Posted inІнвестиції і фінанси

Гаманці Ethereum: Посібник для початківців щодо зберігання ETH

Гаманці Ethereum: Посібник для початківців щодо зберігання ETH

Гаманець Ethereum — це програмне або апаратне забезпечення, яке дозволяє користувачам взаємодіяти з блокчейном Ethereum. Гаманці дозволяють користувачам керувати своїми обліковими записами в мережі Ethereum. Акаунт Ethereum — це тип облікового запису, який може відправляти транзакції і відстежувати свій баланс, з такою кількістю адрес Ethereum, скільки він хоче, щоб відправляти і отримувати кошти, створювати смарт-контракти, взаємодіяти з децентралізованими додатками і багато іншого.

Адреса Ethereum — це публічний рядок букв і цифр, що починається з "0x". Баланс кожної адреси Ethereum можна побачити в блокчейні, хоча невідомо, хто контролює яку адресу, оскільки адреса в мережі представляється через рядок цифр і букв. Гаманці — це програмне або апаратне забезпечення, яке дозволяє користувачам контролювати стільки адрес, скільки необхідно.

Гаманці Ethereum контролюються за допомогою приватного ключа, або "пароля", який дозволяє користувачам переміщати кошти всередині гаманця. Ці приватні ключі повинен знати лише творець гаманця, оскільки будь-хто, хто їх знає, може отримати доступ до його коштів.

Існує кілька типів гаманців Ethereum на вибір, включаючи ті, які зберігаються на вашому комп’ютері або мобільному пристрої, і ті, які зберігаються в автономному режимі на аркуші паперу, титані або апаратному забезпеченні.

Тут ви знайдете все, що вам потрібно знати про те, як вибрати гаманець Ethereum і дізнатися про найкращий спосіб зберігання Ethereum.

Розуміння гаманців Ethereum

Гаманці Ethereum бувають різних форм і розмірів, але не всі вони мають однакові функції. Деякі гаманці дозволяють користувачам лише пересилати Ефір (ETH) між адресами, в той час як інші мають більше функцій і навіть дозволяють створювати смарт-контракти — самодостатні угоди, написані в коді.

Налаштування гаманця Ethereum часто включає в себе завантаження або запис приватного ключа або ключової фрази. Закриті ключі дозволяють користувачам надсилати або витрачати криптовалюту, а seed-фраза дає доступ до гаманця і всіх закритих ключів у ньому. Закриті ключі або ключові фрази мають вирішальне значення для захисту коштів, а криптогаманець виступає в ролі менеджера паролів для криптовалютних авуарів користувачів. Поки користувачі знають свій головний пароль (ключову фразу), вони можуть отримати доступ до своїх криптовалютних коштів.

Зберігання приватних ключів за допомогою сторонніх програм, таких як додатки, може здатися простою альтернативою, але зловмисники можуть отримати доступ до цих сервісів, якщо пристрій користувача скомпрометовано, оскільки доступ до ключів означає доступ до коштів.

Існує два основних типи облікових записів Ethereum: зовнішні облікові записи (EOA) і контрактні облікові записи. Зовнішні акаунти складаються з публічних і приватних криптографічних пар ключів. Публічні та приватні ключі запобігають підробці, доводячи, що відправник дійсно підписав транзакцію. Оскільки користувачі використовують свої приватні ключі для підписання транзакцій, це дає їм контроль над коштами на їхніх рахунках.

Користувачі мають лише приватні ключі (і ніколи не володіють криптовалютою), тому кошти завжди знаходяться в реєстрі Ethereum. Реєстр Ethereum — це система обліку, яка анонімно відстежує ідентифікаційні дані користувачів, баланси ETH і записи всіх дійсних транзакцій між учасниками мережі.

У контрактних облікових записах в мережі розгортається смарт-контракт. Кожен смарт-контракт має унікальну адресу Ethereum, яка контролюється кодом.

Зовнішні рахунки проти контрактних рахунків

Незважаючи на вищезазначені відмінності, обидва типи облікових записів Ethereum мають чотири спільні характеристики: nonce, баланс, codeHash і storageRoot, які перераховані нижче:

  • Nonce: Для акаунтів, що належать зовнішнім власникам, це число відображає кількість транзакцій, відправлених з адреси акаунта. Для контрактного акаунта nonce — це кількість контрактів, створених акаунтом.
  • Баланс: Ця ETH-адреса володіє певною кількістю Wei (одиниця деномінації ETH), 1e+18 Wei (експоненціальний запис) за один ETH. 1e+18 Wei означає, що 1 ETH еквівалентний 1×1018 Wei.
  • codeHash: Цей хеш являє собою код облікового запису на віртуальній машині Ethereum (EVM). Власний віртуальний комп’ютер Ethereum, відомий як EVM, є частиною протоколу, яка фактично виконує обробку транзакцій. Поле codeHash для EOA — це хеш порожнього тексту. Для контрактних рахунків код хешується і зберігається як codeHash.
  • storageRoot: Цей хеш є кореневим вузлом дерева Merkle Patricia (дерева хешів). Це дерево, яке за замовчуванням порожнє, кодує хеш вмісту сховища акаунта ETH.

Чотири компоненти облікових записів Ethereum

Повні та легкі вузли

Подібно до біткоін-гаманців, гаманці Ethereum можна назвати клієнтами або легкими вузлами, або повними вузлами, причому останні вимагають від користувача завантажити весь блокчейн на свій пристрій, а перші є невеликим додатком. Запуск повної ноди дозволяє користувачам перевіряти транзакції в мережі замість того, щоб отримувати дані про те, що відбувається в блокчейні, від інших, але споживає більше обчислювальних ресурсів, таких як простір для зберігання даних і оперативна пам’ять, через розмір блокчейну.

Повні вузли дозволяють мережі залишатися децентралізованою і можуть бути запущені через кілька основних клієнтів Ethereum, інакше відомих як програмне забезпечення, яке дозволяє вузлам запускати блокчейн Ethereum.

Повні ноди часто використовуються більш досвідченими користувачами Ethereum, які більш віддані мережі. Для менш досвідчених користувачів може бути більш доцільним використання лайт-вузла, який не вимагає від них виділення значних обчислювальних ресурсів.

Легкі вузли займають менше місця і можуть бути легко запущені на пристроях з меншою обчислювальною потужністю, таких як смартфони. Оскільки легкі вузли не зберігають повну копію блокчейну, їм потрібні повні вузли, щоб отримувати цю інформацію і перевіряти весь стан системи в заголовках блоків. Заголовки блоків — це секції видобутих блоків у блокчейні, які містять інформацію про сам блок. Це з’єднання відбувається безперешкодно у фоновому режимі, що значно покращує користувацький досвід.

Гарячі та холодні гаманці

У криптовалютному секторі існує два основних типи гаманців: гарячі та холодні. Гарячі гаманці — це ті, що зберігаються на пристроях, підключених до інтернету, таких як стаціонарний ПК або Mac і мобільний пристрій.

Холодні гаманці, з іншого боку, зберігають приватні ключі користувача в режимі офлайн. Перебування в автономному режимі усуває кілька точок атаки, якими могли б скористатися хакери, наприклад, заразити пристрої інших людей шкідливим програмним забезпеченням, щоб отримати доступ до їхніх ключів. Шкідливе програмне забезпечення — це програмне забезпечення, призначене для пошкодження або отримання несанкціонованого доступу.

Гарячі гаманці часто більш зручні у використанні і дозволяють користувачам отримувати доступ до своїх коштів у будь-який час і з будь-якого місця. З іншого боку, холодні гаманці, як правило, менш інтуїтивно зрозумілі і можуть дещо ускладнювати переміщення коштів.

Гарячі гаманці проти холодних гаманців

З міркувань безпеки користувачі повинні зберігати більшу частину своєї криптовалюти в автономному режимі в холодних гаманцях, а в гарячих гаманцях переміщати тільки те, що їм потрібно для виконання короткострокових зобов’язань.

Процес зберігання більшої частини криптовалюти в автономному режимі в холодних гаманцях може бути схожим на той, що вже є звичним для фіатних валют. Банківські рахунки і банківські сейфи безпечніші, і люди покладаються на них для зберігання своїх заощаджень (так само, як і на холодні гаманці). І так само, як і у випадку з розрахунковими рахунками, криптовалюту, яку люди використовують для щоденних транзакцій, слід зберігати в "гарячих" гаманцях.

Типи гаманців Ethereum

Дехто використовує криптовалютні біржі та інші сервіси, включаючи ринки та послуги кредитування, які пропонуються гаманцями для зберігання своїх авуарів Ethereum. Це так звані кастодіальні гаманці, тобто гаманці, які зберігають приватні ключі користувачів для них. Це компромісний варіант, оскільки сервіс контролює приватні ключі до гаманця і дозволяє користувачеві отримати доступ до його коштів, замість того, щоб користувач контролював кошти безпосередньо.

Зберігання коштів у третьої сторони через кастодіальні гаманці підвищує ризик контрагента — ризик невиконання зобов’язань іншою стороною. Наприклад, сервіс, що зберігає приватні ключі, може бути зламаний або стати шахрайським.

Щоб повною мірою скористатися перевагами децентралізованих додатків (DApps), побудованих на Ethereum, користувачам потрібен доступ до власних приватних ключів. Децентралізовані додатки — це цифрові додатки, які працюють на блокчейні.

Різні гаманці можуть бути корисними для різних типів користувачів. Більшість гаманців дозволяють користувачам лише надсилати та отримувати Ethereum або токени, створені в мережі за стандартом ERC-20. Стандарт токенів ERC-20 визначає перелік правил випуску токенів в мережі Ethereum. Однак не всі гаманці Ethereum мають однакові функції.

Деякі гаманці Ethereum можна прив’язати до кредитної або дебетової картки, щоб користувачі могли купувати криптовалюту безпосередньо на свій гаманець. Інші функції включають в себе можливість тримати невзаємозамінні токени (NFT), які є криптографічними активами в блокчейні з унікальними ідентифікаційними даними. В той час як Ефір, наприклад, є взаємозамінним, оскільки 1 ETH завжди буде коштувати 1 ETH, не існує двох однакових NFT.

З гаманцями Ethereum також можна використовувати DApps, тобто цифрові програми на блокчейні. На Ethereum та інших блокчейнах побудовані платформи соціальних мереж, ігри, маркетплейси та платформи фінансових послуг. Гаманці Ethereum з вбудованими браузерами, сумісними з DApps, дозволяють користувачам отримувати до них прямий доступ.

Гаманці Ethereum також спрощують купівлю криптовалюти напряму, дозволяючи користувачам підключати свої банківські рахунки. Перекази через банківські рахунки часто стягують меншу комісію і спрощують купівлю та продаж криптовалюти завдяки регулярним платежам.

Для посилення безпеки гаманці Ethereum можуть дозволяти користувачам обирати адреси для переказу коштів. Якщо хтось спробує переказати кошти на адресу, якої немає в списку, транзакція буде заблокована. Акаунти Ethereum можуть також пропонувати акаунти з мультипідписом (multisig), які вимагають більше одного підпису для переказу коштів. Рахунки з мультипідписом поширені на декількох блокчейн-платформах і навіть у традиційній фінансовій системі.

Деякі гаманці мають кілька описаних вище функцій, а інші — лише одну. Більш просунуті гаманці навіть дозволяють користувачам тримати токени Ethereum, ERC-20 та інші криптовалюти, щоб досліджувати децентралізовані додатки в різних мережах.

Варто зазначити, що вам не обов’язково обирати один з усіх доступних гаманців Ethereum. Закриті ключі дають вам доступ до вашого гаманця, який можна отримати одночасно через мобільні телефони, настільні комп’ютери, браузери або в друкованому вигляді, як паперові гаманці.

Інтерфейс, який використовується для підключення до блокчейну Ethereum, змінюється, але адреси, транзакції та інші дані залишаються незмінними, подібно до того, як різні браузери можуть використовуватися для доступу до одного і того ж веб-сайту. Обмеження вашого ризику шляхом використання лише одного типу гаманця може бути кращим способом забезпечити безпеку ваших коштів.

Мобільні гаманці

Мобільні гаманці — це легкі вузли, які не вимагають від користувачів завантажувати весь блокчейн. Мобільні гаманці — це додатки, які можна встановити на мобільні пристрої так само легко, як будь-який інший додаток з App Store або Google Play, і використовувати для доступу до своїх коштів за допомогою мобільного зв’язку.

Вони покладаються на майнерів, які передають точну інформацію про поточний стан мережі. Одним з недоліків мобільного гаманця є те, що його легко зламати, і якщо ваш мобільний пристрій загубиться, ви можете втратити доступ до своїх коштів в Ethereum. Однак наявність резервних копій може вберегти вас від будь-яких втрат, пов’язаних зі зломом або ненавмисною втратою ключів.

Більшість популярних мобільних гаманців підтримують токени Ethereum і ERC-20 і мають вбудовані браузери, готові до взаємодії з децентралізованими додатками і сектором децентралізованих фінансів (DeFi), побудованим на основі децентралізованих додатків, що пропонують фінансові послуги.

Десктопні гаманці

Десктопні гаманці працюють на операційних системах (ОС), таких як macOS, Microsoft Windows або Linux OS. Десктопні гаманці ідеально підходять для тих, хто вважає за краще керувати своїми фінансами на робочому столі. Оскільки більшість десктопних гаманців зберігають ключі локально, користувачам потрібно використовувати комп’ютер для доступу до своїх гаманців Ethereum.

Користувачі можуть використовувати лайт-клієнт або завантажити повний клієнт з усім блокчейном Ethereum з такими гаманцями. Завантаження повного клієнта вважається кращою альтернативою, оскільки це позбавляє майнерів необхідності надавати їм точні дані. Замість цього вони самі перевіряють транзакції, що підвищує безпеку.

Подібно до мобільних гаманців, десктопні гаманці не тільки дозволяють користувачам відправляти і отримувати Ethereum, але й надають ряд додаткових функцій, які дозволяють користувачам створювати смарт-контракти або запускати повноцінний вузол, фактично надаючи користувачам більше функціональних можливостей в рамках своїх гаманців.

Оскільки десктопні гаманці підключені до інтернету, вони вважаються гарячими гаманцями. Закриті ключі до цих гаманців зберігаються на комп’ютерах користувачів, а не на зовнішніх серверах, що робить їх вразливими до злому.

Веб-інтерфейси

Гаманці з веб-інтерфейсом є популярною альтернативою як мобільним, так і десктопним гаманцям і, по суті, являють собою веб-сайти, які дозволяють користувачам взаємодіяти з блокчейном Ethereum після підключення своїх гаманців до інтерфейсів.

Веб-гаманці дозволяють користувачам використовувати веб-браузер для доступу до своїх рахунків. Ці гаманці використовують переваги хмарних сховищ і доступні з будь-якої точки світу. Хмарні сховища використовують величезні комп’ютерні сервери, розміщені в центрах обробки даних, які фізично зберігають дані і роблять їх доступними для клієнтів через Інтернет. Збережені дані можуть бути доставлені на вимогу з необхідним обсягом і вартістю, що усуває необхідність купувати обладнання для зберігання даних і керувати ним.

Безпосереднє використання гаманців з веб-інтерфейсом може бути ризикованим, оскільки користувачі повинні довіряти веб-сайту свої приватні ключі. Хоча деякі веб-інтерфейси вважаються надійними, користувачі все одно можуть бути вразливими до низки атак, не пов’язаних із самими гаманцями.

Ці атаки включають фішингові схеми, за допомогою яких хакери можуть отримати доступ до веб-сайту, що видає себе за легітимний веб-інтерфейс. Аналогічно, можуть відбуватися атаки на систему доменних імен (DNS), коли інтернет-активність користувачів перенаправляється на зловмисний сервер, який використовує зібрані дані, такі як облікові дані для входу в систему, для доступу до їхньої інформації.

Розширення для браузерів

Розширення для браузерів використовуються в десктопних браузерах для взаємодії з децентралізованими додатками і можуть зберігати як токени ETH, так і ERC-20, підтримуючи при цьому майже нескінченну кількість адрес. Для більш просунутих користувачів браузерні гаманці також корисні тим, що їх можна використовувати для взаємодії з іншими блокчейнами.

Розширення для браузерів вважаються безпечнішою альтернативою веб-інтерфейсам, оскільки вони зберігають приватні ключі користувачів у їхніх браузерах у зашифрованому вигляді. Щоб отримати доступ до своїх гаманців, користувачі повинні захистити їх паролем, що підвищує рівень безпеки.

Як і у випадку з мобільними гаманцями, встановлення розширень для браузерів є простим і відбувається так само, як і встановлення будь-яких інших розширень для браузерів. Деякі браузери вже мають вбудовані гаманці Ethereum, які ще більше спрощують взаємодію з DApps.

Апаратні гаманці

Апаратні гаманці — це апаратне забезпечення, яке зберігає приватні ключі користувачів в автономному режимі і є, по суті, холодними гаманцями. Апаратні гаманці мають бути підключені до комп’ютера для переміщення коштів і захищені паролем або PIN-кодом.

Щоб отримати доступ до коштів, зловмисник повинен мати фізичний доступ до пристрою і знати пароль, що захищає кошти. Однак, апаратні гаманці можуть бути дорогими для користувачів з невеликими сумами коштів, які потрібно зберігати.

Важливо ніколи не купувати вживаний апаратний гаманець і не купувати його у сторонніх постачальників. Після першого використання ці гаманці можуть бути скомпрометовані, щоб обдурити користувачів і змусити їх повірити, що вони надсилають кошти на гаманець, який контролюють лише вони, тоді як початковий власник апаратного гаманця може вже мати до нього доступ.

Паперові гаманці

Паперові гаманці є більш простим типом холодних гаманців і полягають у тому, що приватні ключі, які контролюють кошти, роздруковуються на аркуші паперу і зберігаються на ньому. Щоб отримати доступ до коштів, зловмисникам потрібен доступ до цього аркуша паперу. Основною перевагою цього типу гаманців є їхня доступність, оскільки все, що потрібно, — це ручка і аркуш паперу.

Через крихкість матеріалу, на якому вони надруковані, ці гаманці можуть бути непридатними для тривалого зберігання, оскільки були випадки, коли папір знищувався або помилково викидався. Альтернативою є більш дорогі титанові пластини, які завдяки матеріалу, з якого вони виготовлені, можуть протистояти навіть стихійним лихам.

Поповнення гаманця ETH

Після вибору гаманця Ethereum для використання і вивчення мережі, необхідно поповнити його коштами. Для взаємодії з децентралізованими додатками на Ethereum користувачам знадобиться Ефір, нативна криптовалюта мережі, яка використовується для оплати транзакцій.

Ефір можна купити на централізованих біржах і вивести на гаманець користувача. Для цього необхідно надіслати кошти на публічну адресу гаманця, яку можна розглядати як еквівалент міжнародного номера банківського рахунку (IBAN), що використовується в традиційній фінансовій системі.

Кожна транзакція в Ethereum тягне за собою комісію, яка сплачується валідаторам мережі, які допомагають підтримувати її цілісність. Розмір комісії може змінюватися в залежності від попиту на блокчейн-простір. Блок-простір — це кількість місця, доступного в кожному блоці даних, доданому в мережу. Програмні гаманці надають оцінку комісій, щоб допомогти користувачам уникнути переплат, оцінюючи комісію за транзакції в мережі відповідно до останнього попиту на блокчейн-простір.

Варто зазначити, що EOA спілкуються між собою та зі смарт-контрактами за допомогою повідомлень. Термін "транзакція" означає підписаний пакет даних, який зберігає повідомлення, що може надсилатися між акаунтами. Ці повідомлення "загорнуті" в транзакції, що фінансуються за допомогою Ефіру.

Контракти також можуть надсилати повідомлення іншим контрактам. Для цього спочатку повинна відбутися транзакція, яка створює новий контракт, щоб контракт міг бути запущений.

Як зберегти свій ETH в безпеці

Користувачі часто не турбуються про те, наскільки безпечно їхні кошти зберігаються на банківському рахунку, а також про те, що третя особа може отримати доступ до їхнього банківського рахунку і зняти з нього кошти без дозволу.

Коли мова йде про гаманці Ethereum та інші криптовалютні гаманці в цілому, вищезгадані сценарії є можливими, і їх уникнення має фундаментальне значення для захисту коштів. Спільнота Ethereum рекомендує користувачам потрійно перевіряти все, щоб переконатися, що вони завжди відправляють кошти на правильну адресу, завжди взаємодіють з тими додатками, з якими мають намір, і записують приватний ключ належним чином.

Додавання в закладки вашого веб-гаманця і веб-сайтів будь-яких децентралізованих додатків, які ви регулярно використовуєте, також є відомою найкращою практикою, яка допомагає уникнути фішингових схем. Деякі гаманці-розширення для браузерів мають список відомих фішингових схем і автоматично блокують небажані веб-сайти, щоб захистити користувачів.

При роботі з протоколами DeFi завжди важливо з’ясувати, чи є сервіс легітимним і пройшов аудит, щоб переконатися, що експерти з безпеки перевірили його код. Щоб дізнатися це, просто знайдіть в Інтернеті назву сервісу і слово "аудит" або "перевірка".

Нарешті, майте на увазі, що якщо це виглядає занадто добре, щоб бути правдою, то, ймовірно, так воно і є. Шахраї часто використовують перевірені акаунти в соціальних мережах для просування фальшивих роздач та інших схем, щоб обманом змусити користувачів відправити їм Ethereum. Уникнути таких схем можна, просто ігноруючи те, що виглядає занадто добре, щоб бути правдою, і проводячи власне дослідження нових проектів.

Чи варто зберігати ETH на Coinbase або Binance?

Coinbase дозволяє купувати токени Ethereum напряму, що спрощує купівлю та зберігання ETH в одному місці. Токени Ефіру можна купити так само, як і акції: за допомогою ринкового або лімітного ордеру. Однак, перш ніж ETH можна буде викупити, шард-ланцюги повинні бути повністю розроблені. Це означає, що ваш ETH буде зарезервований до кінця першої фази ETH 2.0.

З іншого боку, Binance токенізує Binance Ethereum (BETH) для користувачів, представляючи ваш стейк ETH у співвідношенні 1:1. Це дозволяє вам продовжувати торгувати і виводити заблоковані активи.

Незалежно від того, де ви зберігаєте ETH, вартість вашої монети зростатиме або падатиме відповідно до ринкових цін на більшості стейкінгових платформ.

Чи є гарною ідеєю тримати Ethereum?

Якщо ви хочете диверсифікувати свій портфель, використовуючи активи, відмінні від біткоїна, ви можете звернути увагу на Ефір. Однак, оскільки крипторинок є дуже волатильним і нерегульованим, ви повинні інвестувати з обережністю.

Тому інвестування в Ефіріум є мудрим рішенням лише в тому випадку, якщо ви можете інвестувати обережно, використовувати суворі заходи управління ризиками і торгувати для отримання короткострокових прибутків. Якщо ви довгостроковий інвестор, ви можете тримати ETH від шести місяців до року і більше, щоб отримати вигоду від зростання вартості ETH з часом. Однак пам’ятайте, що на волатильному ринку немає нічого неминучого, і не варто інвестувати більше, ніж ви можете дозволити собі втратити.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *