Posted inОсвіта та поради

Що таке венчурне фінансування?

invest_500

Венчурне фінансування — це довгострокові високоризикові інвестиції в капітал нових високотехнологічних стартапів (або венчурних компаній, що вже добре зарекомендували себе). Останні являють собою, як правило, відносно невеликі підприємства, орієнтовані на розробку і виробництво наукомістких продуктів.

Венчурна індустрія найбільш розвинена в США. Також ця сфера активно розвивається в Європі та в Китаї.

Чим венчурне фінансування відрізняється від класичних інвестицій?

Венчурне фінансування зазвичай пов’язане з високим ризиком втрати вкладень у кожну конкретну компанію (така ймовірність зазвичай понад 50%). Таким чином, ця сфера асоціюється не тільки зі зростаючими інноваційними компаніями, а й з очікуваннями високого прибутку і значним ризиком.

Повернення вкладених коштів зазвичай відбувається в момент продажу інвестором своєї частки в компанії. Прибутковість вкладень досягається завдяки високій віддачі від найбільш вдалих проєктів.

Які переваги та недоліки у венчурного фінансування?

Для стартапів переваги венчурного фінансування такі:

  1. Можливість залучення значного обсягу капіталу для реалізації високоризикових проєктів, коли інші джерела коштів недоступні.
  2. Для залучення коштів не потрібно застави та інших видів забезпечення, як у випадку з кредитами.
  3. Кошти можуть бути надані в короткі строки.
  4. Як правило, цей вид фінансування не передбачає проміжних виплат (відсотків, дивідендів) тощо.
  5. Можливість залучати кошти не тільки на початкових стадіях, а й у міру дорослішання компанії та вдосконалення створюваного продукту (під час наступних раундів фінансування).

Недоліки для стартапів:

  1. Можуть виникнути труднощі під час пошуку інвесторів і залучення суми в запланованому обсязі.
  2. Венчурні інвестори можуть пропонувати фінансування на невигідних умовах.
  3. Можливість залучення венчурного фінансування сильно залежить від стану ринку.
  4. Імовірність несподіваного виходу інвестора з проекту або реалізації ним своєї частки стороннім суб’єктам.
  5. Необхідність виділення частки (використання венчурного фінансування може призвести до зміни в розподілі права власності та втрати контролю над прийняттям рішень).
  6. Слабкий розвиток індустрії в багатьох країнах.

Для інвесторів основною перевагою венчурного фінансування є висока потенційна прибутковість. З очевидних мінусів — високий ризик втрат вкладених коштів і відносно довгий горизонт інвестування (3-7 років). Крім того, венчурне інвестування розраховане здебільшого на досвідчених інвесторів, які володіють спеціальними знаннями та орієнтуються у сфері реалізації проєкту.

Які бувають етапи залучення венчурних інвестицій?

Для впорядкування вкладень і зниження ризиків процес фінансування проєкту зазвичай ділиться на кілька етапів, які називаються раундами. У різних випадках інвестор може проводити фінансування з використанням декількох раундів або одного з них. Іншими словами, розбивка на раунди — це умовність, і вона зовсім не обов’язкова.

Посівний раунд (seed-раунд) — перший етап залучення коштів, на якому інвесторами найчастіше виступають засновники стартапу, їхні родичі або друзі. Зазвичай початкові кошти покривають частину витрат команди проєкту, розробку бізнес-плану і прототипу майбутнього продукту, а також дослідження ринку. Як правило, на цьому етапі стартап не здатний забезпечувати самостійне фінансування. Проте продукт, що розробляється, до цього етапу може бути здатний вирішувати реальну проблему клієнта.

Іноді венчурні інвестори беруть участь у pre-seed раунді. Це найперший етап залучення інвестицій, за якого у стартапа-початківця серед напрацювань може бути лише цікава ідея.

Фінансування на стадії посіву є найризикованішим, тому що інвестор ще не бачить кінцевого продукту і має у своєму розпорядженні лише попередні оцінки реалізації проєкту. У США посівний капітал зазвичай починається з кількох сотень тисяч доларів і не перевищує $1 млн.

Раунд А зазвичай передбачає інвестування в компанію з уже працездатним продуктом, лояльними клієнтами і чіткими планами розвитку. Обсяг залучених коштів на цьому етапі значно перевищує отримані раніше суми. Стартап починає будувати формальну структуру, виходить на ринок, розширюється.

Раунд В передбачає масштабування компанії після досягнення заздалегідь обумовлених цільових показників. Часто на цьому етапі стартап освоює нові ринки збуту, розширюється в зайнятій ніші, збільшує обсяг прибутку. Обсяги залученого фінансування зазвичай починаються від $1 млн.

Раунд С компанія генерує грошові потоки, достатні для самофінансування. Іншими словами, стартап стає рентабельним, обходячись без підтримки ззовні.

Раунд D зазвичай цей етап передує виходу на IPO або продажу компанії стратегічному інвестору.

Хто такі бізнес-ангели?

Бізнес-ангел — приватний венчурний інвестор, що забезпечує фінансову та експертну підтримку компаній на ранніх етапах розвитку.

Історично бізнес-ангели — основне джерело зовнішнього фінансування нових компаній з потенціалом швидкого зростання. Вони допомагають стартапам подолати етап, коли обсяг необхідних для розвитку ресурсів перевищує можливості засновників. Стартап отримує можливість розширити штат, закінчити роботу над першою версією продукту, а також залучити перших клієнтів.

Бізнес-ангели інвестують у компанії напряму, оперуючи власним капіталом. На відміну від інституційного інвестора, ангел може інвестувати не тільки в готовий проєкт, а й в ідею. Бізнес-ангел, який входить у капітал компанії, зазвичай отримує місце в раді директорів і можливість блокувати рішення засновників, які вважатиме нераціональними.

Які венчурні фірми спеціалізуються на криптоіндустрії?

Одними з найвідоміших венчурних компаній, що спеціалізуються на блокчейні та криптовалютах, є Pantera Capital, Blockchain Capital, Polychain Capital, Andreessen Horowitz, Digital Currency Group, Galaxy Digital і Morgan Creek. Остання примітна тим, що першою в індустрії залучила кошти від пенсійних фондів.

Pantera Capital вважається однією з найбільш прибуткових венчурних фірм. Минулого року стало відомо, що компанія відкриває венчурний фонд на $175 млн, орієнтований на проєкти зі сфери блокчейна і криптовалют. У полі інтересу фонду — стартапи на пізніх стадіях розвитку, що розробляють, зокрема, інфраструктурні рішення і торгові платформи.

Видатним учасником криптоіндустрії є компанія Blockchain Capital. Минулого року вона залучила рекордні на той час $150 млн для фонду, що спеціалізується на біткоїн- і блокчейн-стартапах. Партнерами компанії є відомий аналітик з Волл-стріт Спенсер Богарт і біткоїн-розробник Джиммі Сонг. Свого часу Blockchain Capital інвестувала в Coinbase, Ripple, Circle, Kraken, 0x, Xapo і Abra.

На інфографіці нижче представлено інвестиційний портфель Digital Currency Group, CEO і засновником якого є Баррі Сілберт, відома фігура в криптоіндустрії.

Що таке венчурне фінансування?

Хедж-фонд Polychain Capital, який вважають одним із найбільших в індустрії, на початку цього року залучив $175 млн. Кошти буде спрямовано на придбання часток у криптовалютних проектах, які зіткнулися з проблемами.

У 2018 році Polychain став першим у криптовалютному просторі хедж-фондом, розмір активів під управлінням якого перевищив $1 млрд. Однак великий — далеко не завжди означає прибутковий. Так, менш ніж за рік вартість активів у розпорядженні фонду Polychain Capital просіла на третину.

Що популярніше — венчурне фінансування чи ICO/IEO?

Сфера первинних пропозицій монет (ICO) наразі в глибокому занепаді. Так, у першому кварталі 2019 року ICO-проєкти залучили $118 млн — у 58 разів менше, ніж торік, коли цей показник становив $6,9 млрд.

З 2500 проєктів, розвиток яких сервіс TokenData відстежував з 2017 року, тільки 45% вдалося залучити фінансування. При цьому лише 15% токенів успішних ICO торгуються за ціною випуску або вище.

З іншого боку, набирають популярності первинні біржові пропозиції (IEO). Вони є альтернативним варіантом ICO, де ключову роль відіграє біржа, яка займається відбором перспективних і життєздатних, на її погляд, проєктів. IEO-проекти проводяться на базі вже багатьох торгових майданчиків, залучаючи значні кошти. Однак за своїми масштабами ця сфера поки що не можна порівняти з обсягом ринку ICO у 2017 — на початку 2018 року

Модель IEO — не без вад, їй притаманна низка проблем. Також немає гарантій, що регулятори в найближчому майбутньому не займуться цією сферою, як у випадку з ICO. Поступово розвивається і сфера Security Token Offerings (STO), однак цей сегмент ринку поки ще зовсім невеликий.

За даними Diar, лише за перші три квартали 2018 року венчурні інвестиції в блокчейн- і криптовалютні стартапи склали $3,9 млрд, що на 280% більше за показники всього 2017 року. Майже на $1 млн зріс і середній розмір інвестицій у криптовалютні стартапи — якщо у 2017 році ця цифра становила $1,5 млн, то до кінця минулого року цей показник уже становив $2,5 млн.

Судячи з динаміки, старе добре венчурне фінансування розвивається стабільно високими темпами, значно випереджаючи такі інноваційні форми, як ICO/IEO/STO. Також варто зазначити, що ринкова вартість біткоїна досить тісно корелює з активністю на ринку венчурних інвестицій. Отже, з відновленням ціни першої криптовалюти до колишніх висот можна очікувати і продовження зростання ринку венчурного капіталу.

Одна думка “Що таке венчурне фінансування?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *