"Блок" — це файл, що містить 1 мегабайт (МБ) записів про транзакції Bitcoin (BTC) у блокчейні Bitcoin. "Майнери" змагаються за додавання наступного блоку, вирішуючи складну математичну задачу за допомогою спеціалізованого обладнання, створюючи випадковий 64-символьний результат, відомий як "хеш", завершуючи процес і блокуючи блок, щоб його не можна було змінити. Створюючи ці блоки, майнери отримують біткоїн.
Тож, як працює цикл зменшення біткоїна вдвічі? На початку створення криптовалюти майнерам платили 50 BTC за блок. Перших користувачів можна було заохотити до майнінгу мережі в такий спосіб, ще до того, як стало зрозуміло, наскільки це буде успішним. Швидкість, з якою створюються нові біткоїни, зменшується вдвічі на кожні 210 000 видобутих блоків — приблизно кожні чотири роки.
Згідно з історією дат халвінгу біткоїна, останні три халвінги відбулися у 2012, 2016 та 2020 роках. Перше зменшення курсу Біткоїна вдвічі, або розкол Біткоїна, відбулося у 2012 році, коли винагорода за видобуток одного блоку була зменшена з 50 до 25 BTC.
В результаті скорочення вдвічі у 2016 році стимули зменшилися до 12,5 BTC за кожен видобутий блок, а станом на 11 травня 2020 року кожен новий видобутий блок генерує лише 6,25 нових BTC. Очікується, що наступне зниження курсу біткоїна вдвічі відбудеться у квітні 2024 року, і система працюватиме приблизно до 2140 року, коли буде видобуто весь біткоїн.
У цьому посібнику ми пояснимо, чому відбувається халвінг біткоїна, як працює цикл халвінгу біткоїна і чому він важливий.
Чому відбувається халвінг біткоїна?
Половинення біткоїна відбувається як частина дизайну протоколу і є ключовим механізмом для контролю над постачанням нових біткоїнів, що надходять в обіг. Основними причинами зменшення курсу біткоїна вдвічі є
Дефіцит і контрольована пропозиція
Сатоші Накамото, людина або група людей, які винайшли біткоїн, хотіли створити цифрову валюту з обмеженою і контрольованою пропозицією. Зменшення винагороди за майнінг вдвічі зменшує швидкість, з якою генерується новий біткоїн. Через зростаючий з часом дефіцит біткоїна, він має цінну ціннісну пропозицію як дефляційний актив.
Контроль над інфляцією
Зменшення курсу біткоїна вдвічі сприяє обмеженню надмірної інфляції в екосистемі біткоїна. Швидкість, з якою нові біткоїни потрапляють на ринок, зменшується за рахунок зниження винагороди за блок. Цей обмежений процес емісії має на меті зберегти стабільність і цінність монети в довгостроковій перспективі.
Ринкові сили та економіка
Зниження ціни вдвічі має економічні наслідки як для майнерів біткоїна, так і для ринку в цілому. Майнери повинні змінювати свої операції, щоб бути прибутковими при меншій винагороді за блок, що збільшує конкуренцію і відштовхує менш продуктивних майнерів. Це, в свою чергу, може вплинути на загальну безпеку і децентралізацію мережі
Вплив на ціну
У минулому зростання цін на біткоїн часто пов’язували з подіями, пов’язаними з халвінгом. Позитивні ринкові настрої та ймовірне підвищення ціни були результатом очікування зменшення пропозиції та зростання попиту. Однак важливо пам’ятати, що минулі показники не гарантують майбутніх результатів, і що на ціну біткоїна впливають інші фактори, окрім подій, пов’язаних з хевінгуванням.
Чому важливо, щоб біткоїн впав удвічі?
Зазвичай після халвінгу спостерігається зростання волатильності біткоїна. Пропозиція доступного біткоїна зменшується, що підвищує вартість біткоїна, який ще не видобуто, і робить його більш привабливим активом для інвесторів.
Є й інші елементи, які слід враховувати при аналізі буму біткоїна після його падіння вдвічі:
- Більше висвітлення криптовалют і біткойна в пресі.
- Захоплення анонімністю цифрового активу.
- Поступове збільшення кількості випадків використання валюти в реальному світі.
Однак, якщо ви вірите в цінність історії, минулі падіння біткоїна вдвічі були довгостроковими "бичачими" факторами для ціни криптовалюти. З іншого боку, наступне зменшення вдвічі майже напевно вплине на екосистему BTC різними способами. Перш за все, оскільки економічна вигода від майнінгу стає менш привабливою, а для менш ефективних майнерів — збитковою, кількість майнерів біткоїна, за прогнозами, зменшиться.
Історія та дати падіння біткоїна вдвічі
28 листопада 2012 року, коли ціна BTC становила близько $12, відбулося перше падіння вдвічі; через рік ціна біткоїна зросла майже до $1,000. Друге падіння відбулося 9 липня 2016 року, і тоді ціна біткоїна впала до $670, але до липня 2017 року зросла до $2 550. У грудні 2017 року біткойн також досяг попереднього історичного максимуму — близько $19 700. Під час останнього падіння вдвічі в травні 2020 року ціна біткоїна становила $8 787, а до листопада 2021 року вона зросла до свого історичного максимуму — майже $69 000.
Регулярне зниження курсу біткоїна вдвічі символізує його дефляційні характеристики. З моменту створення біткоїна це був один з головних аргументів на його користь. Оскільки це децентралізована криптовалюта, уряди чи центральні банки не можуть надрукувати більше біткоїнів, а загальна пропозиція є фіксованою.
Наслідки події, пов’язаної з падінням курсу біткоїна вдвічі
З точки зору ширших наслідків халвінгу, нижча винагорода за видобуток біткоїна зменшить кількість грошей, які майнери можуть заробити, додаючи нові транзакції до блокчейну. Винагорода майнерів визначає потік нових біткоїнів в обіг
Як наслідок, скорочення цих виплат вдвічі зменшує приплив нових біткоїнів, в результаті чого в гру вступає економіка попиту і пропозиції. Коли пропозиція падає, попит коливається і ціна змінюється.
Рівень інфляції біткоїна також знижується завдяки зменшенню вдвічі. У криптовалюті інфляція пов’язана з появою нових монет в обігу. Однак біткоїн розроблений як дефляційний, і халвінг відіграє вирішальну роль у його розробці.
Рівень інфляції біткоїна становив 50% у 2011 році, впав до 12% після його подвоєння у 2012 році і до 4-5% у 2016 році. Зараз рівень інфляції біткоїна становить 1,74%. Простіше кажучи, після кожного халвінгу вартість біткоїна зростає. Історично кожне зменшення вдвічі призводило до "бичачого" зростання біткоїна. Ціна зростає, оскільки пропозиція зменшується, що призводить до зростання попиту. Однак ця тенденція до зростання, як правило, не є миттєвою.
Через високу вартість електроенергії, яка використовується для живлення комп’ютерів, що розв’язують математичні головоломки, ціна BTC має значно зрости, щоб майнери отримували вдвічі менше монет. Майнери не зможуть залишатися конкурентоспроможними, якщо ціна не зростатиме паралельно зі зменшенням винагороди.
Майнери повинні бути максимально ефективними, тому буде затребувана нова технологія, яка може генерувати більше хешів в секунду, споживаючи при цьому менше енергії і знижуючи накладні витрати.
Крім того, в міру того, як країни долучатимуться до біткоїна, їхня економіка може впливати на ціну. Що ще важливіше, ціна біткоїна, ймовірно, зросте завдяки підвищеній популярності, яку він зараз отримує. Обсяг транзакцій буде тільки зростати, оскільки все більше магазинів, малих підприємств та установ почнуть використовувати біткоїн.
Що станеться, якщо значна кількість майнерів раптово припинить видобуток біткоїна?
Наслідки раптової відмови значної кількості майнерів від видобутку біткоїна безпосередньо вплинуть на хешрейт та деякі інші аспекти мережі біткоїна. Хешрейт відображає обчислювальну потужність, яка використовується для майнінгу біткоїна. Якщо багато майнерів припинять видобуток, загальна швидкість хешування мережі знизиться, час формування блоків збільшиться, а безпека мережі також погіршиться.
Например, если многие майнеры решат уйти одновременно, то в сети на какое-то время может возникнуть "узкое место", поскольку пользователи перейдут на более быстрые цепочки, что облегчит мошенникам захват части сети.
Однако исторические данные свидетельствуют о том, что события, связанные с халвингом, не вызывают такой реакции. Когда в 2012 году произошел первый халвинг, хэшрейт биткоина упал с декабря 2012 года до середины февраля 2013 года. После этого и хэшрейт, и доходность майнинга выросли. Это означает, что, когда пыль уляжется, халвинг будет выгоден и майнерам, и сети в целом.
Аналогичный сценарий произошел и во время второго халвинга биткойна, однако положительный эффект проявился позднее. Хешрейт продолжал стабильно расти, но рентабельность майнинга восстановилась лишь спустя почти год после окончания тайминга. Если подобная картина сохранится и в следующий раз, то рентабельность майнинга может снизиться в долгосрочной перспективе.
Когда произойдет следующее снижение курса биткойна в два раза?
Почти 89% из 21 млн. биткойнов, которые когда-либо могли существовать, уже добыты и находятся в обращении — более 19 млн. BTC. Ежедневно добывается около 900 новых биткойнов, которые пополняют цифровой запас.
У міру того, як триває процес халвінгу біткоїна, темпи видобутку нових біткоїнів поступово знижуватимуться, поки не буде видобуто всі 21 мільйон BTC, при цьому очікується, що остаточна частина біткоїна буде видобута до 2140 року.
Хоча точна дата наступного халвінгу невідома, він відбудеться після видобутку 840 000-го блоку з моменту останнього халвінгу. Оскільки нові біткоїни видобуваються приблизно кожні 10 хвилин, наступне зменшення вдвічі, за прогнозами, відбудеться приблизно в квітні 2024 року, що призведе до зниження винагороди за видобуток кожного блоку до 3,125 BTC.
Оскільки винагорода за видобуток знижується, майнерам доведеться пристосовуватися до мінливої динаміки середовища майнінгу біткоїнів, оскільки вони стикаються з більшою конкуренцією за меншу винагороду.