Аірдроп — розподіл токенів проєкту серед учасників спільноти. Активи отримують ранні користувачі або ті, хто виконав поставлені розробниками завдання.
Такі роздачі практикує безліч команд. Незалежно від обраної моделі, вони переслідують цілком конкретні цілі: підвищення впізнаваності бренду і лояльності аудиторії, прискорення впровадження токенів, збір призначених для користувача даних або децентралізація управління проєктом.
Одержувачі "безкоштовних" токенів можуть утримувати їх протягом тривалого часу або продати незабаром після роздачі.
ForkLog розглянув найпомітніші аірдропи 2021 року. Ми з’ясували, які токени принесли своїм власникам найбільший прибуток, і розібралися, чи варто дотримуватися стратегії HODL після отримання роздачі.
- З моменту аірдропу до 1 січня 2022 року понад 40% розглянутих ForkLog токенів зросли в ціні. Найкращу динаміку показали Lido (LDO) і OpenDAO (SOS) — 148% і 150% відповідно. Однак другий запустили лише в грудні.
- Понад 80% розглянутих активів досягли цінових максимумів протягом першого місяця після розподілу. Надалі вони оцінювалися нижче.
- Тенденція до зниження ціни спостерігається, оскільки більшість учасників роздач не зацікавлена утримувати токени. Супутнім фактором також стала затяжна корекція ринку.
Не всі токени однаково корисні
Ми розглянули аірдропи низки проєктів, серед яких агрегатори ліквідності, DeFi-платформи, кросчейн-міст і служби доменних імен.
У разі, якщо розробники не ставлять жорстких цілей для участі в розподілі, усі роздачі тією чи іншою мірою є прибутковими. Користувачі отримують "безкоштовні" активи, які можна продати, — незалежно від обмінного курсу це принесе гроші.
Однак деякі вважають за краще утримувати токени в надії на зростання.
За такого підходу існує значний ризик "недоотримати" прибуток. З розглянутих 18 токенів тільки 8 виявилися прибутковими — ціна решти з моменту аірдропу значно знизилася.
Негативна динаміка більшості монет пояснюється тим, що токени зазвичай потрапляють у "слабкі руки". Безумовно, значущим фактором також стала корекція ринку.
1inch Network (1INCH)
Агрегатор ліквідності з децентралізованих бірж (DEX) 1inch випустив токен управління в грудні 2020 року. Тоді ж відбувся перший аірдроп 1INCH — активи розподілили між учасниками двох програм майнінгу ліквідності, а також гаманцями, які взаємодіяли з платформою до 24 грудня і відповідали одній з умов:
- мінімум одна угода до 15 вересня;
- операції на загальну суму не менше ніж $20;
- не менше ніж чотири угоди.
У лютому 2021 року проєкт провів додаткову роздачу токенів управління. Умови участі були тими самими, що й під час розподілу у грудні. Під час івенту 1inch Foundation відправив:
- 3,57 млн 1INCH — 1308 учасникам другої програми майнінгу ліквідності;
- 4,8 млн монет — 9094 користувачам Mooniswap;
- 375 000 токенів на смарт-гаманці Argent, Authereum, Gnosis і Polp;
- 310 000 1INCH — особам, які використовували лімітні ордери.
Агрегатор також розподілив 6 млн 1INCH серед трейдерів Uniswap, які ніколи не обмінювали токени на платформах 1inch і Mooniswap. Зі списку адрес, які беруть участь у роздачі, виключили торгових ботів.
Opium Protocol (OPIUM)
DeFi-платформа криптовалютних деривативів Opium Protocol запустила токен управління OPIUM і провела аірдроп у січні 2021 року. Активи розподілили серед користувачів, які хоча б раз здійснювали операцію на майданчику або надавали ліквідність у пул USDT Insurance.
Розмір виплат варіювався від 8 до 100 000 OPIUM.
Відмінною особливістю роздачі стала модель майнінгу ліквідності drOpium, яка заохочує прихильність проєкту. Що раніше користувач виведе токени, то меншу винагороду він отримає.
Наприклад, першому, хто вивів кошти, дісталося лише 40% початкової винагороди — решту монет розподілили між адресами, що залишилися в пулі.
Механізм покликаний заохотити користувачів, які довше утримують токени в сховищі. У теорії навіть ті, хто отримав мінімальну суму в 8 OPIUM, виведуть до 200 000 монет, якщо вийдуть останніми.
На момент написання токени OPIUM утримують 2747 холдерів. У листопаді торговий обсяг деривативами протоколу перевищив $31 млн, а в грудні показник уже сягнув $67,2 млн, згідно з opium.research.
LIDO (LDO)
Платформа для ліквідного стейкінгу Ethereum 2.0 провела аірдроп наприкінці січня 2021 року. Серед учасників, які взаємодіяли з проєктом до 28 грудня, розподілили 4 млн LDO.
У квітні 100 млн LDO (10% від сукупної емісії) викупив хедж-фонд Paradigm і його стратегічні партнери. Ці токени заблоковані протягом одного року. Локап зніматимуть поступово.
Mask Network (MASK)
Проєкт Mask Network, що пропонує браузерне розширення з функцією шифрування даних, провів аірдроп у лютому. Під час івенту користувачам роздали 1,86 млн токенів MASK.
Незадовго до цього Mask Network розподілив 1,06 млн MASK у рамках Initial Twitter Offering (ITO). Його учасники також отримали токени в першому раунді аірдропу.
Користувачі, які отримали винагороду, повинні були затребувати токени протягом 24 годин. Після закінчення цього терміну початкова сума зменшувалася на 20% щодня, поки не досягала 0.
Після ITO MASK торгувався вище за $40, проте до моменту аірдропу ціна впала до $12.
ZKSwap (ZKS)
У лютому DEX на базі технології ZK-Rollups ZKSwap розподілила 80 млн ZKS серед користувачів, які утримують токени в мережі першого рівня (біржі або автономні адреси гаманців), у мережі другого рівня ZKSwap і на контракті ZKSwap Proof-of-Staking.
Снапшот балансів зробили 25 лютого. На момент знімка ZKS торгувався вище $11, однак потім ціна різко впала. Надалі вона так і не повернулася до цих позначок.
Протягом року розробники анонсували кілька програм майнінгу ліквідності, в рамках яких розподілили понад 10 млн ZKS.
Pangolin (PNG)
Після запуску в лютому 2021 року DEX на базі блокчейна Avalanche Pangolin провела аірдроп токенів управління. Брати участь у роздачі PNG могли користувачі, які станом на 7 грудня 2020 року були власниками Uniswap (UNI) або SushiSwap (SUSHI).
Зажадати винагороду можна було протягом місяця після запуску платформи. Під час аірдропу розподілили 5% сукупної пропозиції PNG — токени, що залишилися, передали в програму майнінгу ліквідності.
Запуск проєкту викликав ажіотаж серед користувачів — аномальне навантаження на тлі початку роботи Pangolin навіть призвело до практично повної зупинки транзакцій у мережі Avalanche.
У перші кілька днів роздачі PNG торгувався вище за $16, проте потім ціна токена різко знизилася і, як у випадку з ZKS, більше не змогла досягти цих позначок.
ChainSwap (ASAP)
Міжмережевий міст ChainSwap запустив власний токен наприкінці квітня. Проект провів роздачу ASAP серед власників AntiMatter (MATTER) — на ці цілі виділили 1% від загальної пропозиції.
Під час аірдропу розподілили опціони на ASAP, які потім можна було обміняти на токени в мережі Binance Smart Chain. У роздачі також могли взяти участь постачальники ліквідності пулу MATTER/ETH і користувачі ChainSwap.
У липні хакери провели дві атаки на протокол і вивели майже $5 млн. Для ліквідації наслідків другого злому розробники вирішили випустити нову версію токена ASAP.
Ribbon Finance (RBN)
DeFi-протокол Ribbon Finance провів аірдроп токенів у травні, проте активи розблокували тільки в жовтні. Для роздачі виділили 3% від загальної пропозиції (30 млн RBN).
В івенті змогли взяти участь користувачі опціонних протоколів на базі Ethereum — AntiMatterHegic, Opyn, Charm і Primitive. Токени розподілили серед постачальників ліквідності та продавців опціонів.
Кожна адреса могла претендувати на 5772 RBN.
Після анлоку токенів у спільноті вибухнув скандал. Розробники налаштували розподіл таким чином, щоб "дрібніші вкладники" отримали від роздачі більшу вигоду.
Цим скористалася аналітик венчурної компанії Divergence Ventures Бріджет Гарріс. Зареєструвавши велику кількість гаманців, вона відправляла на адресу проєкту незначні перекази і в підсумку отримала понад $2,4 млн у RBN.
SuperRare (RARE)
NFT-маркетплейс SuperRare запустив токен управління в серпні та почав аірдроп. Для роздачі виділили 150 млн RARE або 15% від сукупної ринкової пропозиції. В івенті взяли участь ранні користувачі платформи.
Протягом доби після запуску RARE подорожчав на 900%. У листопаді слідом за лістингом на Binance ціна активу зросла на 176%, але не змогла наблизитися до максимуму.
dYdX (DYDX)
У вересні децентралізована біржа dYdX випустила токен управління і розподілила частину пропозиції серед користувачів, які скористалися платформою до 26 липня.
На ці цілі спрямували 75 млн DYDX (7,5% від сукупної емісії). Для участі в івенті необхідно було здійснити хоча б одну угоду на платформі. При виконанні певних цілей за обсягами торгів нагорода збільшувалася. До розподілу не допустили трейдерів зі США та деяких інших юрисдикцій.
Незабаром після запуску DYDX розробники виявили, що під час розгортання смарт-контракту "пулу безпечного стейкінгу" сталася помилка. Сервіс заблокували.
Songbird (SGB)
Наприкінці вересня експериментальна мережа проекту Flare Network — Songbird — провела аірдроп токенів SGB серед власників XRP. Снапшот мережі XRP Ledger було виконано з часовою міткою 12 грудня 2020 року.
Велика частина платформ, які підтримали аірдроп, не розподілила SGB серед користувачів вчасно, пославшись на інфраструктурні проблеми. Наприклад, Bitstamp провела роздачу тільки 8 грудня, а Binance тільки 21 грудня.
Проте деяким учасникам все ж вдалося отримати нагороду у вересні.
Роздача Songbird $SGB завершена! Ви можете перевірити, скільки ви отримали у своєму центрі активів. (Обов’язково прокрутіть вниз, щоб знайти його) @FlareNetworks
Торгівля SGB/$USDT та SGB/$XRP розпочнеться ТОМОРОКУ о 10:00 UTC. Сподіваємося, що ви так само раді, як і ми! pic.twitter.com/O6G1dKJtSf
— Bitrue (@BitrueOfficial) 26 вересня 2021 року
За кожен XRP на балансі учасники аірдропу отримали 0,1511 SGB.
Раніше Flare Network також провела попередній аірдроп нативних токенів SPARK (FLR). Учасники отримають активи, коли команда проєкту запустить основну мережу.
Axie Infinity (AXS)
Наприкінці вересня оператор блокчейн-гри Axie Infinity — Sky Mavis — провів аірдроп токенів AXS на суму понад $60 млн. Активи отримали ранні користувачі платформи. До останніх віднесли гравців, які приєдналися до проєкту раніше 26 жовтня 2020 року.
Одночасно з розподілом токенів у користувачів з’явилася можливість стейкінгу AXS. На момент написання вони направили в пули понад 20,5 млн AXS (~$2,8 млрд за поточним курсом).
Ethereum Name Service (ENS)
У листопаді система доменних імен Ethereum Name Service оголосила про перехід до децентралізованої моделі управління з делегатами від спільноти і токеном управління ENS.
На аірдроп виділили 25% сукупної пропозиції ENS. Токени отримали адреси, на які станом на 31 жовтня 2021 року було зареєстровано доменні імена .ETH.
Кількість отриманих токенів залежала від кількості днів володіння доменом. Водночас користувачі, які встановили ENS-ім’я як основну адресу (Primary ENS Name), отримали винагороду в подвійному обсязі.
ParaSwap (PSP)
У середині листопада DEX-агрегатор ParaSwap запустив токен управління PSP і провів аірдроп, під час якого розподілив 150 млн монет серед 20 000 гаманців. При цьому токени отримали тільки 0,015% від загальної кількості адрес, які брали участь.
Команда проекту поставила перед собою завдання сформувати спільноту. Під час розподілу перевагу віддавали залученості, відсіваючи користувачів крок за кроком:
- насамперед токени отримали адреси, які користувалися агрегатором на регулярній основі з моменту заснування у 2019 році;
- потім PSP роздали гаманцям, які мають історію транзакцій у ParaSwap, ончейн-активність з іншими проєктами/блокчейнами, а також ненульовий баланс. Тут же розробники виключали шлях вихідна адреса — ParaSwap — вихідна адреса ;
- в останню чергу активи отримали учасники свопів із проєктами-партнерами, які інтегрували ParaSwap.
Boba Network (BOBA)
Розробники рішення другого рівня для Ethereum Boba Network у листопаді провели аірдроп нативних токенів BOBA. Активи отримали власники OMG проєкту OMG Network.
Команда Enya, що стоїть за Boba Network, є одним з основних учасників OMG Foundation.
Снапшот балансів виконали 12 листопада. У роздачі взяли участь власники токенів у мережах Ethereum і Boba Network.
У листопаді обсяг заблокованих в екосистемі Boba Network коштів (TVL) перевищив $1,39 млрд. Досягнувши піку, показник почав стрімко знижуватися. До січня 2022 року TVL впав до $0,48 млрд.
DappRadar (RADAR)
У грудні аналітичний сервіс DappRadar запустив токен RADAR на блокчейні Ethereum і оголосив про початок аірдропу. Токени могли вимагати:
- користувачі, які мають акаунт на DappRadar з підключеним гаманцем, які взаємодіяли хоча б з одним dapp на Ethereum за останні шість місяців. Такі адреси отримали 8697 RADAR;
- будь-які користувачі, які взаємодіяли хоча б з одним dapp на Ethereum за останні шість місяців і не менше ніж з 10 додатками за весь "час життя" гаманця. Ці адреси отримали 5798 RADAR.
Снапшот мережі виконали 19 жовтня 2021 року. Затребувати винагороду необхідно до 14 березня 2022 року.
Terra Name Service (TNS)
Пов’язана з протоколом Terra служба доменних імен Terra Name Service представила токен TNS і провела аірдроп серед користувачів 24 грудня.
Протягом двох років команда розподілить серед користувачів 25% сукупної пропозиції токенів. Снапшот для першої роздачі виконали 17 грудня.
До участі допустили 10 198 адрес, кожна з яких здійснила щонайменше 15 транзакцій і витратила понад $16 на реєстрацію доменів. Залежно від обсягу операцій учасники отримали 538 TNS, 1077 TNS або 1940 TNS.
OpenDAO (SOS)
Того ж місяця проєкт OpenDAO провів аірдроп токенів SOS серед користувачів NFT-маркетплейса OpenSea. Брати участь у роздачі змогли всі адреси, які "здійснювали покупки на платформі в ETH".
Снапшот мережі Ethereum виконали 23 грудня 2021 року. Спочатку передбачалося, що зажадати токени можна до 30 червня. Однак згодом спільнота проєкту вирішила скоротити цей термін до 12 січня.
Розмір винагороди залежить від сукупного числа транзакцій та їхнього обсягу. Середня алокація однієї адреси склала 27 млн SOS.
Аірдроп викликав ажіотаж у співтоваристві, проте команда OpenSea наголосила, що не має стосунку до проєкту, і рекомендувала "вивчити контракт, перш ніж вимагати токени".
"Золоті" мавпи
Роздачі токенів влаштовують не тільки розробники DeFi-проєктів і оператори торгових платформ. У 2021 році цей тренд підхопив навіть сегмент невзаємозамінних токенів.
Наприкінці серпня компанія Yuga Labs, що стоїть за NFT-колекцією Bored Ape Yacht Club (BAYC), провела серед учасників свого розпродажу аірдроп "зілля мутацій", що дають змогу безкоштовно випустити новий предмет із зображенням видозміненої мавпи (Mutant Ape Yacht Club, MAYC).
Розподіл виявився вкрай вигідним для учасників. Під час івенту 28 серпня токени BYAC продавалися по 3 ETH. На момент написання середня ціна токенів MAYC перевищує $60 000 (понад 19 ETH за поточним курсом).
Приклад Yuga Labs наслідували розробники колекції Degenerate Ape Academy на блокчейні Solana. Власники цих NFT отримали токени Degenerate Trash Pandas. Ціна останніх може сягати кількох тисяч доларів.
Fair Launch: Nov 14th. Snapshot для власників Ape: 7 листопада. Деліст або NGMI. pic.twitter.com/J0pkNujKjf
— Degenerate Ape Academy 🎓 (@DegenApeAcademy) 1 листопада 2021 року
Висновки
Аірдропи за замовчуванням є дохідними. Виняток — ситуації, коли витрати на виконання умов участі в розподілі перевищують потенційну вигоду. Це цілком можливо, враховуючи транзакційні комісії в мережі Ethereum.
Прикладом таких ситуацій слугує аірдроп проєкту Instrumental Finance (STRM), який відбувся 14 грудня. Оскільки йдеться про токени стандарту ERC-20, у багатьох користувачів мережеві збори перевищили винагороду.
Airdrop is live 🤑🤑🤑🤑 Team give me 13,5 $STRM = 10$ but claim cost 40$ 😆😆😆😆 Nice start gays , and good bye 😎😎😎😎😎
— Adriano Stampony (@AdrianoStampony) 14 грудня 2021 року
Останнім часом розробники намагаються підвищити залученість учасників, впроваджуючи моделі майнінгу ліквідності, що заохочують HODL, і виключаючи "мисливців за нагородою".
Однак, як показують ринкові дані, у більшості випадків тим, хто не є активними користувачами цільового проєкту, вигідніше реалізувати активи протягом найкоротшого періоду після завершення роздачі. З розглянутих нами токенів 15 досягли цінового максимуму протягом першого місяця після розподілу — надалі їхня вартість була нижчою.
Ухвалюючи рішення щодо стратегії стосовно подібних активів, слід звертати увагу на дорожню карту, репутацію команди, інтерес венчурних інвесторів, а також практичну цінність самого продукту.