Криптовалюти, такі як Bitcoin (BTC) та Ethereum (ETH), працюють на основі децентралізованого програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом, яке називається блокчейн. Форк — це зміна базового протоколу блокчейну. Форк блокчейну є важливим оновленням мережі і може представляти собою як радикальну, так і незначну зміну, і може бути ініційований розробниками або членами спільноти.
Він вимагає від операторів вузлів — машин, підключених до блокчейну, які допомагають перевіряти транзакції в ньому — перейти на останню версію протоколу. Кожен вузол має копію блокчейну і гарантує, що нові транзакції не суперечать його історії.
Хардфорк — це радикальне оновлення, яке може зробити попередні транзакції і блоки дійсними або недійсними, і вимагає від усіх валідаторів в мережі перейти на новішу версію. Він не сумісний з попередніми версіями. М’який форк — це оновлення програмного забезпечення, яке є сумісним зі старою версією, і валідатори в старій версії ланцюжка сприймають нову версію як дійсну.
По суті, хардфорк найчастіше призводить до остаточного розриву ланцюжка, оскільки стара версія більше не сумісна з новою. Власники токенів у старому ланцюжку отримують токени і в новому, оскільки вони мають однакову історію. Хардфорк може статися з різних причин.
Розуміння хардфорків
Щоб зрозуміти, що таке хардфорк, необхідно спочатку розібратися в технології блокчейн. Блокчейн — це, по суті, ланцюжок з блоків даних, які працюють як цифрова книга, в якій кожен новий блок є дійсним тільки після того, як попередній підтверджений мережевими валідаторами. Дані в блокчейні можна відстежити аж до першої транзакції в мережі. Ось чому ми все ще можемо побачити перший блок у блокчейні Біткоїна.
Хардфорк — це, по суті, постійне відхилення від останньої версії блокчейну, що призводить до поділу блокчейну, оскільки деякі вузли більше не відповідають консенсусу, і дві різні версії мережі працюють окремо.
По суті, це означає, що в блокчейні створюється розгалуження, де один шлях продовжує слідувати поточному набору правил, а другий — новому набору правил. Хардфорк не сумісний зі зворотною сумісністю, тому стара версія більше не сприймає нову як дійсну.
Хардфорки часто вважаються небезпечними через розщеплення ланцюжка, яке часто відбувається. Якщо відбувається розкол між майнерами, які забезпечують безпеку мережі, і вузлами, які допомагають підтверджувати транзакції, сама мережа стає менш захищеною і більш вразливою до атак.
Поширеним способом зловмисних дій проти блокчейну є атака 51%, коли змові майнерів вдається заволодіти понад 51% обчислювальних потужностей, які забезпечують безпеку мережі, і використати їх для зміни історії блокчейну. Деякі мережі, створені в результаті хардфорків, насправді зазнали численних атак 51%, коли зловмисники двічі витрачали одні й ті ж кошти. Під час цих атак зловмисники використовують свої переважаючі обчислювальні потужності в мережі для реорганізації блоків, що дозволяє їм витрачати кошти вдвічі більше.
Ще одна вразливість, яка можлива при хардфорку — це повторні атаки. Атаки повтору відбуваються, коли зловмисник перехоплює транзакцію в розгалуженій мережі і повторює ці дані в іншому ланцюжку. Хардфорки без захисту від повторних атак вважають обидві транзакції дійсними, а це означає, що хтось може переміщати кошти інших користувачів, не контролюючи їх.
Чому відбуваються хардфорки?
Якщо хардфорки можуть різко знизити безпеку блокчейну, чому вони взагалі відбуваються? Відповідь проста: Хардфорки — це оновлення, які необхідні для поліпшення мережі, оскільки технологія блокчейн продовжує розвиватися. Хардфорк може бути викликаний декількома причинами, і не всі вони негативні:
- Додавання функціональності
- Виправити ризики безпеки
- Вирішити розбіжності всередині криптовалютної спільноти
- Відмінити транзакції в блокчейні
Хардфорк може статися і випадково. Часто такі інциденти швидко вирішуються, і ті, хто більше не був у консенсусі з основним блокчейном, повертаються до нього після усвідомлення того, що сталося. Аналогічно, хардфорки, що додають функціональність і покращують мережу, зазвичай дозволяють тим, хто вийшов з консенсусу, знову приєднатися до основного ланцюжка.
Випадкові хардфорки
За свою історію блокчейн Біткоїн бачив багато випадкових хардфорків. Вони трапляються частіше, ніж можна було б подумати, і часто вирішуються настільки швидко, що ледве заслуговують на увагу.
Більшість випадкових хардфорків відбуваються, коли два майнери знаходять один і той же блок майже одночасно. Оскільки в мережі поширюється консенсус, обидва майнери спочатку вважають блок дійсним і продовжують видобувати його на різних ланцюжках до того, як вони або інший майнер додасть наступний блок.
Наступний блок диктує, який ланцюжок стане довшим, а це означає, що інший ланцюжок відкидається для збереження консенсусу. Майнери переходять до найдовшого ланцюжка, оскільки покинутий ланцюжок більше не є вигідним для видобутку біткоїна, оскільки це буде форк мережі.
Коли такі розгалуження відбуваються, майнер, який знайшов покинутий блок, втрачає винагороду за базу монет і комісію за транзакції. Однак жодні транзакції не будуть анульовані, оскільки обидва знайдені блоки були ідентичними і містили однакові транзакції.
Інші випадкові хардфорки були частиною проблем з кодом, які призводили до розщеплення коротких ланцюжків. У 2013 році, наприклад, був видобутий і трансльований блок з більшою кількістю загальних входів транзакцій, ніж раніше, в той час як деякі вузли не обробили його, що призвело до розщеплення. Проблема була вирішена після того, як деякі вузли оновили своє програмне забезпечення, щоб досягти консенсусу і відкинути цей більший блок.
Різниця між хардфорком і софтфорком
Хардфорк — не єдиний спосіб оновити програмне забезпечення, що лежить в основі криптовалюти. М’які форки, навпаки, розглядаються як більш безпечна альтернатива, яка є сумісною з попередніми версіями, а це означає, що вузли, які не оновили програмне забезпечення до нових версій, все одно будуть вважати ланцюжок дійсним.
М’який форк можна використовувати для додавання нових можливостей і функцій, які не змінюють правила, яким повинен слідувати блокчейн. М’які форки часто використовуються для реалізації нових функцій на рівні програмування.
Щоб краще зрозуміти різницю між хардфорком і софтфорком, можна уявити собі оновлення базової операційної системи на мобільному пристрої або комп’ютері. Після оновлення всі програми на пристрої все одно працюватимуть з новою версією операційної системи. У цьому випадку хардфорк — це повний перехід на нову операційну систему.
Біткойн проти Bitcoin Cash: У чому різниця між BTC і BCH?
ББіткойн(BTC) і Bitcoin Cash (BCH) мають схожість, яка виходить за рамки їхніх назв. Біткойн — це перша криптовалюта, яка коли-небудь була створена, і її…
Біткойн проти сатоші: пояснення ключових відмінностей
Існує певна плутанина навколо терміну Сатоші Накамото , який є творцем біткоїна. Деякі люди вважають, що Сатоші — це одна людина, в той час як інші…
Біткойн проти Ефіріума: Ключові відмінності між BTC та ETH
Біткойн (BTC) та Ефіріум (ETH) — це, мабуть, дві найпопулярніші криптовалюти, які значною мірою сприяли зростанню сектору ккриптовалют Біткойн був першою…
Відомі приклади хардфорків
У світі криптовалют існує безліч історичних прикладів хардфорків, і не всі вони пов’язані з блокчейном біткоїна. Ось деякі з найпопулярніших хардфорків в історії і те, як вони вплинули на індустрію.
SegWit2x і Bitcoin Cash
SegWit2x був запропонованим оновленням, покликаним допомогти масштабуванню Біткоїна. Він мав на меті впровадити Segregated Witness (SegWit) і збільшити ліміт розміру блоку з одного до двох мегабайт у мережі криптовалюти.
Рішення про впровадження SegWit2x було прийнято в суперечливій Нью-Йоркській угоді, досягнутій 23 травня 2017 року. Угода передбачала, що низка власників біткоїн-бізнесу та майнерів, на яких припадає понад 85% хешрейту мережі, вирішили майбутнє BTC за зачиненими дверима.
SegWit буде впроваджено через м’який форк, а обмеження розміру блоку — через хардфорк пізніше. Пропозиція була суперечливою, оскільки не включала жодного розробника, який стоїть за основною кодовою базою Bitcoin, Bitcoin Core, і розглядалася як централізуюча сила — група компаній, яка вирішує долю мережі без досягнення консенсусу між майнерами та вузлами. Угода була досягнута після багаторічних дебатів про масштабування Біткоїна.
Прихильники малих блоків стверджували, що більші блоки ускладнять розміщення повного вузла, потенційно централізуючи кркриптовалютуТі, хто підтримував більші блоки, стверджували, що зростання комісій за транзакції зашкодить зростанню BTC і витіснить частину користувачів з мережі.
У мережі Біткоїн можливі софтфорки, що активуються користувачами. У цьому випадку оператори гаманців, біржі та інші підприємства, що мають повноцінні вузли, можуть перейти на нову версію блокчейну, яка матиме точку активації в майбутньому, що змусить майнерів у мережі "стати в чергу" і активувати нові правила. Якщо вони цього не зроблять, мережа може розділитися.
Користувачі біткоїна тоді виступали за софтфорк, що активується користувачами, у відповідь на закриту зустріч, яка диктувала майбутнє біткоїна, і щоб запобігти створенню прецеденту. Вони закликали реалізувати Пропозицію щодо вдосконалення Біткоїна (BIP) 148, яка мала на меті впровадити SegWit в мережу Біткоїн, і стверджували, що SegWit2x був спірним хардфорком, який робив мережу вразливою до атаки повторного відтворення. Він був випущений в березні 2017 року і мав бути впроваджений 1 серпня 2017 року.
Побоюючись, що план SegWit2x не буде виконаний, і бачачи, що спільнота підтримує SegWit, деякі прихильники біг-блоків вирішили зробити форк блокчейну Біткоїн 1 серпня 2017 року. Результатом стало створення Bitcoin Cash (BCH). Її прихильники розглядали розкол не як створення конкуруючої мережі, а як продовження початкового бачення Сатоші Накамото.
Блокчейн Bitcoin Cash був створений з розміром блоку у вісім мегабайт, який згодом збільшився до 32 мегабайт. До сьогодні прихильники Bitcoin Cash стверджують, що низька комісія за транзакції допоможе йому масштабуватися і залучити до банківської системи тих, хто не має банківських рахунків, вважаючи, що BTC залишиться позаду через більшу комісію за транзакції.
Хардфорк Bitcoin Cash показав можливість хардфорку, і незабаром після цього було створено багато інших форків Bitcoin. Серед них Bitcoin Gold (BTG), Bitcoin Diamond (BTCD) та інші.
Злом DAO
Ще один великий історичний хардфорк був пов’язаний з децентралізованою автономною організацією (DAO), яка була запущена в 2016 році в мемережі EthereumEthereum використовує набір смарт-контрактів, які, по суті, є фрагментами коду, що автоматично виконуються при досягненні певного набору критеріїв. Ці контракти роблять гроші програмованими і лежать в основі децентралізованих фінансових додатків (DApps).
Свого часу DAO зібрала 150 мільйонів доларів ETH в рамках однієї з перших краудфандингових кампаній у криптовалюті, ще до того, як у 2017 році почалося захоплення первинним розміщенням монет (ICO). По суті, це була рання ітерація моделі децентралізованого управління, яку використовують протоколи DeFi, де власники токенів голосують за майбутнє протоколу.
Після запуску DAO було зламано і викрадено ETH на суму 60 мільйонів доларів у 11 000 інвесторів. На той час Ethereum торгувався нижче $10, тож близько 14% всього Ефіру, що перебував в обігу, було інвестовано в DAO, і злом став серйозним ударом по довірі до мережі.
У спільноті Ефіріуму почалися дебати, коли всі намагалися з’ясувати, як реагувати на атаку. Спочатку засновник Ethereum Віталік Бутерін запропонував м’який форк, який вніс би адресу зловмисника в чорний список і не дозволив би йому перевести кошти.
Зловмисник або той, хто видавав себе за нього, відповів спільноті, що кошти були отримані "законним" шляхом і відповідно до правил смарт-контракту. Вони заявили, що готові подати до суду на будь-кого, хто спробує заволодіти цими коштами. Напруга зросла, коли зловмисник заявив, що буде перешкоджати спробам м’якого форку, підкуповуючи майнерів ETH цими коштами.
Знову почалися дебати, поки не був запропонований хардфорк. Врешті-решт хардфорк було реалізовано, і він відкотив історію мережі Ethereum до моменту, коли сталася атака DAO, перерозподіливши вкрадені кошти на смарт-контракт, через який інвестори могли виводити свої кошти.
Цей крок був надзвичайно суперечливим і, на думку деяких, вплинув на стійкість блокчейну до цензури та його незмінність: Інвесторів, на їхню думку, рятували під заставу. Ті, хто бачив речі саме так, відкинули хардфорк і підтримали попередню версію мережі, відому зараз як Ethereum Classic (ETC).
Війни хешрейтів: ABC проти SV
Bitcoin Cash була створена шляхом хардфорку блокчейну Bitcoin у серпні 2017 року, і згодом розділилася на дві мережі, оскільки групи всередині її спільноти ворогували між собою. З одного боку, була Bitcoin Cash ABC (BCHA), команда розробників, яка намагалася вдосконалити технологію, що лежить в її основі. З іншого боку — Bitcoin Cash SV (BSV), команда, яку підтримував самопроголошений "Сатоші Накамото" Крейг Райт, намагаючись збільшити розмір блоку з 32 МБ до 128 МБ.
На блоці 556 767 блокчейн розколовся надвоє, і почалася битва за символ тікера BCH. Майнери з обох сторін задіяли всі можливі ресурси, щоб мати перевагу в хеш-рейті над іншими. Багато хто закликав до 51% атаки на іншу мережу з метою реорганізації її блоків, щоб її прихильники були змушені перейти на їхній бік.
Криптовалютні біржі та інші бізнеси заявили, що будуть присвоювати тикер BCH тому блокчейну, який виявиться на вершині. Деякі майнінг-пули спрямували всі свої ресурси на хеш-війни, а Bitcoin Cash ABC зрештою отримав більшу частину хешрейту і відбив усі спроби атаки на 51%. Пізніше він претендував на тікер BCH на біржах та інших сервісах, а інша мережа обрала своїм тікером BSV.