуглецевого сліду від використання NFT.

Чи шкідливі NFT для навколишнього середовища?

Цифровий художник Біпл, який продав свою роботу "Everydays: Перші 5000 днів" на аукціоні Christie’s за 69 мільйонів доларів, вірить у більш стале майбутнє NFT і пообіцяв, що його роботи будуть вуглецево-нейтральними. Він вважає, що може компенсувати викиди від своїх NFT, виділивши частину своїх коштів на відновлювані джерела енергії, природоохоронні проекти та розробку технологій, які скорочують викиди CO2.

За допомогою такого простого інструменту, як Offsetra, що допомагає художникам розраховувати свій вплив на навколишнє середовище, Біпл підрахував, що для того, щоб компенсувати викиди від однієї зі своїх колекцій, йому потрібно внести $5000, щоб компенсувати свій вплив на навколишнє середовище. Біпл та інші провідні художники вирішили об’єднати зусилля, щоб продавати вуглецево-нейтральні NFT та збирати кошти для Open Earth Foundation. Ця неприбуткова організація заохочує сталий розвиток і солідарність через мистецтво та освіту.

Ці конкретні кошти пішли на розвиток технології блокчейн для кліматичної підзвітності. Кожен художник і твір мистецтва отримав 60 вуглецевих компенсацій, зобов’язавшись компенсувати свій слід NFT, щоб створити чистий позитивний вплив на клімат.

Що таке вуглецевий слід NFT?

Хоча неможливо точно визначити екологічну вартість криптовалют, різні оцінки можуть дати нам уявлення про вуглецевий слід NFT. Наприклад, вага одного твору мистецтва на Ethereum становить 220 пір (100 кг) CO2, що еквівалентно 1 годині польоту літака.

Цифровий художник Memo Akten проаналізував близько 18 000 NFT і виявив, що середній вуглецевий слід NFT еквівалентний більш ніж місячному використанню електроенергії для середньостатистичної людини, що живе в Європейському Союзі.

Вплив технологій на навколишнє середовище повертає нас до промислової революції, коли завдяки технологічному прогресу з’явилися нові виробничі процеси. Такий прогрес також ознаменував зростання екологічної шкоди, яка ближче до наших днів виявилася особливо шкідливою для довкілля, зокрема для центрів обробки даних та криптомайнінгу.

Центри обробки даних — це інфраструктура об’єднаних в мережу комп’ютерів, які такі організації, як Google або Amazon, використовують для віддаленого зберігання, обробки або розповсюдження великих обсягів даних.

Коли ми надсилаємо електронний лист або повідомлення у WhatsApp, наша інформація проходить через один із цих дата-центрів і вимагає високого споживання енергії для ефективної роботи та охолодження обладнання.

На центри обробки даних припадає 1% світового попиту на енергію. Підраховано, що збільшення використання інтернету під час пандемії призвело до збільшення викидів на 3,2 мільйона метричних тонн вуглекислого газу в еквіваленті. Щоб зрозуміти вплив такої оцінки, уявіть, що одна метрична тонна — це приблизна вага автомобіля або еквівалент CO2, що утворюється при їзді від Сан-Франциско до Атланти.

Кожен цифровий процес споживає енергію. Згідно з дослідницьким звітом NASDAQ, світова банківська індустрія, наприклад, споживає близько 263,72 тераватт-годин на рік електроенергії.

З іншого боку, біткойн (BTC) — найпопулярніший у світі, але й найбільш енергоємний блокчейн і криптовалюта — споживає трохи менше половини цієї кількості.

Майнінг криптовалют є ще одним джерелом занепокоєння щодо наслідків для довкілля. Його вплив подібний до впливу центрів обробки даних. Хоча за останні роки з’явилося більше даних, особливо про видобуток біткоїнів, поки що неможливо оцінити реальний вплив на довкілля технології блокчейн в цілому, оскільки він залежить від різних заходів, причин і процесів, що використовуються.

Например, существует существенная разница между технологией блокчейн, основанной на алгоритме консенсуса proof-of-work (PoW), и proof-of-stake (PoS). Более подробно мы рассмотрим эту разницу чуть позже в статье.

Большинство НФТ торгуются и хранятся в сети Ethereum на основе процесса майнинга proof-of-work. PoW — это тип алгоритма консенсуса, который требует наибольшего потребления энергии, и именно здесь эксперты по климату разжигают дискуссию об экологических последствиях использования НФТ.

Цифровые художники выбирают Ethereum для продажи цифрового искусства, поскольку это вторая по стабильности и надежности криптовалюта после Bitcoin. Кроме того, она была разработана для проведения не только криптовалютных транзакций с помощью смарт-контрактов, что делает ее привлекательной платформой для различных видов использования.

Насколько вредны НФТ, хранящиеся в Ethereum?

Существуют различные исследования энергопотребления криптовалют, но все они приводят разные цифры. Справедливо оценить, что от 30% до 70% майнинга криптовалют происходит за счет возобновляемых источников энергии, но это расплывчатая и широкая оценка, не относящаяся непосредственно к Ethereum.

На видобуток Ethereum витрачається менше половини енергії, ніж на видобуток біткоїна. За останньою точною оцінкою 2018 року, платформа використовує приблизно стільки ж електроенергії, скільки Ісландія.

Щороку Ethereum споживає приблизно 44,94 терават-годин електроенергії, що еквівалентно річному енергоспоживанню таких країн, як Катар та Угорщина. Він викидає в атмосферу приблизно 21,35 метричних тонн вуглекислого газу, що можна порівняти з вуглецевим слідом Судану.

Кожна транзакція Ethereum виконується з використанням ефіру (ETH) як газу, який прозоро записується в блокчейні, залежно від обсягу даних транзакції, відсоток газу змінюється, як і його вплив на викиди. NFT — це цифрові об’єкти з великим обсягом даних, оскільки в процесі їх створення відбувається кілька транзакцій, включаючи карбування, торги, торгівлю та передачу права власності. Прозорість транзакцій дозволяє легко оцінити вплив NFT на навколишнє середовище.

Дискусійним є питання, наскільки NFT суттєво впливають на викиди від майнінгу Ethereum, і чи вони все одно будуть утворюватися. Безумовно, NFT є більш енергоємними, ніж проста транзакція грошового переказу в Ethereum, і майнінг Ethereum вже функціонував і забруднював навколишнє середовище до створення NFT. Для порівняння можна уявити літак або потяг, які працюють незалежно від кількості людей на борту.

З іншого боку, якщо все більше людей створюють, торгують і зберігають NFT, зростає кількість енергоємних транзакцій, що призводить до збільшення викидів вуглецю. Насправді, питання про те, наскільки сильно NFT впливають на транзакції Ethereum і шкодять навколишньому середовищу, не є однозначним.

Доказ роботи проти енергоспоживання за принципом доказу частки

Технологія блокчейн дозволяє інвесторам NFT купувати, продавати або зберігати цифрові активи без посередників. Однак ці транзакції наразі вимагають певної технічної підкованості, оскільки їх може бути складно здійснити.

З цієї причини такі ринки, як Opensea або Rarible, є улюбленим вибором для митців, які прагнуть безперешкодної та простої роботи. Однак, ці та більшість інших маркетплейсів базуються на блокчейні Ethereum, який є дуже енергоефективним і став причиною високих комісій відтоді, як на платформі з’явилися NFT.

З’явилися більш стійкі альтернативи блокчейну PoW, засновані на алгоритмі консенсусу з доказом частки, який споживає на 99% менше енергії, ніж блокчейн PoW, і ідентифікується з більш екологічними NFT. Однак ці блокчейни сприймаються як більш ризиковані, оскільки вони, як правило, новіші на ринку і більш вразливі, наприклад, до злому.

Це основна причина, чому ці мережі менш привабливі для покупців творів мистецтва, які хочуть бути впевненими, що їхні роботи не зникнуть або не перестануть підтримуватися в один прекрасний день. Крім того, ці платформи ще не мають значних обсягів у порівнянні з менш стійкими аналогами, що ускладнює художникам швидку купівлю або продаж.

Оскільки все більше митців дізнаються про інші більш енергоефективні альтернативи, в майбутньому ми можемо побачити сплеск використання цих платформ, а також розвиток більш екологічних та прозорих ринків. Деякі з цих ланцюжків, що використовують proof-of-stake, включають Algorand, Tezos, Polkadot і Hedera Hashgraph, і це лише деякі з найпопулярніших.

Багато років тому Ethereum оголосив, що з оновленням Ethereum 2.0 врешті-решт перейде на систему підтвердження частки (proof-of-stake). Таким чином, споживання енергії Ethereum різко знизиться, і художники сподіваються, що це станеться незабаром.

Інші платформи NFT використовують технологію приватних блокчейнів і вже повністю функціонують, як, наприклад, Flow. Однак приватні блокчейни дуже централізовані і відрізняються від власне концепції блокчейну, яка передбачає, що децентралізована система не потребує втручання і довіри посередника.

Які ще кроки можна зробити для зменшення вуглецевого сліду NFT?

Ми згадували, що Ethereum може перейти на алгоритм консенсусу з підтвердженням частки, що зробить його набагато менш енергоємним. Однак команда розробників платформи працює над цим вже багато років, але поки що цей процес так і не реалізувався, що викликає обґрунтовані сумніви щодо цього досягнення.

Розробники Ethereum могли б зменшити викиди вуглецю та витрати, створивши системи на другому рівні, побудовані поверх існуючого блокчейну. Завдяки цим системам можна було б заощадити багато енергії, оскільки всі транзакції відбуваються поза ланцюжком, що означає остаточну відмову від енергоефективного механізму підтвердження роботи.

Наприклад, Lightning Network — це протокол, побудований на другому рівні блокчейну, і зараз він вважається платіжною системою Біткоїна. Він є масштабованим і екологічно чистим, оскільки не покладається на функцію консенсусу доказу роботи базового ланцюжка.

Наслідуючи приклад процесу Lightning Network, люди або організації, які хочуть торгувати NFT, можуть відкрити канал другого рівня, щоб практично здійснювати необмежену торгівлю, поки вони не будуть готові провести розрахунки за всіма транзакціями назад на базовому рівні блокчейну PoW, або першому рівні. Таким чином, замість того, щоб поглинати базовий блокчейн необмеженою кількістю транзакцій, в блокчейні буде відмічатися лише чистий результат, що заощадить величезну кількість транзакцій з великими обсягами даних, на завершення яких буде витрачатися багато енергії.

Ось деякі з інших способів, які можна вжити, щоб дозволити ринку NFT процвітати, не завдаючи значної шкоди навколишньому середовищу.

Як NFT впливають на навколишнє середовище?

Тим не менш, відновлювані джерела енергії ще не замінили всю існуючу інфраструктуру генерації електроенергії, і покладатися на них повністю було б нерозумно. Експерти з питань клімату та противники блокчейну і криптовалют стверджують, що енергія, яка надходить з відновлюваних джерел, все ще вкрай дефіцитна і цінна, і її можна було б використовувати для більш нагальних потреб, таких як опалення та освітлення.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *